خانه‌های مبلغ در تهران راه اندازی می‌شود

حجت الاسلام سهرابی با اعلام خبر راه اندازی خانه های مبلغ در تهران، گفت: در این طرح عده ای از طلبه ها در محله ها حاضر می شوند تا خلأها را شناسایی کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت الاسلام سهرابی، مدیر کل تبلیغات اسلامی استان تهران در جلسه ساماندهی گروه های تبلیغی دانش آموزی با ذکر این نکته که مساله تبلیغ از حوزه شروع می شود، گفت: اگر حوزه بتواند در خودش تغییری ایجاد کند و اصلاح شود، تبلیغ و به تابع آن مسائل دیگر نیز سر و سامان پیدا می کنند. حوزه تهران نیز به لحاظ هویتی با قم متفاوت است و اگر این هویت به درستی فهم نشود، کماکان مشکلات نفری و ساختاری در امر تبلیغ وجود دارد. چون هویت بخشی مناسبی برای طلبه های تهرانی صورت نگرفته، بعد از درس، این سردرگمی جنس فعالیت در کارهایشان دیده می شود. اگر هویت طلبه تهرانی را بفهمیم، گونه دیگری از کار علمی و دانشی پیشنهاد خواهد شد که متفاوت از مدلی است که در قم می تواند تحصیل کند. ما قم را حوزه پشتیبان می دانیم.

وی ادامه داد: هویت طلبه حوزه تهران، هویتی است که دانش آن در میدان عمل بوجود می آید. طلبه تهران بر خلاف قم پیشران است نه پشتیبان و باید در میدان عمل بجنگد. طلبه ای که در محله ای به سراغ آسیب های اجتماعی می رود، در صحنه عمل، دانش مورد نیاز را نیز کسب می کند. نگاه ما به حوزه دانش در تهران باید متفاوت باشد. طلبگی در صحنه عمل شکوفا می شود. طلبه به دنبال دغدغه ای که پیدا کرده، دانش، مهارت ها و ارتباطات خود را حول همان دغدغه سر صحنه شکل می دهد.

سهرابی با بیان این مطلب که ما باید کمک کنیم گروه های طلبگی ممهز در یک عرصه، موضوع و مساله به صورت تخصصی شکل بگیرد، افزود: البته گروه تخصصی نه به معنای عام آن، یعنی طلبه به اسم یک رشته ورود کند. در واقع طلبه ای که خودش را ممهز کرده به یک دغدغه و مساله ای و می خواهد در آن ورود کند. باید ابتدا این استعدادیابی در طلبه ها شکل گیرد تا بر اساس دغدغه هایشان، بر سر آن کار سوق داده شوند. باید از خود طلبه ها این گروه های تخصصی شکل بگیرد تا این عرصه ها را راهبری کنند و به همراه آن گروه های پشتیبانی وجود داشته باشد تا گروه اولیه در صحنه تنها نماند و به مرور زمان با هسته سازی هایی که شکل می گیرد، این گروه ها در صحنه عمل افزایش پیدا کنند.علاوه بر اینکه گروه های تخصصی تبلیغی باید شکل بگیرند، باید از بین طلبه ها کسانی باشند که راهبری تخصصی انجام دهند و این یک نیاز اصلی و اساسی است که خلا آن به شدت احساس می شود. باید کسانی در یک سطح بالاتر که خودشان در میدان عملیات حضور دارند، این گروه ها را تشکیل دهند و به پشتیبانی از آن ها بپردازند.

مدیر کل تبلیغات اسلامی استان تهران گفت: نیاز دیگر گروه های تبلیغی، خانه های مبلغ است که باید شکل بگیرد؛ به این صورت که عده ای طلبه بدون تعین و اصطلاحا نیروی آزاد در محله ها حاضر باشند تا خلاها، آسیب ها و موارد مورد نیاز امر تبلیغ را شناسایی کرده و به عنوان یک واسط با گروه های تبلیغی عمل می کنند. کاری که ما در سازمان تبلیغات انجام می دهیم این است که کمک کنیم این جنس از طلبه ها نیز شکل بگیرد. طلبه هایی بدون تعین ولی کارآمد در فضای راهبری فرهنگی و تبلیغی و یکی از کارهای مهم این طلبه ها این است که مردم را به صورت مستقیم وارد میدان عمل کنند تا با آن ها فعالیت های مشترک انجام دهند.

کد خبر 4730867

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 4 =