دومین و سومین RQ170 ایرانی در حال ساخت است/ جدیدترین دستاورد های ایران در عرصه های موشکی و هوایی

فرمانده نیروی هوافضای سپاه با اشاره به اینکه در حال ساخت فروند دوم و سوم RQ170 ایرانی هستیم گفت: موشک ضد رادار هرمز 1 و موشک ضد ناو هرمز 2 از جدیدترین موشک های به روز ساخت داخل است.

به گزارش خبرنگار مهر، سردار امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با اشاره به دستاوردهای جدید این نیرو گفت: ما در نمایشگاه دیروز از آخرین دستاوردهای این نیرو در حوزه رادار، پهپاد، مرکز کنترل فرماندهی ، موشک های زمین به زمین و ساحل به دریا رونمایی کردیم هر چند ما نمی توانیم همه توانمندی ها را رسانه ای کنیم و طبیعی است بخش هایی را که لازم بود رسانه ای کردیم.

وی در پاسخ به سئوال مجری برنامه مبنی بر اینکه چگونه ما به توانایی ما می توانیم رسیدیم گفت: در واقع ما رهبر معظم و در دوره امام راحل ولی فقیه را به عنوان همه چیز پذیرفتیم و هر آنچه آقا تدبیر و فرمان می کنند برای ما تکلیف است و آن را مثل توصیه نمی پنداریم بلکه به عنوان تکلیف الهی نگاه می کنیم.

وی با بیان اینکه امروز از مرز تحریم ها گذشتیم افزود: امروز به نقطه ای رسیدیم که دشمنان با مجموعه نظامی ما کاری نمی توانند بکنند البته در بخش های دیگر همین مطالبات بوده  ولی باید توجه کنیم  در آنجا مسئولان چقدر به این مسئله توجه کردند.

سردار حاجی زاده با بیان اینکه ما نیز در گذشته تکیه خارجی داشتیم و امکانات مورد نیاز را خریداری می کردیم اما بالاخره وقتی به تحریم خوردیم و با بن بست مواجه شدیم به توانایی خودمان تکیه کردیم و این امکانات و دستاوردها توسط جوانانی به دست آمده که متوسط سن آنها بیشتر از 30 سال نیست.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه با اشاره به اینکه ما دیروز دهها سامانه را رونمایی کردیم ادامه داد: انواع  و اقسام هواپیمای بدون سرنشین و انواع رادارها را رونمایی کردیم و اینها به خاطر این است که بند ناف را از بیگانه قطع کردیم.

وی سپس به خاطره ای از دیدار خود با رهبر انقلاب اشاره کرد و گفت: بعضی مواقع ما فکر می کردیم که برخی از مطالبات حضرت آقا شدنی نیست. مثلا حضرت آقا فرمودند موشک ها باید دقیق باشد و صد متر هم قابل قبول نیست وقتی در اوایل با کارشناسان در این زمینه جلسه گذاشتیم جلسات اولیه حاکی از این بود که ما نمی توانیم اما زمانی که در سال 90 موشک خلیج فارس را به نتیجه رساندیم و به حضرت آقا گفتیم دقت آن را به 30 تا 35 متر رساندیم باز فرمانده کل قوا گفتند خیلی خوب وبسیار عالی است اما به کمتر از 35 متر برسانید و ظرف مدت شش ماه دقت آن را به زیر 10 متر رساندیم.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه در پاسخ به سئوال مجری برنامه درباره نحوه دستیابی به پهپاد RQ170  ایرانی نیز گفت: این هواپیما دستاوردها بسیاری در عرصه مختلف داشته است و یکی از پروژه های بحث مهندسی معکوس است البته این کار به خاطر رو کم کنی بود شاید هواپیماهای دیگری که داریم دست کمی از این ندارد برای انجام ماموریت البته از لحاظ فناوری شاید خیلی اختلاف داشته باشند.

وی ادامه داد: تست پروازی RQ170ایرانی هنوز انجام نشده ولی در ماههای آینده انجام خواهد شد. ساخت این پهپاد کار خاصی نبود و فروندهای دوم و سوم آن نیز در حال ساخت است. دیروز یک فروند یک به یک و یک فروند 40 درصد آن نمایش داده شد.

سردار حاجی زاده در مورد موشک های ارائه شده در نمایشگاه دیروز نیز گفت:  ما موشک های زمین به زمین و نقطه زن در تولید انبوه به ثمر رسانیم اما موشک هایی که دیروز برای اولین بار به صورت مشخص نیز رونمایی شد موشک بالستیک هرمز یک و هرمز دو بود.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه در مورد ویژگی های این دو موشک نیز اضافه کرد: موشک هرمز یک، موشک بالستیک ضد رادار است و موشک هرمز 2 ضد ناو. موشک های ضد ناو ما قبلا عمدتا سرعتشان زیر ماخ و 7 دهم ماخ بود ولی اکنون این موشک ها با 5 برابر سرعت صوت می تواند به هدف اصابت کند.

وی در مورد ویژگی های سامانه پدافندی سوم خرداد که در نمایشگاه دیروز برای اولین بار رونمایی شد نیز افزود: این سامانه پدافندی، برد متوسط و آرایه فازی است یعنی این رادار دارای 1700 رادار است و اسکن الکترونیکی می کند و می توان آن را با سامانه های روز دنیا مثل اس 300 مقایسه کرد و چهار هدف را با هشت موشک به صورت همزمان مورد هدف قرار می دهد.

سردار حاجی زاده با بیان اینکه ما در سامانه پدافندی به لبه تکنولوژی رسیدیم ادامه داد: در سامانه پدافندی به تراز کشورهای اول دنیا رسیدیم منتهی در بعضی جاها حتی جلو افتادیم.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه گفت: ما موضوع جنگ با آمریکا و تهاجم به ایران را نادیده نمی گیریم و فکر می کنیم شش ماه دیگر جنگ می شود یعنی با این تصور زندگی می کنیم و همواره در سطحی خودمان را نگه می داریم که مردمان ما در آرامش باشند.

وی با اشاره به بومی سازی تجهیزات دفاعی کشور گفت: موتور هواپیماها را خودمان تولید می کنیم. بخشی از موتورهای پهپادهای ما موتور ونکل پیستونی دوار است که کشورهای محدودی آن را دارند.  

سردار حاجی زاده تصریح کرد: نیروی هوافضای سپاه هم نیروی تدافعی است هم تهاجمی یعنی اگر دشمن دست از پا خطا کند آماده تهاجم نیز هستیم.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه در پایان با اشاره به اینکه امیدوارم این خواست اداره و مدیریت در جاهای دیگر نیز رخ بدهد خاطرنشان کرد: کار نظامی و تسهیلات نظامی جزو پیچیده ترین فناوری های دنیاست و کار راحتی نیست و پیشرفت ما در این زمینه به حدی رسیده که الان فرماندهان آمریکایی می گویند پایگاههای ما در اطراف ایران دیگر خاصیت ندارد  و می گویند ناو هواپیمابرهای ما در تیرس ایرانی است و این حرفها نشان می دهد که ما می خواهیم کاری کنیم که آرامش را از آنها بگیریم و سازمان رزمی بیگانگان را بی خاصیت کنیم.

وی در پایان افزود: ما سالها از مرز بازدارندگی گذشته ایم و مردم با خیال راحت به زندگی شان ادامه دهند و آنها غلط می کنند ما را تهدید کنند. دیروز رزمندگان ما در شلمچه و فاز در حال جنگ بودند و امروز جنگ در عرصه اقتصاد است و باید تجار، بانکداران، مردم در این زمینه فعال باشند.

 

 

کد خبر 2290702

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha