کتابخانه‌ها دروازه رسیدن به دموکراسی هستند

گلرویا پرز سالمرون گفت: کتابخانه‌ها دروازه‌ای برای نیل به دموکراسی از طریق اطلاعات برای همه هستند. بنابراین ما کتابداران مسئولیم تا از تمامی مهارت‌هایمان برای این هدف استفاده کنیم.

به گزارش خبرنگار مهر، آیین نکوداشت هشتادمین سال تاسیس کتابخانه ملی پیش از ظهر امروز دوشنبه هفتم اسفند با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در کتابخانه ملی برگزار شد.

گلرویا پرز سالمرون رئیس ایفلا در این مراسم گفت: من کتابدار هستم. تمامی مدت تکوین عمر کاریم در زمینه کتابخانه و کار با انواع کتابخانه‌ها در وضعیت‌های متفاوت سپری شده است؛ ‌تا این که در سال ۲۰۱۰ ریاست کتابخانه ملی اسپانیا را برعهده گرفتم. وظایف مختلفی را پیرامون فعالیت در سازمان‌های کتابخانه‌ای بر عهده داشته‌ام. ابتدا خدمت در سازمان حرفه‌ای کتابخانه کاتالونیا؛ بعد از آن رئیس «فسابید» (انجمن‌های کتابداری اسپانیا)؛ در کنار آن، همکاری با اروپا در «ابلیدا» (یعنی دفتر اروپایی انجمن‌های کتابداری و اطلاع‌رسانی و مستندسازی) همین طور کار در سطح بین‌المللی در ایفلا در سال‌های متمادی گذشته نیز فرصتی را در اختیار داشته‌ام تا با کتابداران و مقامات از تمامی مناطق جهان در ارتباط باشم.

وی افزود: تجریات سال‌های گذشته این فرصت را به من داده تا دیدگاه عمیقی درباره کتابخانه بدست آورم و همچنین تشویقم کرده تا برای ایجاد تحول در ایفلا در قالب رهیافتی نوین برای تقویت کتابخانه‌ها تلاش کنم. سال گذشته ایفلا گفتمانی جهانی را به رهبری دبیر کل این سازمان «جرالد لیتنر» آغاز کرد. از این گفتمان جهانی انتظار می‌رود که رؤیای جهانی کتابخانه‌ها را در زمینه آینده آن‌ها و این که چگونه اتحادیه ای از کتابخانه‌ها قادر به رفع چالش‌های جهانی سازی هستند، کمک کند.

رئیس ایفلا در ادامه گفت: چالش‌هایی مثل این که امروزه در جامعه اطلاعات جهانی ما چه می‌گذرد و برای رفع این چالش‌ها چه باید کرد؛ تا تمامی کتابخانه‌ها، شرکا و دست اندرکاران این حرفه به میدان بیایند. بحث «رویای جهانی» آوریل سال گذشته میلادی ۲۰۱۷ در شهر آتن شروع شد زمانی که کارگزاران واحدهای حرفه ای ایفلا کارگاهی (آموزشی) را آغاز کردند و شش کارگاه منطقه‌ای دیگر را نیز در ادامه پی گرفتند. از ایران هم برای شرکت در این کارگاه و چندین کارگاه ملی دیگر و همچنین در فرایند رأی گیری آنلاین دعوت شده بود. ایفلا به دنبال این بود نظر تمامی کتابداران و دوستداران کتابخانه و کتابداری را در تمامی مناطق و کشورهای جهان در مورد این موضوع بشنود: «ما با هم آینده را می‌سازیم.»

پرز سالمرون گفت: نتایج این گفتمان جهانی‌ یعنی گزارش رویای جهانی؛ ماه آینده در ماه مارس در نشست رئیس ایفلا در بارسلون مطرح می‌شود؛ یعنی قبل از شروع مرحله دوم این فرایند چشمگیر، برنامه ریزی برای الگوی راهبردی جهانی این نقشه‌های راه برای رفع چالش‌های بین‌المللی شروع می‌شود. ما دوباره به مناطق مختلف خواهیم رفت و با همکاری انجمن‌های کتابخانه‌های ملّی و کتابخانه‌های ملّی، نیازهای محلی را برای تقویت سیستم‌های کتابخانه آن‌ها مشخص می‌کنیم. در این رویکرد؛ ایفلا طرح مهم و جالب توجه دیگری را زیر عنوان «نقشه راه کتابداری در جهان»‌ کلید می‌زند؛ جمع‌آوری داده‌ها از کتابخانه‌های ملی؛ معیارهای عملکرد؛ گردآوری داده‌های کتابخانه ای در سطح ملّی از تمامی انواع کتابخانه‌های مناطق مختلف جهان. شما می‌توانید اطلاعات مربوط به کتابخانه‌های ایران را هم پیدا کنید.

