محیط زیست استان سمنان قائل به تعطیلی کامل معدن بوکسیت شاهوار است

شاهرود - مدیرکل حفاظت محیط زیست سمنان با بیان اینکه این اداره کل قائل به تعطیلی کامل معدن بوکسیت شاهوار است، گفت: برای رسیدگی به این امر، محیط زیست شاهرود وکیلی را به خدمت خواهد گرفت.

به گزارش خبرنگار مهر، امیر عبدوس صبح شنبه در نشستی با موثران و فعالان زیست محیطی شاهرود به میزبانی دفتر نماینده این شهرستان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه محیط زیست قائل به تعطیلی کامل معدن بوکسیت شاهوار است، ابراز کرد: برای رسیدن به این هدف چند اقدام در دستور کار است که یکی از آنها استفاده از ظرفیت کانون وکلای استان سمنان و همچنین به کار گیری یک وکیل توسط اداره محیط زیست شاهرود برای رسیدگی قضائی به پرونده است.

وی با بیان اینکه دیگر اقدام صورت گرفته در اداره کل محیط زیست نگارش نامه‌ای خطاب به دادستان کل استان سمنان است، افزود: دادستان رئیس کارگروه حفظ بیت المال و منابع طبیعی استان نیز محسوب می‌شود که نگارش این نامه در بستر کارگروهی که اعضای آن را نهادهای نظارتی چون محیط زیست، منابع طبیعی، قوه قضائیه، امور آب و … تشکیل می‌دهند، می‌تواند کارساز باشد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان با بیان اینکه اعضای کارگروه حفظ بیت المال استان متشکل از دستگاه‌هایی که با موضوع معدن بوکسیت دخیل هستند مانند منابع طبیعی، آب، راه و … همگی به صورت تک تک مخالف بهره برداری معدن هستند، ابراز کرد: اینکه چرا تا کنون این اعضا اقدام قانونی و قضائی را صورت نداده‌اند امروز جای بحث نیست لذا موضوع اساسی این است که وقتی همه این دستگاه‌ها حول یک کارگروه که اختیارات قانونی دارد جمع شوند قطعاً می‌توان شاهد تصمیمات خوبی برای عدم تداوم تخریب محیط زیست در شاهوار شاهرود بود.

عبدوس با بیان اینکه طبق اصلاحیه قانون مجازات اسلامی و مدنی از این پس انجی اوها نیز می‌توانند به تنهایی در مقابل تخریب‌های محیط زیستی هر منطقه اقامه دعوا کنند، گفت: از سازمان‌های مردم نهاد فعال در شاهرود نیز می‌خواهیم تا درباره تخریب‌های این معدن اقامه دعوا کنند.

وی افزود: البته این امر نافی مسئولیت و رسالت سازمان محیط زیست نیست و ما نیز این موضوع را به صورت قانونی پیگیری و اعلام می‌داریم که به چیزی جز تعطیلی کامل معدن بوکسیت شاهوار قائل نخواهیم بود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان با بیان اینکه معدن بوکسیت شاهوار از دو منظر پیگیری خواهد شد، تاکید کرد: باید از تمام ظرفیت‌های قانونی برای تعطیلی معدن و برآورد خساراتی که تا کنون به محیط زیست خارج از محدوده قانونی مجوز وارد کرده، می‌بایست استفاده کرد.

کد خبر 4607461

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 3 =