سهم ۵ درصدی آزمایشگاه ها از اقتصاد سلامت

بیست و یکمین همایش سالانه انجمن آسیب شناسی و طب آزمایشگاه، با برگزاری میزگردی با موضوع بررسی تبعات تاسیس شبکه های آزمایشگاهی در کشور، به کار خود پایان داد.

به گزارش خبرنگار مهر، بیست و یکمین همایش سالانه انجمن آسیب شناسی و طب آزمایشگاه، که از سوم مهر ۹۸ در مرکز همایش های رازی تهران، آغاز به کار کرده بود، عصر جمعه با برگزاری میزگردی تحت عنوان بررسی تبعات تاسیس شبکه های آزمایشگاهی در کشور، به کار خود پایان داد.

تهدید معیشت ۱۰۰ هزار شاغل در آزمایشگاه ها

در ابتدا، فرید کرمی نایب رئیس انجمن آسیب شناسی ایران، با اشاره به طرح پیشنهادی آزمایشگاه مرجع سلامت برای تاسیس شبکه های آزمایشگاهی در کشور، گفت: از یک سال پیش، آزمایشگاه مرجع سلامت، موضوع آیین نامه تاسیس و مدیریت آزمایشگاه های تشخیص پزشکی را در دستور کار قرار داد که در فصل ۱۲ این آیین نامه، ایجاد شبکه های آزمایشگاهی در کشور، مطرح گردیده است.

وی افزود: آزمایشگاه مرجع سلامت مدعی است که تاسیس این شبکه های آزمایشگاهی، با هدف کاهش هزینه ها صورت گرفته و معتقد است که ساختار کنونی آزمایشگاه ها، هزینه تمام شده را بالا می برد.

کرمی ادامه داد: ساختار آزمایشگاه ها در کشور ما در مقایسه با خیلی از بخش های درمان، عملکرد بهتری داشته است و ما توانسته ایم در موضوع استانداردسازی خدمات و ارتقای کیفیت، پیشتاز باشیم.

وی با اشاره به فعالیت آزمایشگاه های کوچک و متوسط در اقصی نقاط کشور، گفت: این آزمایشگاه ها در نقاط دور افتاده کشور بسیار مفید بوده اند، به طوری که ۵۲۰۰ آزمایشگاه در بخش های دولتی و خصوصی کشور، مشغول ارائه خدمات به مردم هستند.

در سیستم آزمایشگاهی کشور، ۱۰۰ هزار نفر مشغول امرار معاش هستند که با ایجاد شبکه های آزمایشگاهی، معیشت این افراد آسیب خواهد دیدنایب رئیس انجمن آسیب شناسی ایران، ضمن هشدار نسبت به تبعات تاسیس شبکه های آزمایشگاهی در کشور، افزود: در سیستم آزمایشگاهی کشور، قریب به ۱۰۰ هزار نفر مشغول کار و امرار معاش هستند که با ایجاد شبکه های آزمایشگاهی، معیشت این افراد آسیب خواهد دید.

کرمی با عنوان این مطلب که احتمال شکل گیری رانت از طریق تاسیس شبکه های آزمایشگاهی در کشور وجود دارد، گفت: با ایجاد این شبکه ها، مجوزهایی برای ایجاد مراکز نمونه گیری صادر خواهد شد که این احتمال می رود، نمونه ها به آزمایشگاه های خاصی ارسال شود و در نتیجه، مشکلاتی برای سایر آزمایشگاه ها به وجود بیاید.

وی با تاکید بر اینکه ما مخالف ارتقای استانداردهای آزمایشگاه ها نیستیم، تصریح کرد: آزمایشگاه مرجع سلامت می تواند این استانداردها را ارتقا دهد، اما نادیده گرفتن آزمایشگاه ها، تبعاتی دارد.

کرمی در ارتباط با دستورالعملی که در آیین نامه تاسیس شبکه های آزمایشگاهی کشور وجود دارد، گفت: من نمی دانم که چطور یک دکترای انگل شناسی می تواند مسئول فنی  یک مرکز نمونه گیری شود.

وی ادامه داد: جامعه آزمایشگاهیان کشور از وزیر بهداشت درخواست دارد فصل ۱۲ که مربوط به تاسیس شبکه های آزمایشگاهی در کشور است، تعلیق شود. زیرا، ۹۷ درصد جامعه آزمایشگاهیان کشور که شامل سه انجمن آسیب شناسی، علوم آزمایشگاهی و دکترای علوم آزمایشگاهی است، با این موضوع مخالف هستند.

آیین نامه ها باید قانونی باشد

در ادامه محمد صاحب الزمانی به عنوان یکی از نمایندگان جامعه آزمایشگاهی کشور در این میزگرد، گفت: آیین نامه هایی که فقط از طریق مجلس شورای اسلامی به شورای نگهبان برود و پس از آن از طریق هیئت دولت ابلاغ شود، قانونی هستند. در حالی که بعضا آیین نامه هایی در وزارتخانه صادر می شود که اعتبار قانونی ندارد.

وی با اشاره به قانون سال ۱۳۳۴ که هنوز مرجع استناد گروه های آزمایشگاهی در کشور است، افزود: بر اساس این قانون، هیچ کجا تشکیلاتی به نام شبکه آزمایشگاهی نداریم. در قانون سال ۱۳۳۴، افراد موسس آزمایشگاه نیز تعریف شده است. بنابراین، بهتر است آیین نامه ای داشته باشیم که حداقل ۸۰ درصد جامعه آزمایشگاهی کشور آن را قبول داشته باشند.

صاحب الزمانی با عنوان این مطلب که ۸۰ درصد آزمایشگاه های کشور روزانه بین ۳۰ الی ۵۰ بیمار دارند که از این طریق امرار معاش می کنند، گفت: نباید در تاسیس شبکه های آزمایشگاهی، اجبار ایجاد کنیم. زیرا، با نظر شخصی نمی توان کارها را پیش برد و کارشناسان خبره باید نظر بدهند.

بهتر است آیین نامه ای داشته باشیم که حداقل ۸۰ درصد جامعه آزمایشگاهی کشور آن را قبول داشته باشندوی با طرح این سئوال از وزیر بهداشت که چرا به سه انجمن آزمایشگاهی وقت ملاقات نداده است، افزود: ما با کسی دشمنی و کینه نداریم، اما می خواهیم که به حرف های توجه کنند.

این نماینده جامعه آزمایشگاهیان، ادامه داد: تاسیس شبکه های آزمایشگاهی، مشکل ایجاد خواهد کرد و ما را به سمت سرمایه داری در این بخش سوق خواهد داد و باعث خواهد عده ای که پول و سرمایه دارند، بیایند و آزمایشگاه های بزرگ را تاسیس کنند و فارغ التحصیلان جوان این رشته که پول ندارند، اجیر این افراد شوند.

صاحب الزمانی تاکید کرد: ما معتقدیم که با تاسیس شبکه های آزمایشگاهی، هیچ کاهش هزینه ای اتفاق نخواهد افتاد، چون بدون مطالعه شروع شده است.

در ادامه این میزگرد، محمدرضا امینی فرد رئیس انجمن آسیب شناسی ایران، با عنوان این مطلب که هیچ کدام از ما در این موضوع منافع شخصی نداریم، گفت: ما هم موافق کاهش هزینه ها هستیم. اما، باید پرسید که وقتی کل آزمایشگاه ها فقط ۵ درصد منابع اقتصاد سلامت کشور را در اختیار دارند، این کاهش هزینه ها چقدر در این قسمت اثرگذار است. در حالی که ۹۵ درصد اقتصاد سلامت در بخش های دیگری است که کاری برای کاهش هزینه ها صورت نمی گیرد.

وی با اشاره به جلسات سازمان نظام پزشکی و شورای عالی نظام پزشکی با وزارت بهداشت، افزود: قرار بر این شده است که قبل از هر اقدامی، نظریه مشورتی از انجمن ها بخواهند.

امینی فرد گفت: درخواست جامعه آزمایشگاهیان از وزیر بهداشت، این است که بخش های چالش برانگیز این آیین نامه تعلیق شود.

دورنمای فریبنده تاسیس شبکه های آزمایشگاهی 

فریبا شایگان از اعضای انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی در این میزگرد، با انتقاد از دورنمای فریبنده این طرح، افزود: اجرای چنین طرح هایی نیازمند زیرساخت های لازم است که ما از آنها برخوردار نیستیم.

وی گفت: مدیریت هزینه و کیفیت خدمات در کشورهایی دست یافتنی است که یا خودشان تولید کننده ابزار و لوازم مورد نیاز هستند و یا اینکه دارای تجارت آزاد در بازارهای جهانی هستند.

شایگان افزود: وابسته کردن صرف آزمایشگاه ها به واردات، با شعار اقتصاد مقاومتی همخوانی ندارد و این طرح باعث می شود وابستگی به محصولات خارجی، تشدید شود.

کد خبر 4730438

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 9 =