استراحت و تفریح در کنار زیارت بارگاه رضوی/جاذبه های مشهددیدنی است

مشهد- مشهد در کنار بارگاه منور رضوی جاذبه های گردشگری دیگری نیز دارد که برخی از آنها مانند کوهسنگی و باغ وکیل آباد برای مسافران شناخته شده بوده و برخی نیاز به معرفی دارند.

خبرگزاری مهر- گروه استان ها؛ مشهد به دلیل وجود بارگاه منور رضوی سالانه پذیرای میلیون ها زائر از اقصی نقاط جهات می باشد که چند روزی را برای زیات و سیاحت در این شهر می گذرانند.

در کنار بارگاه منور رضوی، مشهد جاذبه های گردشگری دیگری نیز دارد که برخی از آنها مانند کوهسنگی و باغ وکیل آباد برای مسافران شناخته شده بوده و برخی نیز نیاز به معرفی دارند.

مجموعه بوستان های شهری، موزه ها، خانه های تاریخی و بازارهای قدیمی  مختلف از جمله مراکز گردشگری مشهد محسوب می شوند.

کوهسنگی تفرجگاه قدیمی مشهدی ها

یکی از قدیمی ترین تفرجگاه مردم مشهد، بوستان کوهسنگی است که به دلیل موقعیت مکانی همواره مورد توجه مردم و زائران قرار داشته است.

کوهسنگی بعد از حرم مطهر و آرامگاه فردوسی پربازدیدترین مکان شهر به حساب می آید. این پارک در مجاورت بافت شهری و بخشی از جاده کمربندی که جاده آسیایی نام داره، قرار گرفته. مهندسان با الهام از بنای هارونیه و عمارت خورشید ، در پارک کوهسنگی ساختمانی به نام موزه بزرگ خراسان را طراحی کردند که آثار گرانیهایی در آن به نمایش درآمده است.

طرح توسعه این بوستان طی چند سال گذشته به اجرا در آمده و فضاهای مفرح دیگری به این مجموعه افزوده شده است.

تنوع گل های زیبا در باغ گیاهشناسی

باغ گیاه شناسی مشهد که در بولوار جمهوری اسلامی واقع است  شامل بخش های مختلفی از جمله باغ گل رز، قطعه آموزشی و نمایشی، مجموعه گیاهی منطقه رویشی ایران، مجموعه آربراتوم و سیستماتیک گیاهی، باغ میوه های بومی ایران، مجموعه گیاهی سوزنی برگان، مجموعه نمایشی باغ صخره ای و مجموعه نهالستان و گلخانه های تکثیری است.

این باغ به منظور حفاظت و نگهداری از گیاهان و تهیه بانک ژن زنده گیاهی، آشنایی دانشجویان و شهروندان با انواع گونه های گیاهی، انجام برنامه های مطالعاتی و پژوهشی و ترویج استفاده شهروندان از گل و گیاه احداث شده است.

در این باغ آب نماهای زیبایی گنجانده شده تا بازدید کنندگان در فضای مفرح آن لحظات خوشی را طی کنند.

یادگار نادر شاه در چهارراه شهدا

یکی از موزه های قدیمی مشهد که در نزدیکی حرم مطهر رضوی و در چهارراه شهدا واقع شده است مجموعه باغ موزه نادری است.

از دیدنی های این مجموعه می توان به دو شمشیر اختصاصی نادر شاه که با طلاکوبی روی آنها اسم و شعری برای شاه نوشته شده است اشاره کرد.

این موزه دارای بخش های مختلفی بوده و انواع اشیاء قدیمی مربوط به نادرشاه در آن به نمایش در آمده است.

مجسمه نادر و سربازانش نیز بر فراز این مجموعه گذاشته شده که از اطراف به خوبی قابل مشاهده است.

آشنایی با رسوم مشهدی ها در موزه مردم شناسی

این موزه در کنار مقبره امیر غیاث الدین ملکشاه در ضلع غربی حرم مطهر رضوی واقع در خیابان اندرزگو ۱۳، در بنای تاریخی حمام مهدی قلی بیک تأسیس شده است .

این بنا در سال ۱۰۲۷ قمری ساخته شده است. این حمام مجموعه ای از فضا های متعدد بوده و بزرگترین و زیباترین بخش آن بخش بینه حمام با هشت ستون و تزئینات نقاشی است.

برطبق اسناد موجود حمام مزبور در سال ۱۰۲۷ق توسط مهدی قلی بیک میرآخور باشی شاه عباس صفوی ، وقف آستان قدس رضوی شد که پس از مرمت و بازسازی در سال ۱۳۸۵ش به موزه مردم شناسی تغییر کاربری داد.

در این موزه اشیایی از قبیل لوازم مورد نیاز در حمام های قدیمی ، انواع سماورهای ذغالی ، قندیل، ظروف مختلف، آبخوری، بخش نمایشگاه عکس قدیم و مردم شناسی به نمایش در آمده است.

از جمله مهمترین بخش های این حمام- موزه می توان به سربینه و تزئینات اصیل و زیبای آن، غرفه شاه نشین، غرفه لوازم آرایش، غرفه منسوجات، غرفه پوشاک، هشتی یا میاندر، گرمخانه، غرفه وسایل حمام، غرفه حنابندان، غرفه روشنایی، گلخن یا آتشخانه و چاله حوض اشاره کرد.

آرامگاه پیر پالان دوز

شیخ محمد عارف عباسی مشهور به «پیر پالان دوز» از عرفا و پیران سلسله ذهبیه است که در نیمه‌ی دوم قرن دهم هجری قمری ولادت یافت.

وی در عرفان به مقامات بلندی دست یافت، در کیمیاگری و خطاطی متبحر بود. شیخ محمد در خط ثلث استاد بوده و هفت سوره از قرآن نگاشته شده به خط خوش ایشان موجود است.

وی با اینکه صاحب موقعیت بود و می توانست بدون کوشش زندگی خوبی داشته باشد، از راه پالان دوزی روزگار می گذراند.

مقبره‌ی این عارف بزرگ جنب حرم رضوی واقع و در شمال شرقی حرم مطهر  در ابتدای خیابان نواب صفوی زیارتگاه بسیاری از شیفتگان اهل بیت عصمت و طهارت می‌باشد. بنای اولیه‌ی آرامگاه شیخ مربوط به عهد صفویه بوده است که سلطان محمد ، پدر شاه عباس صفوی آن را در سال ۹۸۵ ق بنا نهاد و در سالهای اخیر توسط آستان قدس بازسازی شده است.

آرامگاه فردوسی

به استناد متون و منابع، شاعر حماسه سرای بزرگ فارسی که در سال ۳۲۹ قمری در روستای پاژ متولد شده بود در سال ۴۱۱ و یا۴۱۶  قمری در توس درگذشت و در باغ شخصی خود که در داخل باروی توس و جوار دروازه رزان قرار داشت، روی در نقاب خاک کشید.

 به درستی معلوم نیست در چه دوره ای اولین بنا بر روی مدفن فردوسی ساخته شده است. نظامی عروضی در سال ۵۱۰ قمری قبرش را زیارت کرده است. اما جستجوی واقعی برای یافتن محل دقیق آرامگاه حکیم در زمان ناصرالدین شاه قاجار به امر آصف الدوله والی خراسان صورت گرفت و بنایی آجری بر روی آن برپا شد.

در سال ۱۳۰۵ شمسی فرهیختگان مصمم شدند بنایی برفراز مقبر ه اش برپا کنند. در سال ۱۳۰۹ شمسی حاج محمد علی قائم مقام رضوی برای ساخت آرامگاه ۲۵۲۵۰ مترمربع از املاک خود را هدیه کرد.

ساختمان آرامگاه در سال ۱۳۱۳ شمسی به اتمام رسید اما بعدها نشست کردبه همین دلیل از سال ۱۳۴۳ شمسی تخریب بنای قبلی و بازسازی بنای فعلی با وسعت ۹۴۵ مترمربع و ملهم از شیوه معماری هخامنشی و اشکانی آغاز شد و در سال۱۳۴۷  به اتمام رسید.

طبقه تحتانی بنا دارای دیوارنگارهایی از فریدون صدیقی با مضمون هفت خان رستم می باشد که به شکوه این مکان افزوده است. در مجموعه تاریخی- فرهنگی فردوسی، علاوه بر ساختمان آرامگاه، یک موزه و کتابخانه نیز وجود دارد. در موزه آرامگاه آثار ارزنده ای از خطاطان و شاعران ایرانی و نمونه هایی از صنایع دستی و یادگارهای هنری و تابلوهای سنگی زیبا در معرض نمایش است.

باغ وحش وکیل آباد

در جنوب غربی مشهد و در کنار پارک جنگلی وکیل آباد، باغ وحش وکیل آباد، تنها باغ وحش مشهد و  خراسان رضوی قرار دارد.

 این باغ وحش سال ۱۳۵۹ در مکان فعلی به بهره برداری رسید. این باغ وحش در حال حاضر در ورودی پارک جنگلی وکیل آباد در مساحتی به وسعت ۴ هکتار احداث شده و به عنوان یکی از  بزرگترین باغ وحش های ایران تنوع قابل توجهی از حیوانات، آبزیان و خزندگان را در خود جای داده است

 در این مجموعه  ۱۲۵ گونه ی جانوری، بیش از ۶۱ گونه پستاندار و همچنین ۴۹ گونه از پرندگان نگه داری می شود.

کد خبر 4255790

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha