خیز ماکرون برای فتح کاخ الیزه/ زنگ خطر برای لوپن و فیون

اعلام حمایت «فرانسوا بایرو» سیاستمدار مطرح فرانسوی از «امانوئل ماکرون» وزیر اقتصاد سابق این کشور در انتخابات ریاست جمهوری امسال، شرایط سختی را برای مارین لوپن و همراهانش رقم زده است.

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل ـ حنیف غفاری: اعلام حمایت فرانسوا بایرو سیاستمدار مطرح فرانسوی از امانوئل ماکرون وزیر اقتصاد سابق این کشور در انتخابات ریاست جمهوری امسال، شرایط سختی را برای مارین لوپن و همراهانش رقم زده است. 

اگرچه رهبر جبهه ملی فرانسه در نظرسنجی ها همچنان از دو رقیب جدی خود یعنی ماکرون و فرانسوا فیون جلوتر است اما در دور دوم انتخابات، لوپن شانس اندکی برای غلبه بر رقیب خود خواهد داشت.

نظرسنجی موسسه آیفوپ در فرانسه نشان می دهد که ماکرون در همان دور اول انتخابات، ۲۴.۵ درصد از آرای عمومی را کسب خواهد کرد. این در حالیست که لوپن ۲۶ درصد آرا و فیون ۲۰ درصد آرا را کسب خواهند کرد. از این رو احتمال راهیابی لوپن و ماکرون به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری امسال زیاد است. 

با این حال در دور نهایی معادله به ضرر لوپن تغییر می یابد زیرا رای همه احزاب سنتی و مخالفان جبهه ملی فرانسه به سود نامزد رقیب وی به گردش در خواهد آمد. نظرسنجی ها نشان می دهد ماکرون در صورت راهیابی به دور دوم انتخابات ۶۱ درصد آرا را کسب خواهد کرد. 

این در حالیست که لوپن در بهترین حالت ممکن قادر به کسب ۳۹ درصد آرا خواهد بود. بدیهی است که این اختلاف ۲۲ درصدی به راحتی قابل جبران نیست. لوپن راه بسیار سختی را در راستای پرکردن این شکاف دارد. این در حالیست که روز به روز بر میزان محبوبیت ماکرون افزوده می شود. 

تا یک هفته قبل، میزان محبوبیت فرانسوا فیون و امانوئل ماکرون در نظرسنجی ها برابر بود اما اعلام حمایت فرانسوا بایرو نامزد مستقل انتخابات ریاست جمهوری فرانسه از ریاست جمهوری ماکرون، معادلات را به سود وزیر اقتصاد سابق فرانسه تغییر داده است. 

هم اکنون ماکرون توانسته است با اختلافی ۴.۵ درصدی از رقیب محافظه کار خود یعنی فیون پیشی گیرد. البته افشای رسوایی مالی فیون در شکل گیری و تشدید این روند موثر بوده است. بی دلیل نیست که برخی اعضای حزب محافظه کار خواستار کناره گیری فیون از رقابتهای انتخاباتی و معرفی نامزدی جدید هستند. 

ماکرون اصلی ترین رقیب خود در دور اول انتخابات را فیون می داند. او در صورتی که بتواند به همراه لوپن به دور دوم انتخابات راه یابد، عملا حضور خود در کاخ الیزه را تضمین کرده است. با این حال هنوز هیچ چیز به صورت مطلق و دقیق قابل پیش بینی نیست.

 ماکرون به عنوان یک اقتصاددان ضمن به چالش کشیدن وضعیت اقتصادی موجود و طرح انتقادات همزمان از دو حزب محافظه کار و سوسیالیست محبوبیت زیادی در نزد رای دهندگان به دست آورده است. روند صعودی آرای وی در نظرسنجی های صورت گرفته نشان دهنده همین حقیقت است. 

هم اکنون رقابتهای انتخاباتی در فرانسه، تابعی از بازی سیاسی لوپن، ماکرون و فیون است. در این میان، ماکرون بیشترین بخت ممکن را برای راهیابی به کاخ الیزه دارد. در مقابل، مارین لوپن در صدد است با استناد به فرمولها و رفتارهای پوپولیستی، اختلاف ۲۲ درصدی آرای خود و ماکرون را در نظرسنجی های کاهش دهد.

 با این حال لوپن خود نیز می داند که در دور دوم انتخابات (در صورت راهیابی ماکرون به دور نهایی)، مسیر سختی را در برابر وی در پیش خواهد داشت. موضوعی که می تواند رویای چند ساله لوپن و طرفداران جریان راست افراطی فرانسه برای فتح کاخ الیزه را بر باد دهد.

کد خبر 3920183

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 11 =