اقدامات بوکوحرام مایه نگرانی است/ امیر کویت به تهران می آید

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در خصوص اقدامات گروه بوکوحرام در نیجریه گفت: ما اقدامات را محکوم کرده ایم و امیدواریم یک اقدام جدی برای جلوگیری از فعالیت گروه های تروریستی شکل بگیرد.

به گزارش خبرنگار مهر، مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در نشست هفتگی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره این که علیرضا عسگری تبعه ایرانی ربوده شده در ترکیه در اختیار آمریکا قرار گرفته است و اقدامات وزارت امور خارجه در این باره گفت: در مورد آقای عسگری در همان زمانی که ایشان در ترکیه ناپدید شدند نگرانی خود را نسبت به این موضوع اعلام کردیم، اقدامات در حوزه های مختلف صورت گرفت و ما نگرانی های خود را به مراجع بین المللی از جمله کمیته صلیب سرخ اعلام کردیم. این اقدامات کماکان ادامه دارد و موضوع را پیگیری خواهیم کرد.

نشست های غیررسمی کارشناسی در فواصل مذاکراتی در جریان خواهد بود

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره نشست ایران و 1+5 و نشست فوق العاده ای که قرار است پیش از ظهر آتی مذاکرات برگزار شود و همچنین نشست کارشناسی بیان کرد: نشست های غیررسمی کارشناسی در فواصل مذاکراتی در جریان خواهد بود، هنوز زمان و مکان دقیقی برای نشست فوق العاده مشخص نشده است.

موضع گیری درباره انتخابات عراق

وی همچنین درباره انتخابات عراق با اشاره به اینکه برگزاری انتخابات پرشکوه عراق را به مردم این کشور بار دیگر تبریک می گوییم بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران از اینکه مردم عراق توانستند این گام بزرگ را بردارند این اقدام را موفقیت آمیز می داند. مردم عراق عزم و اراده خود را برای عبور از مشکلات و حق مسایل پشت سر گذاشتند و آحاد ملت، دولت و تشکل های سیاسی عراق فعالیت شان قابل تقدیر است و ما این مجموعه را پیروز انتخابات می دانیم.

افخم با اشاره به این که برگزاری انتخابات در زمان مقرر حضور همه تشکل های سیاسی، رقابت سالم و اعلام نتایج همگی از مولفه های برگزاری انتخابات موفقیت آمیز است اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران امیدوار است روند بعدی تشکیل دولت عراق با همین پشتکار ادامه یابد و قانون اساسی برای تحقق خواسته ها و برنامه های مردم عراق گام بردارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال دیگری درباره این که اطلاعات میدان گازی آزادگان توسط چینی ها به عراق فروخته شده است، اظهار داشت: منابع مختلفی چنین خبرهایی را اعلام کردند و ما در انتظار اطلاعات موثق هستیم تا بر اساس اخبار اظهار نظر کنیم.

سفر طرف انگلیسی به ایران برای بررسی میزان غرامت 

وی درباره  مصاحبه معاون وزیر امور خارجه با روزنامه گاردین و اظهاراتی درباره پرداخت غرامت به انگلستان از سوی ایران گفت: خبرها دقیق منتشر نشده است، دو طرف ایران و انگلستان برای انجام سفری به منظور ارزیابی غرامت سفارت انگلستان در ایران توافق کرده اند. این سفر باید انجام شود و ارزیابی ها صورت گیرد در آن صورت به موضوع پرداخت غرامت پرداخته می شود.

افخم در پاسخ به سوال دیگری درباره بی نتیجه ماندن مذاکرات وین و این که برخی اعلام کرده اند که به درباره رسیدن به توافق جامع خوش بین نیستند گفت: بعضی ها ارزیابی شتابزده داشته اند، گفتگوها در مسیر طبیعی ادامه دارد. از ابتدا اعلام کردیم که این گفتگوها سخت و پیچیده است اما مذاکرات به صورت جدی در جریان است و برای ما قابل پیش بینی بود که در این مرحله بحث ها جدیتر می شود اما مصمم هستیم که مذاکرات به نتیجه برسد.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران در توافق برد- برد مصمم است، عزم ایران در پیشبرد مذاکرات و احقاق حقوق هسته ای کشورمان بر همان اساس باقی است .

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: مذاکرات در مسیر خود با گفتگوهای جدیتر روبرو شده، گفتگوهای قبلی در وین رسمی نبود و به صورت شفاهی برگزار شده بود، مذاکرات رسمی در عمل از دور اخیر شروع شد. تیم ایران مذاکرات را هوشمندانه و حرفه ای پیش بردند و فکر می کنیم در مسیر طبیعی کار قرار داریم.

 ارزیابی های شتابزده درباره مذکرات دقیق نیستند

وی افزود: زمان دور بعدی مذاکرات اعلام شده و گفتگوها ادامه دارد. ارزیابی های شتابزده دقیق نیستند.

افخم درباره مذاکرات امروز ایران و آژانس در تهران نیز گفت: امروز گفتگوهای معاون مدیرکل آژانس در تهران صورت می گیرد که مذاکرات یک روزه ای دارند. این سفر پیرو برنامه های مورد توافق سازمان و آژانس بین المللی انرژی اتمی است، مذاکرات در مسیر طبیعی خود ادامه می یابد و امیدوارم گفتگوها بر اساس برنامه طبیعی خود پیش رفته و ادامه پیدا کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره روند روابط تهران و لندن و همچنین اعلام این موضوع از طرف انگلیس که سفرهای غیرضروری مسافران ایرانی به انگلستان متوقف خواهد شد، گفت: این دو موضوع را به یکدیگر مرتبط نمی داند. توصیه های مسافرتی بنا بر سیاست های کشورها است. ما با کشورهای مختلفی در ارتباط هستیم و بر اساس مناسبات متعادل و طبیعی که داریم سیاست ها را تعیین می کنیم و ملاحظاتی نسبت به سفر شهروندان داریم که همین مسیر نیز در مورد همه کشورها مد نظر است.

وی در پاسخ به سوال دیگری در این باره که کاخ سفید در پاسخ به لایحه کمیته دفاعی نمایندگان آمریکا نسبت به تضعیف مذاکرات ابراز نگرانی کرده است گفت: مذاکرات ایران و 1+5 دارای مخالفین و منتقدین است و این امر تنها مربوط به کشور خودمان نمی شود. بنده در جایگاهی که نسبت به برخی از مسئولین در کنگره آمریکا و فعالیت های آنها اظهار نظر کنند نیستم و به این موضوع ورود پیدا نمی کنم.

افخم افزود: مهم عزم ما برای تداوم و شکل گیری مذاکرات است و این که بر اساس گام های برابر حقوق هسته ای کشور را تامین کنیم. طبعاً در این مسیر اظهارنظرها و فعالیت هایی صورت می گیرد. هوشمندی طرف مذاکره کنده و عزم طرفها در به نتیجه رسیدن مذاکرات بخش پر لیوان است و اظهار نظرهای آمریکایی ها نیز بر تداوم همان فعالیت های گذشته است.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره بازداشت شدگان ایرانی در ترکمنستان گفت: در مورد بازداشت شدگان گفتگوها میان ما و ترکمنستان ادامه دارد و تلاش می کنیم به ساز و کاری برسیم که بازداشت شدگان را برگردانیم به محض اینکه توافق قابل اعلام درباره بازگشت این افراد حاصل شود اعلام می کنیم.

