مشروب شدن ۱۰هزار هکتار اراضی ملی استان کرمانشاه از سامانه گرمسیری

کرمانشاه- استاندار کرمانشاه، از مشروب شدن حدود ۱۰ هزار هکتار از اراضی ملی استان کرمانشاه از طرح سامانه گرمسیری خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، اسدالله رازانی امروز دوشنبه در کارگروه آب و خاک استان کرمانشاه که با حضور کلانتری، معاون رئیس جمهور و طهماسبی معاون وزیر جهاد کشاورزی در محل استانداری کرمانشاه برگزار شد، ضمن تبریک هفته دولت خطاب به کلانتری گفت: خیلی خوشبین هستیم که انتصاب شما به سمت ریاست سازمان حفاظت محیط زیست، ضمن حفظ محیط زیست کشور و بهبود شاخصه‌های محیط زیستی، مسائل تقاطع ها و درگیریهایی که اجرای پروژه‌های توسعه‌ای با مقتضیات محیط زیستی دارد زودتر به نتیجه برسد.

وی با اشاره به اجرای پروژه سامانه گرمسیری در استان کرمانشاه گفت: این آب گرمسیری که از غرب استان به منطقه قصرشیرین، سرپل‌ذهاب و گیلانغرب وارد می شود، خیلی پروژه بزرگ و سرنوشت سازی است و آینده خیلی خوبی را برای این منطقه و استان رقم خواهد زد.

استاندار کرمانشاه ادامه داد: بخشی از آب این طرح صرف بهبود آبیاری زمین های مردم می شود. اما آبی که وارد می شود قرار است بخش اعظمی از اراضی ملی را که حداقل ۱۰ هزار هکتار است، مشروب و آبیاری کند.

وی افزود: با توجه به موارد فوق باید نظام بهره برداری جدیدی برای این اراضی تعریف کنیم که بهترین نظام باشد و از این فرصت تکرار ناپذیر و استثنایی که برای نظام پیش آمده است، نهایت استفاده را ببریم.

رازانی، این اقدام را یک اقدام بی نمونه دانست و گفت: این نظام حداقل طی سال های اخیر بی نمونه است و هنوز در مورد اینکه چه نظامی باید تعریف شود کاری نکرده ایم و تعریف نکرده ایم.

وی  افزود: خود وزارت نیرو نیز در خصوص میزان اراضی ای که به جز اراضی دارای مالک شخصی مشروب می شود، در حال محاسبه مجدد بود اما طی رفت و آمدهایی که طی ۱.۵ سال اخیر داشته ایم حدود ۱۰ هزار هکتار تا اینجا تعیین تکلیف شده است.

استاندار کرمانشاه تصریح کرد: در زمینه واگذاری ها به آنچه که مربوط به تعاونی ها و تشکل های صنفی است، دو سه تا تجربه ناموفق داشتیم و نتیجه کار با موفقیت همراه نبود و گرفتاری های چندجانبه ای نیز درست شد اما از سوی دیگر چندین مورد موفق نیز داشته ایم که اشتغال خوبی را نیز در پی داشته اند.

وی  در پایان از جمله اهداف جلسه را طرح موضوع واگذاری ها و تعریف یک نظام بهره برداری عنوان کرد.

کد خبر 4071870

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =