مصوبه جدایی درمان از دارو در مراکز ترک اعتیاد اصلاح شود

معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی در نامه ای خطاب به دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست جمهوری، خواستار اصلاح یکی از بندهای مصوبات جلسه ۱۳۶ ستاد مبارزه با مواد مخدر شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد جهانگیری در نامه ای خطاب به دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست جمهوری با اشاره به یکی از بندهای مصوبات جلسه ۱۳۶ ستاد مبارزه با مواد مخدر مبنی بر مجزا سازی خدمات درمانی از توزیع دارو به منظور جلوگیری از نشت و  انحراف توزیع دارو و ساماندهی داروهای تجویزی ، خواستار تعلیق اجرای این بند از مصوبه مذکور شد.

معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی، در این نامه به جمع بندی نظرات کارشناسی خبرگان حوزه درمان اعتیاد پس از برگزاری نشست های متعدد پرداخته و خواستار توجه ویژه به تجمیع نظرات کارشناسی چهره های علمی مورد وثوق طب اعتیاد و انجمن های مرتبط از مسیر تصویب در کمیته های تخصصی درمان و ارائه به کمیته تلفیق ، شده است.

گزیده ای از جمع بندی نظرات کارشناسی خبرگان حوزه درمان اعتیاد که در نامه معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی خطاب به دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست جمهوری، عنوان شده است: با توجه به پروتکل های کشوری و جهانی درمان اعتیاد، القای درمان بیماران با داروهای آگونیست اپیوئیدی صرفا در حضور پزشک میسر خواهد بود و بعد از تثبیت بیمار ، ضرورت دارد در هر بار مراجعه و ویزیت بیمار بر اساس تشخیص و صلاحدید پزشک میزان داروی همان روز، در مرکز درمانی تحت نظارت ، مصرف شود.

مطابق نظرات کارشناسان و متخصصین صاحب نام حوزه اعتیاد، دارو یکی از ابزارهای اتصال بیمار به مراکز درمانی است.

به استناد داده ها، مشاهدات میدانی و نظرات متخصصین این حوزه، اعتیاد اولیه به متادون و سایر داروهای آگونیست مورد استفاده در درمان اعتیاد بسیار نادر است و قریب به اتفاق افراد مصرف کننده متادون سابقه اعتیاد به حداقل یک ماده یا داروی اعتیاد آور از جمله ترامادول را ذکر نموده اند.

با توجه به فرم های جامد و مایع دارو در شرایط عرضه دارو توسط داروخانه تحویل داروی مایع در دوز تعیین شده از طرف داروخانه بسیار سخت و غیرممکن است.

در ترسیم اجمالی از مرحله پیش تولید تا عرضه دارو به بیمار، مبادی نشت زیادی قابل تصور بوده و خواهشمند است در صورت وجود آمار مستدل و علمی مرتبط جهت تنویر اذهان عمومی و توجیه اجرای طرح اعلان عمومی شود.

گزارش شاخص های توفیق یا عدم توفیق طرح پایلوت دو استان قم و تهران به استحضار اعضای کمیته درمان برسد تا بر اساس مستندات در فضای کارشناسانه در این خصوص تصمیم گیری شود.

مطابق نظر کارشناسان در طی زمان، بین بیمار و تیم درمانی نوعی اتحاد درمانی ایجاد می شود، بیماران به عنوان مراجعان ثابت مراکز از حمایت برخوردارند و با از هم گسیخته شدن بسته خدمات درمانی از این حیث محروم خواهند ماند.

سازمان نظام پزشکی به عنوان سازمان نظاره گر بر نظامات انتظامی همانگونه که از تخلفات انتظامی اعضای خود چشم پوشی نمی کند، بر خود می داند در خصوص به خطر افتادن ثبات شغلی بیش از ۱۰ هزار عضو خود و ۴۰ هزار نفر هموطن مشتمل بر پزشک، پرستار، بهیار، روانشناس ، مددکار و منشی، حساسیت نشان دهد.

امروز تعداد زیادی از پزشکان عمومی دوره دیده و مجرب در درمان اعتیاد با مدیریت بخش خصوصی در حال یاری رساندن به نظام سلامت هستند که باید به نحو عالی مورد بهره برداری سیاست های کلان حوزه پیشگیری و درمان اعتیاد قرار گیرند.

با توجه به توزیع جغرافیایی گسترده مراکز درمان سوء مصرف مواد در قالب بخش خصوصی، بدون تحمیل کوچکترین هزینه ای به ساختار نظام سلامت ، بر هم زدن یا عدم بهره برداری مناسب از این ظرفیت نوعی سرمایه سوزی محرز است.

در سیزدهمین کنگره بین المللی دانش اعتیاد بیش از ۸۰۰ کارشناس حوزه اعتیاد ضمن ابراز نگرانی از اجرای طرح های غیرکارشناسانه با طرح شعار «تصمیم گیری مبتنی بر دانش»، بر غیرکارشناسانه بودن مصوبه جدایی دارو از درمان صحه گذاشته شد و این مهم وظیفه ما را در کارشناسی مجدد این موضوع بیش از پیش سنگین می کند.

کد خبر 4710579

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 0 =