حذف ماده نصب موقت فیلتر دوده بر روی اتوبوس های برون شهری

رئیس کمیسیون حمل و نقل ترافیک شورای اسلامی شهر تهران گفت: هنوز نصب فیلتر دوده و و کارایی آن برای شورای شهر مسجل نشده است و مشخص نیست.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد علیخانی در جلسه نوبت عصر شورای شهر تهران درباره حذف بند ۱۰ ماده ۵۷ برنامه سوم توسعه مبنی بر اینکه «به منظور کاهش آلودگی اتوبوس‌های مسافربری برون شهری، شرکت های مستقر در این پایانه ها ملزم به تجهیز اتوبوس های مستقر در پایانه به فیلتر جذب دوره موقت در مدت حضور در پایانه هستند» گفت: اگر شرکت مستقر بطور رایگان فیلتر دوده نصب می کند، اشکالی ندارد.

وی افزود: اما اگر قرار است برای فیلتر دوده مبالغ ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار تومان دریافت کنند، قابل قبول نیست.

علیخانی ادامه داد: اگر شهرداری تلاش دارد برای آلودگی هوا فیلتر را به طور رایگان برای اتوبوس نصب می‌کند، موافق هستیم، اما اگر موضوع نصب فیلتر دوده کاسبکارانه باشد، موافق نیستیم.

عضو شورای اسلامی شهر تهران افزود: اینکه مردم را مجبور کنید که فیلتر دوده نصب کنند، باید دید چقدر در کاهش آلودگی هوا تاثیر دارد.

علیخانی گفت: هنوز نصب فیلتر دوده و و کارایی آن برای شورای شهر مسجل نشده است و مشخص نیست.

حجت نظری عضو دیگر شورای اسلامی شهر تهران درباره نصب فیلتر دوده برای اتوبوسها گفت: اتوبوسی که در دانشگاه آزاد حادثه دید و موجب کشته شدن بسیاری از جوانان شد اتوبوس فرسوده بود.

وی گفت: اگر اتوبوس‌ها فرسوده باشند نصب فیلتر دوده تاثیر زیادی در کاهش آلودگی هوا ندارد.

زهرا صدراعظم نوری نوری رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران افزود: میزان آلایندگی که یک اتوبوس دارد بسیار بالاست آنچه امروز هم در هوا قرار دارد ذرات ۲.۵ و ۱۰ میکرون است که حاصل از سوخت خودروهای سنگین است.

نوری تاکید کرد: خودروهایی که در بیرون شهر به داخل شهر می آیند، دارای معاینه فنی نیستند.

عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: اگر معاینه فنی هم داشته باشند، معاینه فنی آنها سوری است.

نوری با بیان اینکه باید راهکاری اندیشیده شود که میزان آلایندگی اتوبوس ها کاهش یابد، اظهار داشت: خودرویی که فیلتر دوده داشته باشد، به این معنا نیست که فرسوده نیست.

وی خاطر نشان کرد: خودروهای مسافربری برون شهری بسیار آلاینده است.

الهام فخاری، عضو و نایب رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی در موافقت با حذف بند ۱۰ ماده ۵۷ مبنی بر نصب فیلتر جذب دوره موقت روی اتوبوس های مسافربری برون شهری گفت: کاستی ها و نابسامانی هایی را که در سازمان پایانه ها وجود دارد، با مدیریت درست حل کنیم و نظارت بر آن را جدی بگیریم.

فخاری ادامه داد: این بند ایراد دیگری هم دارد، این که مورد پروژه است. مورد پروژه ای را به عنوان بندی از ماده احکام آوردن با بقیه احکام برنامه در تضاد است. یک ماده از حکم برنامه ۱۹ بند است و به صورت پروژه ای کد خورده اند.

بند می گوید در مدت حضور پایانه فیلتر نصب شود. مگر پایانه سقف جداگانه ای دارد و هوایش با هوای شهر متفاوت است؟ ورود این اتوبوس ها در محدوده شهر مشکل ایجاد نمی کند؟

این عضو شورای شهر گفت: اگر اشکال از معاینه فنی و مسایل آلایندگی خودروهاست، حکم را کلی و جامع در مورد معاینه فنی ببینیم ... اما این که نصب فیلتر در مدت حضور در پایانه حکم برنامه باشد توجیه ندارد. وضعیت چگونگی اداره پایانه ها و سازمان پایانه ها باید اصلاح شود.

اعضای شورای اسلامی شهر تهران در نهایت بند ۱۰ ماده ۵۷ سوم توسعه را با رای قاطع حذف کردند.

در این ماده شهرداری تهران موظف شده بود به منظور کاهش آلودگی اتوبوس های مسافربری برون شهری، شرکت های مستقر در این پایانه ها را ملزم به تجهیز اتوبوس های مستقر در پایانه های مذکور به فیلتر جذب دوده موقت در مدت حضور در پایانه کند.

همچنین اعضای شورای شهر ماده ۵۴ را با اصلاحات عبارتی و حذف بند ۷ به تصویب رساندند.

همچنین مواد ۵۳، ۵۵ و ۵۶ تصویب شدند.

کد خبر 4514184

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =