چه کسی باید از اطلاعات فیلم فجر صیانت کند/ خدشه‌دار شدن اعتمادها

در حالی که دبیرخانه جشنواره فیلم فجر امسال از اعلام رسمی اعضای هیات انتخاب خودداری کرد ولی خبرهای رسانه‌ها از ترکیب این هیات از حد گمانه‌زنی فراتر رفته و نشان از اطلاعات قطعی دارد.

خبرگزاری مهر - گروه هنر: در حالی که امسال و در سی و چهارمین دوره برگزاری جشنواره فیلم فجر اعلام شد که نام هیات انتخاب این رویداد سینمایی تا اعلام آرایشان رسانه‌ای نمی‌شود، ولی از همان روزهای اول برخی رسانه‌ها آغاز به اعلام نام این افراد کردند و آنقدر هم به خبرهایشان مطمئن بودند که توضیحات و تکذیبه‌های رسمی و غیررسمی از سوی دست اندرکاران فجر را زیرسوال برده و با اطمینان می‌گفتند که با اعلام رسمی اسامی متوجه خواهید شد که خبرهای آنها نه تنها گمانه‌زنی نبوده بلکه کاملا دقیق است.

در تازه‌ترین خبرها اما نام هفت نفر اعضای هیات انتخاب به طور کامل در سایتی که پرچم‌دار معرفی این اسامی بود منتشر شد تا این سوال را ایجاد کند که اگر قرار بود به فاصله کمتر از دو هفته لیست کاملی از اعضای هیات انتخاب به یک رسانه برسد چرا دبیرخانه جشنواره فیلم فجر راسا و همچون سال‌های گذشته خودش اقدام به این کار نکرد؟

اما نکته مهم‌تر و فراتر از هیجانات پیرامون معرفی شدن یا نشدن اسامی هیات انتخاب سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر، این است که مگر این اسامی از جایی غیر از ساختار خود جشنواره می‌توانسته در اختیار رسانه‌ها قرار گیرد!

اگر نخواهیم مستقیم نوک پیکان انتقاد و بی اعتمادی را به سوی اعضای هیات انتخاب نشانه برویم باید اذعان کنیم که حداقل یکی از دست‌اندرکاران جشنواره که به اطلاعات محرمانه دسترسی داشته است این خبرها را در اختیار رسانه ها و اهالی سینما قرار داده است.

گرچه هر سال با اعلام رسمی نام اعضای هیات انتخاب وجود این حفره اطلاعاتی چنین شفاف خود را نمایان نمی‌کرد ولی برخی خبرنگاران و اهالی سینما غالبا از آنچه در جلسات هیات انتخاب می‌گذشت باخبر بودند و همچنین هر سال به گوش می‌رسید که برخی فشارها از سوی نهادها و سینماگران بر آرامش هیات انتخاب تاثیر می‌گذاشته و یا شاید حتی آرایشان را هم تحت تاثیر قرار می‌داده است؛ امری که امسال یکی از دلایل معرفی نشدن اسامی هیات انتخاب بوده است تا از برخی لابی ها و فشارها جلوگیری شود.

حال که همه اسامی هیات انتخاب سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر را می‌دانند و آن نگرانی‌ها و دلایل که مطرح شده بود دیگر چندان محلی از اعراب ندارد این سوال را از عالی‌ترین مقام وزارت ارشاد یعنی علی جنتی تا حجت‌الله ایوبی رییس سازمان سینمایی و به دنبال آن محمد حیدری دبیر جشنواره فیلم فجر ۳۴ داریم که وقتی یک سیستم توان حفاظت از اطلاعاتی در این حد را ندارد آیا می‌تواند تصمیم‌های مهم‌تری چون تعیین راه‌یافتگان به بخش مسابقه و یا حتی برگزیدگان نهایی جشنواره را پشت درهای بسته بگیرد!

آیا با اتفاق رخ داده اعتمادی که دبیر جشنواره به اعضای هیات انتخاب و البته دیگر همکارانش در بخش‌های مختلف داشته است، زیر سوال نرفته است و همچنین این موضوع را پیش روی رسانه ها قرار نمی‌دهد که هستند فرد یا افرادی در سیستم و ساختار جشنواره فیلم فجر که نمی‌توانند از اطلاعات مهم ترین رویداد سینمایی کشور حفاظت کنند.

نغمه دانش آشتیانی

کد خبر 3004899

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 9 =