نقش اصلی کرسی‏‌های نظریه پردازی، تسهیل در فرآیند تولید علم است

حجت الاسلام منصور میراحمدی معاون فرهنگی-اجتماعی دانشگاه شهید بهشتی گفت: نقش اصلی کرسی‏‌های نظریه پردازی، تسهیل در فرآیند تولید علم است.

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت الاسلام و المسلمین منصور میراحمدی معاون فرهنگی-اجتماعی دانشگاه شهید بهشتی، در گفتگویی کوتاه که از نظرتان می‌گذرد، به تشریح اهمیت و ضرورت برگزاری کرسی های نظریه پردازی، نقد و مناظره و همچنین برنامه ها و اهداف این دانشگاه پرداخته است:

*جنابعالی جایگاه، اهمیت و ضرورت برگزاری کرسی‏های نظریه ‏پردازی، نقد و مناظره در دانشگاه‏ها و مجامع علمی کشور را در چه می دانید؟

یکی از رسالت‏های اصلی دانشگاه‍ها، تولید علم است و تولید علم نیازمند فراهم شدن زمینه ‏های لازم به لحاظ سخت ‏افزاری و نرم افزاری است که کرسی‏های نظریه ‏پردازی، نقد و مناظره یکی از مهمترین زمینه ‏های مذکور به شمار می ‏آیند. بنا بر این کرسی‏های مذکور در کنار فراهم ساختن زمینه ‏های تبادل‏ نظر علمی، شرایط لازم برای بالندگی علمی را در دانشگاه ها به وجود می‏ آورند.

نقش اصلی کرسی‏های مذکور، تسهیل در فرآیند تولید علم است چون این کرسی‏ها از طریق شناسایی استعدادهای علمی در دانشگاه و فراهم ساختن زمینه‏ های لازم برای رشد و شکوفایی این استعدادها فرآیند تولید علم را تسهیل کرده، زمینه بهره ‏مندی بیشتر جامعه از دستاوردهای علمی را فراهم می‏ سازند. دانشگاه شهید بهشتی با توجه به این مهم از اواخر سال ۱۳۹۳ به تاسیس کمیته دستگاهی پرداخته است.

*دانشگاه چه اهدافی را در زمینه کرسی های نظریه پردازی، نقد و مناظره ترسیم کرده است؟

دانشگاه شهید بهشتی بنا به جایگاه مهمی که در عرصه تولید علم در کشور دارد همواره به دنبال بستر سازی، ساماندهی و فرهنگ‏سازی برای عملیاتی کردن کرسی های علمی و ترویجی از طریق ایجاد انگیزش در دانشجویان، استادان، فرهیختگان و نخبگان بوده است. همچنین تقویت، تسهیل و نظام مند کردن فرآیند برگزاری کرسی‏ها در دستگاه های پژوهشی ، تحقیقاتی و آموزشی تحت نظر دانشگاه نیز از سایر اهداف مدنظر می باشد. علاوه بر این شناسایی استعدادهای بالقوه و بالفعل فعالیت‏های علمی ـ پژوهشی، گروه های تخصصی و نخبگان در برگزاری کرسی های علمی، داوری و نقد و همچنین پایبندی به استانداردهای کرسی‏های علمی و ترویجی از سایر مواردی است که کمیته دستگاهی دانشگاه بدان توجه دارد.

*دانشگاه شهید بهشتی چه مجموعه گام‏های اجرایی در جهت بستر‏سازی نظریه ‏پردازی، نقد و مناظره برداشته است؟

مجموعه مدیریت دانشگاه باتوجه به هماهنگی های بیرونی با دبیرخانه هیئت حمایت و همچنین نشست های داخلی  اقدامات مختلفی را برداشته است که عبارتند از:

۱-تشکیل کمیته دستگاهی نظریه‏ پردازی، نقد و  مناظره در دانشگاه

۲-تدوین و تصویب شیوه نامه داخلی کمیته دستگاهی نظریه ‏پردازی، نقد و مناظره

۳-حضور چند تن از اعضای کمیته دستگاهی در جلسه شورای پژوهشی و هیئت رئیسه دانشگاه به منظور معرفی کرسی‏های علمی و ترویجی به اعضای هیئت علمی دانشکده ‏‏ها و پژوهشکده ‏های دانشگاه

۴-مکاتبه با روسای دانشکده ‏ها و پژوهشکده‏ های دانشگاه در خصوص معرفی اساتید طراز اول دانشکده/ پژوهشکده به منظور شناسایی استعدادهای مطرح در خصوص نظریه ‏پردازی، نقد و مناظره در حوزه علوم انسانی

*اهم تصمیمات اتخاذ شده در جلسات صورت گرفته توسط کمیته دستگاهی دانشگاه شهید بهشتی چه مواردی بوده و تا کنون چند کرسی برگزار شده است؟

کمیته دستگاهی کرسی‏های نظریه ‏پردازی، نقد و مناظره از ابتدای تشکیل، ۹ بار تشکیل جلسه داد. مسائل مختلفی تا کنون در این جلسات طرح و به تصویب رسید. یکی از آنها انتقال دبیرخانه کمیته دستگاهی کرسی‏های نظریه ‏پردازی، نقد و مناظره به گروه مطالعات و ارزیابی فرهنگی و اجتماعی از مرداد ماه سال ۹۴ بوده است. همچنین نقطه‏ نظرات و راهکارهایی توسط اعضا به منظور ایجاد فضا و جو مناسب نظریه‏ پردازی در درون دانشگاه در جلسات ارائه شد که نتیجه آن را در برگزاری چند کرسی ترویجی و ارائه چندین طرحنامه نظریه پردازی به دبیرخانه می توان شاهد بود. پیگیری جهت انعقاد قرارداد و تفاهم‏نامه همکاری مابین دبیرخانه هیئت حمایت و معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه شهید بهشتی به عنوان دبیرخانه کمیته دستگاهی نیز از دیگر  تصمیات و اقدامات اجرایی بوده است.

کد خبر 3734589

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 4 =