وی در ادامه سخنانش گفت: ما باز هم از شما آمارهای بیشتری درخواست می‌کنیم که نمایشگر فعالیت کتابخانه شما در سطح جهانی است. یک سازمان جهانی ملزم به نمایش جدی نمودارها و حقایقی است که نشان می‌دهند چند کتابخانه در آن منطقه وجود دارد و فعالیت آن‌ها به چه شکل است. واقعاً معتقدم که دسترسی جهانی به اطلاعات، مسئله آزادی برای هر یک از ابنای بشر است و این که کتابخانه‌ها دروازه ای برای نیل به دموکراسی از طریق اطلاعات برای همه هستند. بنابراین ما کتابداران مسئولیم تا از تمامی مهارت‌ها و تلاش‌هایمان برای صیانت و توسعه این دروازه‌ها به نفع جوامع خود استفاده کنیم.

رئیس ایفلا در بخش دیگری از سخنانش گفت: به عنوان متخصصان اطلاعات و کتابداری باید به این نکته باور داشته باشیم و آن را سرلوحه کار خود قرار دهیم: ما مسئولیت دسترسی به تمامی جنبه‌های دانش را بر عهده داریم و برای جوامعی که متعهد به این اصل هستند، باید مسأله دسترسی به اطلاعات را به واقعیت بدل کنیم. نقش ما بسیار بیشتر از اداره روزمره کتابخانه‌ها و مراکز اطلاع رسانی است؛ چیزی بیش از تصویب و توافق بر سر استانداردها و دستورالعمل‌های کار کتابخانه است، وظیفه اصلی ما این است که چرخ دنده موتور تحولی واقعی و ملموس و همین طور توسعه در جوامع مان باشیم. دستور کار سازمان ملل متحد ۲۰۳۰ فرصتی است تا کار کتابخانه را با نیازهای جامعه و اهداف جهانی هماهنگ کنیم.

وی افزود: برنامه من به عنوان رئیس ایفلا در سال ۲۰۱۹-۲۰۱۷ با رویکرد جدید این سازمان دایر بر مشارکت و شمول همه سازمان‌ها هماهنگ بوده و درصدد ایجاد پایداری و ثبات در این برنامه است. کار من بر تغییر ذهنیت‌ها برای مشارکت فعال اجتماعی متمرکز است چرا که رهبران، حامی مسائل مهمی نظیر سواد اطلاعاتی، تحولات دیجیتال، نوگروی، نگهداری منابع دیجیتال و اصلاح در قانون حق نشر یا کپی رایت هستند. اما خوشحال می شوم اگر اطلاعات شما را در زمینه نیازهای اعضای ایفلا در پایان سال بدانم. بار دیگر از دبیرکل (ایفلا) به خاطر ابتکارش در راه اندازی نخستین پژوهش پیمایشی ایفلا پیرامون آینده، به عنوان کادوی جشن نود سالگی ایفلا، تشکر می نمایم و آن را تقدیم کتابخانه‌ها می کنم.

پرز سالمرون ادامه داد: ما نیازمند ایجاد همکاری مؤثر در بین شبکه‌های کتابخانه ای هستیم تا در سال‌های آتی فعالیت‌های عظیم خویش را با یکدیگر هماهنگ کنیم. اساساً به دو دلیل این کار لازم است؛ برای پاسخگویی به کاربران مان چرا که ما در فضای دیجیتال مشترکی کار می کنیم و دوم برای نیل به هدف مان جهت ایجاد فضای کتابخانه ای واحد. ضروری است که کتابداران کتابخانه‌های مختلف یکدیگر را درک کنند و با یکدیگر کار کنند. اگر در سطح محلی و ملّی چنین همکاری ای به وقوع نپیوندد،‌ انجام فعالیت منطقه ای و جهانی برای تقویت فضای واحد کتابخانه موفق نخواهد شد. این نکته حائز اهمیت است که تمام کتابخانه‌ها رؤیا و ساختار مشترکی برای انجام مسئولیت‌هایشان داشته باشند تا به نتایج مؤثر جهانی نایل آیند؛‌ البته همزمان باید در سطح محلی و منطقه ای نیز هماهنگی‌هایی به عمل آید. ما حاصل این تعهد خود را به واسطه سخت کوشی درو خواهیم کرد و بهتر از هر کسی می دانیم که کتابخانه‌ها موتور ایجاد تحول اند.

وی در پایان سخنانش گفت: من به رؤیا، توانایی، تعهد و مشارکت مان اعتقاد دارم. کتابخانه‌ها موتور تغییرند و ما کتابداران چرخ دنده‌هایی هستیم که این تغییر را به پیش می بریم و حاصل این کار دسترسی مؤثر و دموکراتیک به اطلاعات برای همگی مردم در همه جوامع خواهد بود.

کد خبر 4237589

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 7 =