همه کانتینرهای ورودی زیرپوشش ایکس ری قرار می‌گیرد

گمرک ایران اعلام کرد: به زودی تمامی کانتینرهای ورودی به گمرک شهید رجایی بندر عباس زیرپوشش ایکس ری قرار می‌گیرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، گمرک ایران یک دستگاه ایکس ری کامیونی بسیار پیشرفته را از کارخانه تولید کننده تحویل گرفته است و روزهای آینده وارد بندر شهید رجایی خواهد شد.

این ایکس ری پیشرفته، پرسرعت است و به صورت fast scanعملیات اسکن و کنترل محموله‌ها را انجام می‌دهد و تمام سیستم به صورت اتوماتیک کار می‌کند.

این دستگاه ایکس ری بسیار پیشرفته قادر است در کمترین زمان ممکن محتویات کانتینرها را در حال حرکت اسکن و تصاویر را در اختیار بخش فنی گمرک قرار دهد.

بر اساس اعلام مسوولان بخش تجهیز گمرک ایران، این ایکس ری می‌تواند در هر ساعت ۱۵۰ کانتینر را اسکن و تصاویر محتویات کانتینرها را در اختیار بخش فنی گمرک قرار دهد.

بر اساس اعلام مسوولان بخش توسعه و تجهیز گمرک ایران مراحل جانمایی این دستگاه ایکس ری پیشرفته در محوطه بندر شهید رجایی در حال انجام است تا به زودی نصب و مورد بهره برداری قرار گیرد.

با این اقدام تمامی کانتینرهای ورودی به بندر شهید رجایی و تمامی کامیون‌های حامل کالاهای وارداتی در حال حرکت از طریق این ایکس ری پیشرفته اسکن و تمامی کانتینرهای وارداتی تحت پوشش این ایکس ری قرار خواهند گرفت.

با توجه به مساحت ۲۴۰۰ هکتاری محوطه بندر شهید رجایی جانمایی این دستگاه ایکس ری از اهمیت زیادی برخوردار است و باید در محلی استقرار یابد تا امکان اسکن کانتینرها و کامیون‌ها در حال حرکت فراهم شود و همه کانتینرهای ورودی را تحت پوشش قرار دهد.

*تأمین مالی ایکس ری‌های پیشرفته از منابع داخلی گمرک ایران

بر اساس این گزارش تمامی هزینه‌های خرید این ایکس ری‌های کامیونی پیشرفته از محل منابع داخلی گمرک ایران تأمین و پرداخت شده و قرار است برنامه تجهیز گمرکات به دستگاههای کنترلی پیشرفته طی روزهای آینده وارد مرحله جدیدی شود.

گمرک ایران طی سالهای اخیر ۵ دستگاه ایکس ری کامیونی از محل منابع مالی داخلی خود خریداری و در گمرکات اجرایی نصب کرده است.

در حال حاضر ۱۱ دستگاه ایکس کامیونی در گمرکات کشور فعال است که ۲ دستگاه از این تعداد در گمرک بندر شهید رجایی فعال است.

تفاوت عمده این ایکس ری‌ها با ایکس ری‌های جدید و پیشرفته که به تازگی از سوی گمرک خریداری شده در انجام عملیات کنترل کانتینرها به صورت ثابت یا متحرک است که ایکس ری‌های جدید و پیشرفته این امکان را دارند تا محتویات کانتینرها و کامیون‌ها را در حال حرکت نیز کنترل و اسکن نمایند تا بدون معطلی و ایجاد وقفه تشریفات گمرکی کالاها نیز صورت گیرد.

*حجم فعالیت‌های تجاری در گمرک شهید رجایی بندر عباس

روزانه به طور میانگین ۲۰۰۰ کانتینر از بندر شهید رجایی وارد می‌شود که بخشی از این کانتینرها واردات قطعی بوده و بخش دیگری به ترانزیت خارجی از طریق بندر شهید رجایی اختصاص دارد.

پارسال در مجموع ۴۴ میلیون تن انواع کالا از این گمرک صادر و مقدار ۱۰ میلیون تن نیز وارد کشور شد.  علاوه بر این مقدار ۵ میلیون تن انواع کالا نیز از طریق گمرک شهید رجایی بندر عباس پارسال ترانزیت شده است که در مقایسه با سال پیش از ان ۳۳ درصد رشد داشته است. ارزش کالاهای وارداتی به گمرک شهید رجایی در مدت یاد شده با ۱۲ درصد رشد به ۱۸ میلیارد و ۶۵۰ میلیون دلار رسید و این در حالی است که به میزان ۱۱ میلیارد و ۱۴۱ میلیون دلار انواع کالا در این گمرک صادر شد که در مقایسه با سال ۹۴ به میزان ۴۴ درصد افزایش داشته است.

همچنین مجموع درآمدهای گمرک شهید رجایی بندرعباس در سال گذشته با ۵۶ درصد رشد به بیش از ۱۲۲ هزارمیلیارد ریال افزایش یافت.

کد خبر 3946580

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 9 =