۴ کمپ ماده ۱۶ در استان کرمان راه‌اندازی می شود

رفسنجان - مدیرکل بهزیستی استان کرمان از راه اندازی چهار کمپ ماده ۱۶ در شهرهای رفسنجان، سیرجان، بم و جیرفت خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، عباس صادق‌زاده ظهر پنجشنبه در کارگروه تخصصی اجتماعی و فرهنگی شهرستان رفسنجان اظهار داشت: مسائل اجتماعی مسائلی هستند که دغدغه ایجاد می‌کنند و روی خیلی از پیشرفت‌ها و توسعه‌ها سایه می‌افکنند.

وی بیان داشت: برخلاف اینکه مسائل اجتماعی خیلی جاها گفته می‌شود ویژه‌اند اما کاملاً طبیعی است همراه و همگام با رشد جامعه رشد می‌کنند. مسائل اجتماعی یک شبه به وجود نیامدند که یک شبه جمع شوند.

وی تأکید کرد: آسیبهای اجتماعی اگر چه پیچیده، متنوع و به روز هستند اما غیرقابل کنترل و مدیریت نیستند. برخی مواردی که پیش می‌آید مربوط به ضعف مدیریت و برنامه‌ریزی باشد خود ما هم در برابر این گرفتاری‌ها مسئولیم.

صادق زاده افزود: جوامع غربی از جمله آمریکا که ادعای پیشرفت می کند سال‌های متمادی جوانان آن درگیر اعتیاد بوده و به شکلی به نابودی کشیده شده‌اند بنابراین در برخورد با مسائل اجتماعی باید رک حرف زد و البته از ایجاد ناامیدی در جامعه باید پرهیز شود.

مدیرکل بهزیستی استان کرمان عنوان کرد: برای مسائل اجتماعی باید از موازی‌کاری پرهیز شود، متولیان باید یک ادبیات و یک برنامه داشته باشند و بنگاه‌های اقتصادی هم در قبال جامعه مسئولیت اجتماعی خود را انجام دهند.

صادق زاده ابراز داشت: رفسنجان از شهرهایی است که بیشترین گرایش خیّران برای ساماندهی امور کودکان است و خیران می‌توانند کمک بسزایی در راستای کاهش آسیب‌ها داشته باشند.

وی در ادامه گفت: در حال حاضر مواجه با اعتیاد دختران ۱۴ تا ۲۲ سال به ماده مخدر گل هستیم و این را از آمار مراکز درمانی دریافتیم و ۷۰ درصد کسانی که مواد مخدر به ویژه روان‌گردان‌ها و مواد مخدر صنعتی مصرف می‌کنند دچار مشکلات جنسی می‌شوند.

وی افزود: مشاورانی که بتوانند با دانش‌آموز رفاقت ایجاد کنند آموزش و پرورش فراخوان داده که وسط بیایند، همه آحاد جامعه از بخش دولتی و غیردولتی باید مسئولیت اجتماعی بپذیرند و باید همگام باشند.

مدیرکل بهزیستی استان کرمان با بیان اینکه داشتن برنامه با اولویت جامعه از وظایف مدیران است که باید اولویت‌های جامعه را بسنجدند، یادآور شد: یک روز ساخت مدرسه و بیمارستان اولویت بود هر چند سال باید اولویت‌ها بروز شود و در برابر این اولویت‌ها باید برنامه علمی وجود داشته باشد چون بعضی برنامه‌ها به جامعه زیان می‌زند.

صادق‌زاده ادامه داد: یک برنامه کوچک ممکن است بیشتر برای مردم نفع داشته باشد، برنامه بایستی بر اساس ذائقه و فرهنگ هر جامعه باشد نباید منتظر باشیم کسی از جایی برای ما برنامه‌ریزی کند.

به گفته وی برنامه‌ها باید اجتماع‌محور، محله‌محور و فرهنگ‌محور باشد به طور مثال فرهنگ شهر رفسنجان با توابع آن متفاوت است و سازمان بهداشت جهانی هم برنامه موفق را برنامه‌های کوچک اجتماع‌محور می‌داند.

این مقام مسئول پیشگیری را مهم‌تر از اقدام درمانی دانست و گفت: پیشگیری بر مبنای سلامت‌محوری و اینکه تلاش کنیم محور سلامت اجتماعی در جامعه نهادینه شود دانش اجتماعی و برنامه‌هایی که برای دسترسی به سلامت اجتماعی در بین مردم است را ارتقا دهیم و در کارگروه تخصصی سلامت اجتماعی و فرهنگی باید از ابتدا این مسأله مدنظر باشد.

مدیرکل بهزیستی استان کرمان تصریح کرد: در مسایل اجتماعی همه آحاد جامعه اعم از بخش دولتی، خصوصی و نهادهای مردمی باید مسئولیت اجتماعی را بپذیرند و در راستای این مسئولیت در جهت رفع معضلات و مسایل اجتماعی گامی هر چند کوچک بردارند و قدم اول در مواجه با این مسایل همراه و همزبان شدن و مسئولیت اجتماعی داشتن است.

صادق زاده افزود: اعتیاد چیزی نیست که نتوان آن را درمان کرد، عالمانه و کنترل شده می توان این معضل را جمع کرد، یکی از دغدغه هایی مقام معظم رهبری نیز رفع معضلات و آسیب های اجتماعی در جامعه است لذا ما ظرفیت مذهبی مساجد و دینی را داریم و این ظرفیت ها را نباید دست کم گرفت و باید از انها در راستای کاهش معضلات اجتماعی بهره مند شویم.

وی در ادامه بیان داشت: تصریح کرد: چهار کمپ ماده ۱۶ در شهرهای رفسنجان، سیرجان، بم و جیرفت راه اندازی خواهد شد. این کمپ پیش از عید نوروز امسال در بم راه‌اندازی شده و در سیرجان حدود ۷۰ درصد پیشرفت دارد، در رفسنجان هم اگر کار شروع شود ۵۰ درصد هزینه‌ها را ما می‌پردازیم.

مدیرکل بهزیستی استان کرمان اضافه کرد: مجوز راه‌اندازی مرکز جامع پیشگیری در رفسنجان را صادر می‌کنیم که بخشی از اعتبارات آن را در شورای برنامه‌ریزی مصوب می‌شود و ۵۰ درصد آن هم توسط فرمانداری تصویب شود تا مرکزی برای اینکه کودکان را آموزش دهیم که به دام مسائل اجتماعی نیفتند، ایجاد شود.

کد خبر 4670134

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 3 =