ملی شدن صنعت نفت فقط مختص به اسفند سال 1329 نیست

ورامین-خبرگزاری مهر: تحلیلگر ارشد تاریخ انقلاب گفت: ملی شدن صنعت نفت در ایران فقط مختص به اسفند سال 1329 نیست بلکه چندین نسل کردند تا ایران را از وابستگی کامل اقتصادی رهایی بخشند.

به گزارش خبرنگار مهر، فاطمه امینی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به جنبش ملی شدن صنعت نفت در ایران اظهار داشت: ملی شدن صنعت نفت در ایران فقط مختص به اسفند سال 1329 نیست بلکه چندین نسل و در طول چند دهه، بزرگان بسیاری تلاش کردند تا ایران را از وابستگی کامل اقتصادی به غرب و شرق رهایی بخشند.

کارشناس ارشد تاریخ انقلاب اسلامی افزود: اگر به تاریخ پرشکوه انقلاب اسلامی به خوبی بنگریم، مشاهده خواهیم کرد که همواره مردم ایران تلاش داشتند تا با استبداد و استعمار به مبارزه بپردازند و ملی شدن صنعت نفت و مبارزه مردم ایران بدین منظور یک نقطه عطف در این راستا می باشد.

نقش آیت الله کاشانی در ملی شدن صنعت نفت نباید مورد غفلت قرار بگیرد

وی گفت: در جریان ملی شدن صنعت نفت افراد و جریانات بسیاری به کمک این نهضت آمدند که در این میان نمی توان از نقش برجسته آیت الله کاشانی به سادگی گذشت که متأسفانه در اکثر تحلیل ها این نقش مورد غفلت جدی قرار می گیرد.

امینی نقش روحانیت را در کسب موفقیت‌های چشمگیر ایران اسلامی در زمینه صنعت نفت برجسته خواند و افزود: اگرچه برخی تلاش دارند تا با تنگ نظری اعلام کنند که نقش روحانیت در ملی شدن صنعت نفت کمرنگ بود اما باید توجه داشت که روحانیت در این حرکت در خط مقدم قرار داشت و نقش خود را به خوبی ایفا کرد.

کارشناس ارشد تاریخ تأکید کرد: آیت الله کاشانی در مبارزات ملی شدن صنعت نفت، نقش مهمی و بی بدیلی را ایفا و در این زمینه حق بزرگی بر گردن ملت ایران دارد چرا که  زمینه آزادی منبع انرژی های خدادادی در ایران را فراهم آورد.

امینی عنوان کرد: ملی شدن صنعت نفت، پیامدها و اثرات کم نظیری را در کشور به همراه داشت به طوری که بواسطه این حادثه دست استعمارگران از بزرگترین منبع اقتصادی کشور قطع و جوانان این سرزمین با تکیه بر توان و اراده ملی در جهت خودکفایی در صنعت نفت قدم بردارند.

ملی شدن صنعت نفت شوک بزرگ به جبهه استکبار بود

وی بیان داشت: در این میان با نگاهی به مطبوعات آن زمان به خوبی می توان مشاهده کرد که رسانه های گروهی از ملی شدن صنعت نفت به عنوان یک شوک تاریخی به ابرقدرت ها یاد می کنند به طوری که روزنامه ظفر چاپ ترکیه در مطلبی عنوان می کند که سیاست ملی کردن نفت ایران در سیاست انگلیس و آمریکا و خاورمیانه تأثیر عمیقی خواهد داشت و ممکن است موجب یک مصیبت بین‌المللی شود، درست است که ایران حق دارد در منابع نفت خود به هر طریق که بخواهد تصرف مالکانه کند، ولی بعید نیست که تقلیل نفوذ آمریکا و انگلیس در ایران موجب شکست سیاسی راهبردهای آنها شود و نفوذ روسیه را در این منطقه حساس دنیا افزایش دهد.

وی ادامه داد: انقلاب اسلامی ایران زمینه تحول در صنعت نفت ایران را فراهم آورد و کشوری که در این صنعت تا پیش از انقلاب به کشورهای خارجی وابسته بود، خودکفا شد زیرا جمهوری اسلامی ایران با اعتماد به جوانان متخصص ایرانی توانست به یکی از برترین کشورها در این صنعت بدل شود زیرا تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، تمام قطعات و تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت از خارج وارد می شد.

کد خبر 2521277

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha