تورم نقطه به نقطه فروردین؛ ۵۱درصد/تورم ۱۲ماهه؛ ۳۱ درصد

بر اساس مرکز آمار ایران، نرخ تورم ۱۲ ماهه منتهی به فروردین ماه ١٣٩٨ به ٣٠.۶ درصد رسید که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل (٢۶.٩ درصد) ٣.٧ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز آمار ایران، در فروردین ماه ١٣٩٨ عدد شاخص کل (١٠٠=١٣٩۵) به ۱۷۰.۹ رسید که نسبت به ماه قبل ۴.۰ درصد افزایش نشان می‌دهد.

در این ماه درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل ۵۱.۴ درصد می‌باشد؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ۵۱.۴ درصد بیشتر از فروردین ١٣٩٧ برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند که نسبت به این اطلاع در ماه قبل (۴۷.۵ درصد) ٣.٩ واحد درصد افزایش یافته است. نرخ تورم ۱۲ ماهه منتهی به فروردین ماه ١٣٩٨ به ۳۰.۶ درصد رسید که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل (٢۶.٩ درصد) ٣.٧ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

شاخص قیمت در گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» نسبت به ماه قبل ۸.۸ درصد و در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» ۱.۶ درصد افزایش نشان می‌دهد. درصد تغییرات قیمت در ماه جاری نسبت به فروردین ماه ١٣٩٧ برای این دو گروه به ترتیب ٨۵.٣ و ٣٧.٨ درصد می‌باشد.

شاخص قیمت کل برای خانوارهای شهری کشور در فروردین ماه ١٣٩٨ به عدد ۱۶۹.۳ رسید که نسبت به ماه قبل ٣.٧ درصد افزایش نشان می‌دهد. درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل ۵۰ درصد است که نسبت به ماه قبل (۴۶.۶ درصد) ۳.۴ واحد درصد افزایش داشته است.

شاخص قیمت کل برای خانوارهای روستایی کشور در فروردین ماه ١٣٩٨ به عدد ۱۸۰.۱ رسید که نسبت به ماه قبل ۵.٨ درصد افزایش نشان می‌دهد. درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل ۵۹.۴ درصد است که نسبت به ماه قبل (۵۲.۷ درصد) ۶.٧ واحد درصد افزایش داشته است.

کد خبر 4596440

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 1 + 15 =

  نظرات

  • نظرات منتشر شده: 2
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۲۲:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۱
   0 0
   قیمت تمام اجناس از فروردین 97 تا فروردین 98 سه الی چهار برابر افزایش داشته است.
  • ﺣﻤﻴﺪ AU ۰۲:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۲
   0 0
   ﭼﺮاﺗﻴﺘﺮ ﻣﻲ ﺯﻧﻴﺪ 30 ﺩﺭﺻﺪ ﻛﻪ ﻣﻴﺎﻧﮕﻴﻦ? ﺗﻮﺭﻡ اﻣﺮﻭﺯ ﻧﺴﺒﺖ ﺑﻪ ﭘﺎﺭﺳﺎﻝ ﺩﺭﻋﻤﻞ ﺑﺮاﺳﺎﺱ اﻳﻦ ﮔﺰاﺭﺵ 50 ﺩﺭﺻﺪ.ﮔﺮﭼﻪ ﺑﺮاﻱ ﺑﻴﺸﺘﺮﻣﺮﺩﻡ ﮔﺮﻭﻩ ﺧﻮﺭاﻛﻲ ﻫﺎ ﻭﺁﺷﺎﻣﻴﺪﻧﻴﻬﺎ ﺑﻴﺸﺘﺮﻳﻦ اﺛﺮﺩاﺭﻩ ﻛﻪ 85 ﺩﺭﺻﺪ.