جریان نفاق از غدیر تا کربلا ادامه دارد

حجت الاسلام ابطحی با اشاره به جریان شوم نفاق در طول تاریخ از صدر اسلام تا امروز، شهادت مظلومانه فرزند پیامبر(ص) را در صحرای کربلا نتیجه گسترش همین جریان منافقانه در میان امت پیامبر(ص) دانست.

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت الاسلام سیدکاظم ابطحی، کارشناس مذهبی و استاد دانشگاه با بیان اینکه باند نفاق و افرادی که به طمع ثروت و قدرت منافقانه وارد دین شدند، اقدامات ناپسند را در طول تاریخ اسلام بر جای گذاشت، افزود: در نهایت آنچه رقم خورد مورد رضایت خدا و پیامبر (ص) نبود.

وی افزود: باید این منافقین را در اسلام رصد کنیم؛ هر کجا مسئله‌ای عجیب در تاریخ اسلام رقم خورده است، رد پایی از این باند نفاق در این میان دیده می‌شود.

حجت الاسلام ابطحی ادامه داد: ریشه انحراف بزرگ مسلمانان بعد از غدیر و رحلت رسول الله (ص) در اقدامات منافقین بود؛ سران سقیفه بعنوان کسانی که در طول تاریخ اسلام برای این اهداف برنامه ریزی کرده بودند، بعد از رحلت پیامبر-ص- به اهداف خود جامه عمل پوشاندند.

وی در مصاحبه با رادیو گفت وگو افزود: همین مسئله در تاریخ اسلام ادامه یافت و همین منافقین بعد از خلافت ظاهری امیرالمومنین (ع) بعد از ۲۵ سال [سکوت]، مشکلاتی دیگر را برای امام رقم زدند.

حجت الاسلام ابطحی یادآور شد: حضرت در ماه‌های اندک خلافت، در اکثر مواقع مشغول جنگ بود؛ جنگ صفین، جمل و نهروان که توسط باند نفاق ایجاد شد. در این ماه‌ها امیرالمومنین-ع- می‌توانستند به هدایت و ارشاد جامعه اسلامی بپردازند ولی اقدامات منافقین زمان ایشان را به خود اختصاص داد.

این کارشناس مسائل مذهبی ادامه داد: در ماجرای معاویه نیز مسئله صلح امام حسن مجتبی (ع) به گونه‌ای رقم خورد که همین باند منافق اصحاب حضرت را از کنار امام حسن (ع) پراکنده کردند و وقتی حضرت دیدند یار و یاوری نمانده و باند منافقین قوی عمل کرده اند، ایشان در نهایت تصمیم به صلح گرفتند.

حجت الاسلام ابطحی افزود: همین مسئله را در کربلا دیدیم. آنچه منجر شد حضرت اباعبدالله (ع) در صحرای کربلا و میان این همه دشمن این چنین مظلومانه شهید شوند، -به فاصله اندکی از رحلت پیامبر- چه شد که امت اسلام به جایی رسید که نوه و فرزند پیامبر [را به شهادت رساندند].

وی گفت: اباعبدالله روی سینه و دوش پیامبر اکرم-ص- جای داشتند و همگان توصیه‌های پیامبر نسبت به حضرت مجتبی (ع) و اباعبدالله (ع) را دیدند و شنیدند ولی بر این امت چه گذشت که بعد از سالیان اندکی در میان دو نهر آب فرزند پیامبر-ص- را با لب تشنه شهید کردند

حجت الاسلام ابطحی افزود: این انحراف بزرگ که بعد از غدیر اتفاق افتاد و زاویه‌ای که ایجاد شد، به قدری وسعت یافت که چنین فجایعی در تاریخ اسلام رقم خورد؛ از جمله شهادت حضرت اباعبدالله (ع) که نشان دهنده باند و اقدامات منافقین است.

وی خاطرنشان کرد: امروز که در آستانه ماه محرم هستیم، باید به مسئله نفاق در جامعه اسلامی دقت کنیم؛ چراکه کربلاها در پی فراموشی غدیرها اتفاق می‌افتد.

کد خبر 4706841

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 0 =