نگاه سیاسی حاکم بر بخش اقتصادی/ کشاورزان کردستانی زیر خط فقرهستند

سنندج- جمعی از فعالان بخش کشاورزی کردستان طی نشستی به بیان ظرفیت ها و مشکلات این بخش پرداختند و عنوان کردند هنوز وعده دکتر روحانی مبنی بر حذف نگاه سیاسی به امور اقتصادی در استان ما محقق نشده است.

به گزارش خبرنگار مهر، جمعی از فعالان بخش کشاورزی استان کردستان بعد از ظهر امروز سه شنبه در نشست هم اندیشی که با حضور معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استاندار کردستان، رییس سازمان جهادکشاورزی استان در سالن دولت استانداری برگزار شد،  به بیان ظرفیت ها و چالش ها و موانع بخش کشاورزی استان و هم چنین انتظارات خوداز دولتمردان پرداختند.

در جریان برگزاری این نشست کشاورازن کردستان و نمایندگان آنها در اتحادیه ها و بخش های مختلف به بیان دغدغه های خود پرداختند.

نگاه سیاسی به امور اقتصادی بزرگترین مشکل کشاورزان استان است

عبدالرحمن علوی فعال بخش کشاورزی استان گفت: نگاه سیاسی به امور اقتصادی همواره یکی از مشکلات مردم استان به ویژه کشاورزان است.

وی ادامه داد: دکتر روحانی در سفر تبلیغاتی خود به کردستان وعده حذف نگاه امنیتی و سیاسی به امور اقتصادی و تشکیل کارگروه توسعه استان را دادند هر چند کهکارگروه توسعه اقتصادی استان تشکیل شد ولی نگاه سیاسی از امور اقتصادی هنوز حذف نشده است.

علوی عنوان کرد: یکی از مشکلاتی که اخیرا در استان ایجاد شده این است که صادرات مرغ و تخم مرغ استان به عراق به دلیل مشاهده بیماری آنفولانزای پرندگان در یکی دیگر از استان های کشورمان، متوقف شده است و این امر منجر به ازدست دادن بازار ما در این کشور شده است.

عضویت ۱۲ هزار نفر در نظام صنفی کشاورزی کردستان

رییس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کردستان در این جلسه با بیان اینکه کشاورزان از زحمت کش ترین اقشار جامعه هستند، گفت: در حال حاضر ۱۲ هزار نفر از کشاورزان استان عضو نظام صنفی کشاورزی هستند.

عبدالله فرجی بیان کرد: یکی از بزرگترین مشکلات کشاورزان این است که هنوز تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار نگرفته اند و این مطلب را بارها در جلسات متعدد تکرار کرده ایم ولی متاسفانه تاکنون اقدامی در این راستا نشده است.

وی خواستار ایجاد صنایع تبدیلی محصولات کشاورزی در استان شد و عنوان کرد: فرآوری محصولاتی هم چون انگور و توت فرنگی یکی از خواسته های به حق مردم استان است که برای تحقق این مهم نیاز به اعطای تسهیلات یارانه ای است و گرنه با سود بانکی چنین کاری مقرون به صرفه نیست.

وی با اشاره به اینکه کشاورزان استان از نحوه نصب کنتور هوشمند بر روی چاه های آب گلایه دارند، اظهارداشت: برای نصب هر کنتور هوشمند، کشاورز ۳ میلیون تومان باید پرداخت کند که پرداخت این مبلغ در توان کشاورز نیست.

رییس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کردستان ادامه داد: ما مخالف نصب این کنتورها نیستم ولی شرکت آب منطقه ای وقتی می خواهد میزان مصرف آب را کنترل کند خود هزینه نصب را هم متقبل شود.

وی خواستار تسهیل در امر صادرات محصولات کشاورزی و تشکیل مرکز عرضه این محصولات در اقلیم کردستان عراق شد.

تسریع در روند اتمام پروژه های سد آزاد و ژاوه

رحیم نیازی یکی از فعالان بخش کشاورزی استان کردستان هم در این نشست گفت: اراضی آبی در دشت های قروه و دهگلان بسیار آسیب پذیر شدند لذا نیاز است که روند اتمام پروژه های سد آزاد وژاوه با سرعت بیشتری پیش رود.

وی خواستار احداث سدهای کوچک منطقه ای در استان شد و عنوان کرد: برای تبدیل اراضی دیم به آّبی می توان اقدام به ایجاد سدهای کوچک و منطقه ای در استان کرد.

وی اظهارداشت: برای کاهش ضایعات محصولات کشاورزی نیاز به ایجاد واحدهای صنایع تبدیلی در استان است که این مهم هم با اختصاص اعتبارات ویژه محقق می شود.

این فعال بخش کشاورزی استان خواهان اعمال معافیت مالیاتی برای تمامی صنایع بخش کشاورزی شد و گفت: به غیر از شهرستان سنندج مابقی شهرهای استان بخواهیم یا نخواهیم جزو مناطق محروم هستند لذا انتظار می رود توجه بیشتری به بخش کشاوری در این مناطق شود.

نیازی یکی دیگر از خواسته های کشاورزان را تمدید مهلت بازپرداخت وام های آنها ذکر کرد و افزود: چون امسال به دلیل خشکسالی و سرمازدگی خسارت زیادی به محصولات کشاورزی استان وارد شد و کشاورزان توان بازپرداخت وام های خود را ندارند.

نوسان قیمت نهاده های دامی و عدم تغییر قیمت تولیدات دامی

مدیرعامل اتحادیه دامداران استان کردستان هم در این جلسه به بیان ظرفیت ها و مشکلات موجود در بخش دام، طیور، آبزیان و زنبور عسل استان پرداخت و گفت: در حال حاضر ۸۰ هزار نفر بهره بردار در بخش دامداری استان مشغول به فعالیت هستند.

عدنان نقشبندی جمعیت دام استان را ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار راس خواند و افزود: سالانه ۲۱۵ هزار تن شیرخام، ۲۵ هزار تن گوشت قرمز، ۸۸ هزار تن گوشت سفید، یک هزار تن عسل و ۷ هزار تن ماهی در استان تولید می شود.

وی ادامه داد: گرانی و نوسان قیمت نهاده های دامی و عدم تغییر مناسب قیمت تولیدات دامی  دامداری های استان را در مسیر ورشکستگی قرار داده است.

وی یکی از انتظارات دامداران را پرداخت یارانه به خوراک دام ذکر و بیان کرد: چند سالی است پرداخت یارانه به خوراک دام قطع شده است و بالابودن قیمت علوفه هم دامداران را بامشکل مواجه کرده است.

برنامه ویژه ای برای تولید مازاد برمصرف مرغ در استان وجود ندارد

مدیرعامل اتحادیه دامداران استان کردستان یکی از مشکلات بخش طیور استان را تولید مازاد برمصرف گوشت سفید خواند و اظهار داشت: برنامه ریزی جدی و ویژه ای برای تولید و بازاریابی تولید مازاد برمصرف گوشت مرغ در استان تاکنون صورت نگرفته و اگر هم برنامه ای هم تدوین شده مقطعی بوده است.

نقشبندی عنوان کرد: کاهش قیمت مرغ در داخل استان ضرروزیان های زیادی به مرغداران وارد کرده چراکه هزینه تولید در مرغداری ها بالا است و این روند نتیجه نبود برنامه ریزی اصولی در این خصوص است.

وی با اشاره به وجود ۳ هزارو ۴۰۰ بهره بردار زنبورعسل در استان گفت: خشکسالی  و به ویژه وجود ریزگردهای عربی در این چند سال منجر به کاهش تولید عسل در استان شده است و عزم ملی برای برطرف کردن این مشکل نیاز است.

مانع از ایجاد نزاع کشاورزان در حوزه آب شوید

صالح محمدی یکی دیگر از فعالان بخش کشاورزی کردستان در این نشست اظهارداشت: اگر امروز دولت به داد کشاورزان و بخش کشاورزی برسد و این بخش تقویت شود قطعا در آینده توان حمایت از دولت را به هرگونه ای دارد.

وی ادامه داد: در سفر معاون وزیرجهادکشاورزی به استان عنوان کردم با توجه به کمبود منابع آب ما حاضریم چاه های کشاورزیمان را پلمپ کنند ودر مقابل اجاره بهای آن را دولت به ما پرداخت کند که مورد پذیرش قرار نگرفت.

وی بیان کرد: از مسئولان و دولتمردان می خواهیم اجازه ندهند نزاعی بر سر آب در میان کشاورزان ایجاد شود و تدابیری برای کمبود آب بیاندیشند و هر چه سریعتر سدهای ازاد و ژاوه را به بهره برداری برسانند.

محمدی اظهارداشت: زمین مرغوب و کنترل و تکنیک و تخصص لازم در بخش کشاورزی را داریم و تنها منبعی که اکنون با کمبود آن مواجه شده ایم، آب است.

 کشاورزان کردستان زیر خط فقرهستند

سعید محمدی یکی دیگر از فعالان بخش کشاورزی هم در این نشست گفت: متاسفانه چندسالی است که سفرهای هیئت دولت به استان هایی هم چون کردستان سبکی ضیافتی و مهمانی پیدا کرده است و بعد از این سفرها اتفاق خاصی نمی افتد.

وی اظهارداشت: برنامه ریزی هایی برای ارائه گزارش های متعددی در خصوص ظرفیت های استان قبل از سفر هیئت دولت به استان انجام می شود و در سفرها هم اعلام می شود ولی در نهایت وضعیت مردم هیچ تغییری نمی کند.

وی ادامه داد: ۲ میلیون تن محصولات کشاورزی در استان تولید می شود و اگر قیمت آنها را از کمترین و ارزان ترین محصول تا گران ترین آنها حساب کنیم سطح درآمد ماهانه کشاورزان ما حدود ۳۰۰ هزار تومان وپایین تر از خط فقر است.

محمدی از مسئولان ومدیران دولت تدبیر و امید خواست به مردم استان که آه ندارند با ناله سودا کنند، توجه بیشتری داشته باشند.

وی از بالابودن نرخ بهره تسهیلات بانکی انتقاد کرد و افزود: در سایر کشورهای دنیا نرخ تسهیلات بانکی در بخش کشاورزی یک رقمی است و در کشور ما دو رقمی، و این مسئله منجر به ضعیف شدن کشاورزان هم شده است.

این فعال بخش کشاورزی عنوان کرد: مسئولان ارشد کشور تخصیص آب کردستان را تضمین کنند البته در عمل و نه در شعار.

محمدی بیان کرد: یکی دیگر از مشکلات مردم استان این است که هنوزادارات منابع طبیعی براساس نقشه های هوایی  پنجاه سال پیش آمریکا مرز اراضی منابع طبیعی و کشاورزی را مشخص می کنند.

کد خبر 2854015

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 0 =