میانگین مصرف آب آذربایجان غربی بالاتر از الگوی مصرف است

ارومیه - مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری آذربایجان غربی گفت: میانگین مصرف آب آذربایجان غربی بالاتر از الگوی مصرف است.

رسول اکبری در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه میزان مصرف آب در آذربایجان غربی بالاتر از الگوی مصرف است اظهار داشت: الگوی مصرف برای هر خانوار در هر ماه ۱۵ متر مکعب بود، این در حالی است که هر خانوار در این استان در شبانه روز ۱۹۰ لیتر آب مصرف می کند.

وی با بیان اینکه در هر شبانه روز هر خانوار ساکن در استان ۳۴ لیتر بیشتر از الگوی مصرف، آب مصرف می کند، تصریح کرد: باید مدیریت مصرف آب در بین خانواده بیش از پیش نهادینه شود.

اکبری با بیان اینکه در بین مشترکین خانگی، بالای ۳۰ درصد آب مصرفی در حمام ها و یک سوم آب مصرفی نیز در آشپزخانه ها مصرف می شود، ادامه داد: در هر خانوار، خانم ها با رعایت الگوی مصرف، می توانند ۳۰ درصد از مصرف آب را کاهش دهند.

وی با بیان اینکه برای بانوان برنامه های قابل توجهی در زمینه اصلاح الگوی مصرف در سطح مدارس و شبکه های اجتماعی برگزار کرده ایم، افزود: برای رسیدن به الگوی مصرف، نیازمند اهتمام جدی خانوارها در کاهش مصرف آب هستیم.

۷۰ درصد مشترکان آذربایجان غربی زیرالگوی مصرف آب مصرف می کنند

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری آذربایجان غربی با بیان اینکه ۷۰ در صد مشترکان استان زیر الگوی مصرف آب مصرف می کنند، اعلام کرد: ۳۰ درصد مشترکان آب استان مشترکان پرمصرف هستند که این ۳۰ درصد به قدری مصرف بالا دارند که سبب شده تا این استان به عنوان استانی پرمصرف در بخش آب باشد.

اکبری کم هزینه بودن خدمات بخش آب به ویژه کم بودن هزینه قبوض آب را از جمله مواردی عنوان کرد که سبب شده تا مشترکان قدر آب را ندانسته و در مصرف آن زیادی روی کنند، گفت: قبوض شرکت آب و فاضلاب در مقایسه با قبوض سایر خدمات شهری، کم هزینه ترین قبوض است.

وی یادآور شد: اگر هر مشترک بتواند نقشی هر چند اندک در صرفه جویی آب ایفا کند، با توجه به تعداد زیاد مشترکان، در نهایت مقدار زیادی آب صرفه جویی خواهد شد.

این مسئول اضافه کرد: پایین بودن قیمت آب بها سبب شده تا رفتارهای نامتعارف در زمینه مصرف آب بالا باشد و این در حالی است که مردم سایر کشورها آب  را به عنوان کالای استراتژیک می دانند.

هدررفت آب در آذربایجان غربی از متوسط کشوری پایین تر است

مدیرعامل آب و فاضلاب شهری آذربایجان غربی با بیان اینکه میزان هدررفت آب در استان آذربایجان غربی نسبت به میانگین کشوری کمتر است، گفت: میزان هدررفت آب در استان ۲۲ درصد بوده که این میزان در میانگین کشوری ۲۶ است یعنی میزان هدررفت آب در استان ۴درصد از میانگین کشوری کمتر است.

اکبری با اشاره به عوامل تاثیرگذار در هدررفت آب، تصریح کرد: فرسودگی شبکه آبرسانی و خطوط انتقال، خرابی کنتورها، استفاده غیرمجاز (استفاده از آب قبل از ورود به کنتور) و انشعابهای غیرمجاز(استفاده از شبکه آبرسانی به صورت رایگان) از جمله عوامل تاثیرگذار در هدررفت آب هستند.

وی با بیان اینکه حدود ۳۳ درصد شبکه آبرسانی استان نیازمند اصلاح است، ادامه داد: هر ساله اعتبارات ویژه ای برای اصلاح و بازسازی شبکه آبرسانی در شهرهای مختلف هزینه می شود.

۱۱ هزار کنتور آب در آذربایجان غربی باید تعویض شود

اکبری با بیان اینکه سالانه ۱۴ هزار دستگاه کنتور آب در استان تعویض می شود، اعلام کرد: در حال حاضر ۱۱ هزار کنتور در استان نیازمند تعویض است که تعویض این تعداد کنتور در دستور کار قرار دارد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری آذربایجان غربی با بیان اینکه عمر مفید هر کنتور آب ۵ سال است، افزود: در استان کنتورهایی با قدمت ۲۰ سال نیز داریم که خطای اندازه گیری این کنتورها کمتر از کنتورهای جدید است ولی میزان هدررفت آب از بابت کنتورهای قدیمی بسیار ناچیز است.

اکبری استفاده غیرمجاز از شبکه و انشعاب های غیرمجاز را از دیگر عواملی عنوان کرد که در هدر رفت آب تاثیردارد و گفت: با افرادی که اقدام به استفاده غیرمجاز از شبکه آب می کنند به صورت جدی برخورد می شود.

وی خاطرنشان کرد: ۱۴ درصد هدررفت آب مربوط به فرسودگی شبکه و ۸ درصد نیز ناشی از خطای کنتور و انشعاب های غیرمجاز و استفاده غیرمجاز از شبکه توزیع آب است.

کد خبر 4699201

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 14 =