برگزاری گفت‌وگوهای مسأله محور با موضوع حکمرانی، فرهنگ وفضای مجازی

طرح گفت‌وگوهای مسأله محور با موضوع ِ «حکمرانی؛ فرهنگ و فضای مجازی» با همراهی و همکاری ۶ مجموعه فرهنگی و پژوهشی شکل گرفته و عملیاتی می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال، طرح گفت‌وگوهای اقتراحی با همکاری مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، پژوهشگاه فضای مجازی مرکز ملی فضای مجازی، مرکز مطالعات اجتماعی و تمدنی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مرکز مطالعات فضای مجازی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه و اندیشکده فضای مجازی مجمع تشخیص مصلحت نظام کلید خورد.

محمدرضا بهمنی، مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال با اشاره به اینکه چارچوب مفهومی این گفتگوها با رویکرد تمدنی تدوین شده است، گفت: امروز بیشتر از هر زمانی به یک نقشه راه نیاز داریم تا اولاً الگوی کلان حکمرانی دستگاه‌های فرهنگی در فضای مجازی شناسایی شود و ثانیاً شیوه و مکانیزم ارتباط هر چه بهتر دستگاه‌های حاکمیتی با یکدیگر تعریف روشنی پیدا کند.

وی افزود: در حال حاضر کاملاً روشن شده است که اعمال حکمرانی نمی‌تواند در چهاردیواری دستگاه‌های حاکمیتی رقم بخورد. چرا که مردم نقش فعال و متفاوتی پیدا کرده‌اند و جامعه مخاطب محور به جامعه کاربر محور فعال تبدیل شده است. همچنین مداخلات سایر کشورها در ایفای نقش دولت و حکومت در قلمرو حکمرانی فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و امنیتی یکدیگر، به پدیده‌ای انکارناپذیر تبدیل شده است. بر این اساس، به نظر می‌رسد، بررسی موضوع حکمرانی در حوزه فرهنگ با توجه به تحولات فضای مجازی، نیازمند بررسی و گفت‌وگو در محدوده یک مثلث با این اضلاع است:

۱ .مناسبات حاکمیت‌ها با یکدیگر

۲. مناسبات مردم و حاکمیت

۳. مناسبات مردم و مردم

وی اظهار کرد: در گام نخست اجرای هر یک از محورهای گفتگو، مسائل اصلی شناسایی، تبیین و تبدیل به نظام مسائل می‌شود. در گام دوم، هر یک از مراکز، گفت‌وگوهای تفصیلی و با رویکرد حل مسئله را دنبال می‌کنند. در گام سوم نیز به سوی تدوین خروجی‌های مشخص حرکت خواهد شد.

بهمنی با اشاره به اینکه مبانی و اصول حکمرانی در حوزه فرهنگ، هنر و رسانه با توجه به تحولات فضای مجازی و نیز شناسایی کار ویژه‌های درون دستگاهی و میان دستگاهی برای اعمال حکمرانی نوین در این عرصه از جمله خروجی‌های مذکور می‌تواند باشد، تاکید کرد: برای آغاز، مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال با همکاری پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، دستور کاری را تهیه کرده است و در چارچوب الگوی سه وجهی مورد اشاره، فهرست اولیه‌ای از مسائل استخراج شده که در نخستین نشست مشترک به بحث و بررسی گذاشته خواهد شد.

رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: فهرست اولیه این مسائل عبارتند از الف) محور مناسبات مردم و مردم شامل ۱) هویت‌های چندگانه ۲) شبکه‌ای شدن تعاملات اجتماعی و جایگاه خانواده ۳) حریم خصوصی ب) محور مناسبات مردم و حاکمیت شامل ۱) نقش مردم در تولید، توزیع و مصرف فرهنگی ۲) نظام پایش و ممیزی ۳) مالکیت معنوی آثار و محصولات فرهنگی و ۴) کسب و کارهای فرهنگی در فضای مجازی ج) محور مناسبات حاکمیت با حاکمیت شامل ۱) زیرساخت‌های ارتباطی (اینترنت و …) و مسئله فرهنگ ۲) راهکارهای مقابله با تهاجم فرهنگی و یا استفاده از فضای مجازی برای تبادل فرهنگی

کد خبر 4656923

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 10 =