مناظره تیم هسته ای با منتقدین منتفی است 

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال دیگری درباره مناظره تیم فعلی مذاکره کند و تیم پیشین که از سوی نمایندگان مجلس مطرح می شود گفت: مناظره بین مسئولین مذاکره کننده ما و منتقدین عملاً منتفی است. این موضوع زیر سوال بردن اصل مذاکره است و برای شروع مذاکره و شیوه مذاکرات اصلاً مفید نیست. عمدتاً هم دولت بحث های خود را در مورد شیوه مذاکره با منتقدین در این نمی گذارد، در عین حال ما همواره اعلام کرده ایم که آماده رفع نگرانی منتقدین هستیم و منتقدین و کارشناسان می توانند طرح ها و پیشنهادات خود را ارایه دهند. این موضوعات بررسی می شود و در تصمیم سازی ها از آنها استفاده خواهد شد. بحث مناظره از نظر ما کاملاً منتفی است.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره این که مذاکرات هسته ای بی نتیجه مانده است، بیان کرد: دیپلمات ها کار سختی دارند. از ابتدا می دانستیم که مذاکرات سختی در پیش رو است البته نسبت به دور بعدی گمانه زنی نمی کنیم و متناسب با روند کار ارزیابی می کنیم. برای دستیابی به نتیجه بر این اساس تصمیم گیری می کنیم، مذاکرات ادامه دارد، گفتگوها جدی است و بحث ها صریح و شفاف پیش می رود، ما نیز مصمم به ادامه کار هستیم.

بازگشت منافقین در حال پیگیری است 

خبرنگاری در مورد مذاکرات رئیس قوه قضائیه با همتای عراقی خود در تهران و این که ایران در این مذاکرات خواستار تحویل منافقین شده است سوال کرد و سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: موضوع منافقین همواره در گفتگوهای بین ایران و عراق مطرح بوده است، منافقین یک گروه تروریستی هستند که 17 هزار ایرانی را به شهادت رساندند و اسناد و مدارک در این رابطه موجند است. ما همواره از دولت عراق خواسته ایم که این افراد به کشور باز گردانده شوند.

وی افزود: مساله بازگشت منافقین از مراجع بین المللی نیز دنبال می شود و در عین حال اعلام کردیم کسانی که اقدامات مسلحانه نداشته و قتلی مرتکب نشده اند می توانند به کشور باز گردند، پرونده آنها بررسی می شود و امکان بازگشتشان فراهم است.

ملک خریداری شده در نروژ متعلق به جمهوری اسلامی است نه سفیر 

خبرنگاری دیگری درباره خرید یک ملک 16 هزار میلیارد تومانی از سوی سفیر ایران در نروژ و صحت این خبر سوال کرد و این که گفته می شود این سفیر در زمان دولت قبلی منصوب شده است و افخم پاسخ داد: این که ساختمانی برای اقامت سفیر ایران در نروژ خریداری شده است خبر صحت دارد. در برنامه های وزارت امور خارجه خرید مکان برای دیپلمات ها برنامه روتین و در دستور کار است.

وی ادامه داد: در خیلی از کشورها با بررسی هایی که صورت می گیرد خرید ملک برای وزارت امور خارجه با توجه به هزینه بالای اماکن استیجاری به صرفه است که هیات کارشناسی در کمیته تخصصی این امر را بررسی می کند، بحث نروژ نیز در همین زمینه است. هزینه های اجاره ملک به لحاظ هزینه سالانه بالاتر بوده است و گروه های کارشناسی این امر را تایید کرده اند.

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به اینکه درباره ارقام خرید ملک اطلاع دقیق ندارم، بیان کرد: ارقام در هر کشوری مربوط به آن کشور است، ملکی که خریداری می شود به نام جمهوری اسلامی ایران ثبت می شود و باید متناسب با شئونات کشور، جایگاه و ترددهایی که صورت می گیرد در نظر گرفته شود. هم جای ملک، هم ساختمان، دسترسی ها و کاربرد در خرید سنجیده می شود و به هر حال ملک مذکور به نام سفیر نیست بلکه به نام جمهوری اسلامی در نروژ است.

وی گفت: در مورد سفیر ایران در نروژ ایشان از دیپلمات های باسابقه وزارت امور خارجه هستند. موضوع انتصاب ایشان در دولت قبل که در برخی از سایت ها مطرح شد بحث های غیرحرفه ای است.

افخم در پاسخ به سوال دیگری درباره برگزاری انتخابات سوریه گفت: در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در سوریه هستیم، جمهوری اسلامی ایران همواره به راهکار سیاسی برای حل موضوع تاکید کرده و راهکار گفتگوهای سوری- سوری را به عنوان مبنا برای موضوع پیشنهاد کرده است. جامعه جهانی این مساله را اکنون پذیرفته.

وی ادامه داد: نگاه به خواست ملت سوریه باید مبنای تصمیم گیری باشد، تحریک گروه های مخالف و تشویق آنها به تداوم اقدامات نتیجه ندارد. راهکار سیاسی و نگاه به خواست ملت سوریه مجموعه عواملی هستند که کمک می کنند راهکار سیاسی در این کشور شکل بگیرد. 

آخرین وضعیت دانایی فرد مرزبان ایرانی ربوده شده 

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره آخرین اخبار از وضعیت دانایی فر مرزبان ربوده شده ایرانی توسط گروه جیش العدل گفت: مسئولین کشورمان سفرهایی به پاکستان داشتند و مسئولین پاکستان نیز به ایران سفر کرده اند و پیگیری های برای دریافت اطلاعات ادامه دارد، هنوز پیش از آن چه در گذشته منتشر شده اطلاعی نداریم.

وی در این باره که نماینده زابل اعلام کرده که دانایی فر زنده است و گروه جیش العدل برای آزادی وی درخواست پول کرده است گفت: اظهار نظرهای متعددی شده، تماس ها برای دریافت اطلاعات بیشتر در جریان است، اجازه دهید گفتگوها و بحث ها پیش رود تا بتوانیم ارزیابی دقیق تر داشته باشیم. در حال حاضر اطلاعات رسمی قابل انتشار فراتر از آن چه که بوده نداریم. ما در ابتدا خواهان وضعیت سلامت ایشان هستیم.

افخم درباره آخرین وضعیت شمشیرباز کشورمان که در پاکستان مفقود شده گفت: در ابتدا باید نهادهای داخلی موضوع را پیگیری کنند وزارت امور خارجه در این زمینه هنوز مسئولیتی نداشته است.

خبرگزاری فرانسه درباره وضعیت آزادی امیر حکمتی از سخنگوی وزارت امور خارجه سوال کرد و وی گفت: هنوز خبر جدیدی در این باره در دست نداریم.

خبرنگار دیگری سوال کرد مایک مان در اظهارات خود گفته است که توافق بین ایران و 1+5 ماه ها طول می کشد و وزارت امور خارجه چین نیز اعلام کرده که این مذاکرات بیشتر از شش ماه طول می کشد و برآورد وزارت امور خارجه کشورمان در این باره چیست؟ افخم گفت: این که طرفین درباره یک دوره شش ماهه توافق کرده اند و جدول زمانی گفتگوها تا پایان تیرماه تعریف شده مشخص است. نتیجه گفتگوها معلوم می کند که آیا مذاکرات تا پایان تیر ماه به نتیجه خواهد رسید یا خیر.

وی ادامه داد: نمی خواهم در این باره پیش بینی زودهنگام داشته باشم. عزم دو طرف برای توافق تا تیرماه است. اگر این توافق حاصل نشد برای دوره بعدی تصمیم گیری می کنیم.

هیچ نگاه سیاسی و جناحی بر مذاکرات حاکم نیست 

خبرنگاری دیگری درباره توئیت وزیر امور خارجه پس از مذاکرات وین و این که ظریف گفته است طرف مقابل در سال 2005 مذاکرات را از دست داده است سوال کرد و سخنگوی وزارت امور خارجه پاسخ داد: ایجاد شائبه نسبت به این مذاکرات با بحث های داخلی و جناحی گره زده شود درست نیست. دوستان با نگاه ملی به مساله نگاه می کنند. تیم مذاکره کننده و شورای امنیت ملی مجموعه تصمیم گیری در این باره هستند و این که بحث را جناح خاصی دنبال کند درست نیست.

وی افزود: طرف غربی بر زیاده خواهی و خواسته های غیرمنطقی خود پافشاری داشته و در حال تکرار اشتباهات گذشته است. اشتباهات گذشته آنها باعث شده موضوعی را که به راحتی می توانست حل و فصل شود به یک بحران تبدیل شود. اظهارات وزیر امور خارجه بر این مبنا بوده که اشتباهات گذشته مانع از پیشرفت کار نشود. هیچ نگاه سیاسی و جناحی بر مذاکرات حاکم نیست و حضور همه طرف ها گواه این امر است. طرح چنین بحث هایی به سمت تضعیف گروه مذاکره کننده پیش می رود. 

نمی توان عدم پیشرفت مذاکرات را به کشور خاصی تعمیم داد 

افخم در پاسخ به سئوال دیگری در این باره که عراقچی در جلسه کمیسیون امنیت ملی مجلس گفته است در مذاکرات وین، آمریکایی ها تاکید داشتند که ایران در مورد توافق موشکی مذاکره کند و ایران نپذیرفته است. آیا در این دور از مذاکرات هیات آمریکایی مانع پیشرفت مذاکره شده است، گفت: در مذاکرات وین درباره موضوعات متعددی بحث شد. ما از ابتدا اعلام کردیم که درباره موضوعات دفاعی و موشکی بحث نمی کنیم و کار نیز بر همین اساس دنبال شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به اینکه مذاکرات وین شروع رسمی مذاکرات برای تدوین توافق نهایی بود، اظهار داشت: در این دور از مذاکرات بحث ها وارد مذاکرات رسمی شد و موضوعات متعدد در حوزه غنی سازی اراک و تحریم ها که در گذشته نیز مطرح شده بود، مجددا مورد مذاکره قرار گرفت. دیدگاههای طرف های مقابل مجموعا بر این اساس بود که ما اعلام کردیم در مقابل زیاده خواهی ها مقاومت می کنیم و از حقوق هسته ای خود عقب نشینی نمی کنیم.  در عین حال در مسیر برد- برد برای رسیدن به توافق مصمم هستیم.

وی تاکید کرد: اینکه بخواهیم عدم پیشرفت مذاکرات را به کشور خاصی تعمیم دهیم این طور نیست و ما با مجموعه کشورهای 1+5 مذاکره می کنیم.

افخم در پاسخ به سئوال دیگری درباره بازنشسته شدن 400 نفر از اعضای وزارت امور خارجه و استخدام جدید در این وزارتخانه و همچنین طرح مهرآفرین که در دولت قبل مطرح شد، گفت: طرح مهرآفرین طرحی است که با موانع و مشکلات قانونی مواجه شده و تا حل نشود، وضعیت افراد مشمول به شکل سابق باقی است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ادامه داد: استخدام در وزارت امور خارجه بر اساس برنامه و جدول زمانبندی آزمون ها صورت می گیرد. در دور قبلی آزمون یکسری مراحل طی شده و گروه ها مورد کارشناسی قرار گرفتند. نیروهایی جایگزین در شکل اولیه وارد شده اند و یکی از برنامه های وزارت امور خارجه تعادل میان افرادی است که بازنشسته می شوند و نیروهای جوانی که وارد می شوند.

وی درباره آخرین پیگیری ها از وضعیت ابوطالبی که به عنوان نماینده ایران در سازمان ملل متحد معرفی شده، گفت: وضعیت ایشان روند خود را طی می کند و اقدام جدیدی صورت نگرفته است.

افخم درباره مستند "من روحانی هستم" و مستند دومی که در حال ساخت است و اتهاماتی که به وزارت امور خارجه وارد شده است، گفت: در مورد چیزی که در حال ساخت است اظهار نظر نمی کنم. در مورد مستند "من روحانی هستم" نیز ما این فیلم را دیدیم. تلاش شده کاری انجام شود، امیدواریم کارها هر چه حرفه ای تر و موثق تر و به دور از تلاش برای تخریب، صورت گیرد.

اقدامات بوکوحرام مایه نگرانی است

 مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال خبرنگار مهر درباره گروه تروریستی بوکوحرام و اقداماتی که کشورهای اسلامی باید در ارتباط با این گروه تروریستی انجام دهند، گفت: مساله تنها مربوط به یک گروه تروریستی نیست. گروه های تروریستی و افراطی خطری هستند که در همه مناطق وجود دارند.

وی افزود: ما همواره نگرانی خود را نسبت به این مساله اعلام کرده و گفته ایم که موضوع نیجریه مایه نگرانی شده است.

افخم با اشاره به اینکه بسیاری از کشورها این اقدام را در نیجریه محکوم کردند، تصریح کرد: ما هم این اقدام را محکوم کردیم. روز گذشته معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه با سفیر نیجریه دیدار کرده و اعلام کردند که ایران آمادگی برای کمک برای آزادی دانش آموزان ربوده شده را دارد و امیدواریم این موضوعات باعث شود یک اقدام جدی برای جلوگیری از فعالیت گروه های تروریستی شکل بگیرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه خاطر نشان کرد: قطعا همکاری کشورهای اسلامی می تواند باعث توسعه اقدامات در این زمینه شود. ما همواره اعلام کرده ایم اگر اقدام جدی در مقابله با تروریسم صورت نگیرد، دامنه گروه های تروریستی محدود به یک منطقه نخواهد بود. باید یک اقدام جدی برای مقابله با گروهک ها صورت بگیرد.

امیر کویت به تهران سفر می کند

افخم درباره سفر امیر کویت به ایران با اشاره به اینکه این سفر 10 و 11 خردادماه انجام می شود بیان کرد: سفر امیر کویت به ایران به دعوت روحانی است.

وی با بیان این که گفتگوهای رسمی در سطوح عالی در جریان است گفت: گروه های کارشناسی در حال تنظیم اسناد و توافقات هستند و به محض این که گروه کارشناسی کار خود را به نتیجه برساند نسبت به آن اطلاع رسانی می کنیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: گفتگوها زمینه همکاری ها و پیشرفت را فراهم می کند و فکر می کنیم این سفر فصل جدیدی در روابط ایران و کویت ایجاد کند.

وی همچنین درباره سفر روحانی به چین، ترکیه و آمریکای لاتین گفت: سفر رئیس جمهور به چین به منظور شرکت در اجلاس سیکا است و دیدارهایی با مقامات عالی چین خواهد داشت، همکاری های ایران و چین از سابقه طولانی برخوردار است.

افخم گفت: سفر رئیس جمهور به ترکیه و آمریکای لاتین نیز در دستور کار است که هنوز زمان دقیق آن قطعی نشده است.

سفر امیر عبدالهیان به یمن 

وی همچنین درباره پیگیری وضعیت نیکبخت دیپلمات ایرانی ربوده شده ایران در یمن گفت: معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه احتمالاً امروز عازم یمن می شود و موضوع نیکبخت یکی از برنامه های در دستور کار ایشان در مذاکرات این سفر است.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ما از مقامات یمنی می خواهیم که با این مساله جدی برخورد کنند کما اینکه کمیته های مسئول پیگیری به اطلاعات بیشتر برسند. امیدواریم با همکاری مقامات یمنی اطلاعات بیشتری را فراهم کنیم تا زمینه بازگشت آقای نیکبخت مهیا شود.

دعوت شفاهی از ظریف برای سفر به عربستان 

وی درباره دعوت وزیر امور خارجه عربستان از وزیر امور خارجه کشورمان نیز گفت: دعوت شفاهی از وزیر امور خارجه کشورمان به عمل آمده که این امر پیرو ابتکار عمل ایران برای تقویت ارتباطات در حوزه خلیج فارس و منطقه و سفر مقامات ایرانی به منطقه در دستور کار است و تعیین زمانبندی ها ادامه داد.

افخم گفت: ایران و عربستان دو کشور مهم منطقه هستند و تعاملات آنها علاوه بر تاثیرات مهم بر حوزه دو جانبه در حوزه منطقه نیز تاثیرگذار خواهد بود.

وی همچنین در همین رابطه در پاسخ به سوال خبرگزاری فرانسه که آیا برای دعوت از وزیر امور خارجه دعوتنامه کتبی نیز نیاز است، گفت: جمهوری اسلامی ایران پیش از این که موضوع دعوتنامه مطرح باشد مساله روابط را مطرح کرده. ما دعوتنامه شفاهی داشته  و فکر می کنیم همکاری های دو کشور آنقدر سابقه دار است که پروتکل های ویژه نمی طلبد، انجام سفر در دستور کار است که در زمان ویژه خود انجام خواهد شد.

کد خبر 2295098

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha