آزمایشگاه ارزیابی امنیت سامانه‌های کنترل صنعتی راه‌اندازی شد

آزمایشگاه ارزیابی امنیت تجهیزات و سامانه‌های کنترل صنعتی برای نخستین بار در کشور و با حمایت سازمان فناوری اطلاعات ایران در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات راه‌اندازی شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، افشین سوزنی رئیس اداره آزمایشگاه امنیت پژوهشکده امنیت مرکز تحقیقات مخابرات از ارائه خدمات امنیتی تخصصی در حوزه فناوری اطلاعات (IT) و صنعت فناوری عامل (OT) در این آزمایشگاه خبر داد.

وی در خصوص فعالیت‌های در حال انجام در آزمایشگاه امنیت این پژوهشگاه گفت: این آزمایشگاه به عنوان آزمایشگاه مرجع در حوزه امنیت کشور، با اخذ تاییدیه از مراکز ذی‌صلاح، مرکز راهبردی افتا و سازمان فناوری اطلاعات ایران، خدمات و سرویس‌های امنیتی را به متقاضیان ارائه می‌کند.

وی دستیابی به اهداف تعیین شده در برنامه توسعه کشور، رسیدن به اقتصاد دانش‌بنیان در حوزه ارزیابی امنیتی، پرورش نیروی متخصص و کارآمد در حوزه امنیت و ارائه خدمات امنیتی جهت رشد و توسعه امنیت در کشور را از اهداف و ماموریت‌های آزمایشگاه برشمرد.

سوزنی با ارائه مصادیقی در این خصوص افزود: این آزمایشگاه با دارا بودن زیرساخت‌های لازم و پرسنل متخصص برای مراکز دولتی، شرکت‌های خصوصی و دانشگاه‌ها خدمات امنیتی ارائه می‌کند و قابلیت ارزیابی سامانه‌های کاربردی تحت وب و تجهیزات امنیتی مختلف شبکه مانند UTM، Firewall.، SIEM، Switch   و... را دارد. در کنار این خدمات و ارزیابی برنامک‌های موبایل، ارزیابی عملکرد امنیت محصولات و تجهیزات نظارت تصویری و ارزیابی سامانه‌های هوشمند (صیانت فرهنگی/اجتماعی) نیز در این آزمایشگاه به متقاضیان دریافت خدمت ارائه می‌شود.

رئیس اداره آزمایشگاه امنیت ICT ، بخش دیگر فعالیت این آزمایشگاه را ارائه خدمات ارزیابی و مشاوره تخصصی در حوزه OT دانست و گفت: بیش از ۱۰ سال است که پژوهشکده امنیت در این حوزه فعالیت‌های خود را شروع کرده و با توجه به تخصص و تجربه کسب شده در این زمینه هم‌اکنون آماده ارائه خدمات مشاوره و ارائه خدمات و سرویس های ارزیابی امنیتی در حوزه صنعت OT است. 

وی تاکید کرد: آزمایشگاه ارزیابی امنیت تجهیزات و سامانه‌های کنترل صنعتی برای نخستین بار در کشور و با حمایت سازمان فناوری اطلاعات ایران در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات راه‌اندازی شده است. این آزمایشگاه در راستای چارچوب و ضوابط اعلامی از سوی مرکز مدیریت راهبردی افتا، پروفایل های حفاظتی و سند آزمون برای محصولات امنیت در حوزه صنعت توسط پژوهشکده امنیت عمل می‌کند. بنابراین این امیدواری وجود دارد که در ۶ ماهه دوم سال جاری، تائیدیه ارائه خدمات از مراکز ذی صلاح در این خصوص اخذ شده و خدمات مربوط به آن ارائه شود.

سوزنی از ارائه خدمات آموزش و مشاوره در آزمایشگاه امنیت خبر داد و گفت: در راستای ماموریت پژوهشکده امنیت و پیرو تفاهم نامه‌های منعقد شده با دیگر مجموعه‌ها، آزمایشگاه امنیت در برگزاری دوره‌های آموزشی تخصصی امنیت، ارائه مشاوره و ارائه خدمات امنیتی فعالیت می‌کند. بومی‌سازی و تولید سامانه‌های ارزیابی امنیت، شرکت فعال در کنفرانس های متعدد، همکاری در ایجاد مراکز ارزیابی امنیتی با نام «آپا» در دانشگاه‌های کشور و نیز چاپ و نشر کتب تخصصی در حوزه امنیت از دیگر دستاوردهای این آزمایشگاه است.

کد خبر 4740868

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 6 =