ارزش تجارت خارجی ایران حدود ۴۳میلیارد دلار است

کاشان - معاون وزیر صمت گفت: در شش ماهه نخست سال ۱۳۹۸ ارزش تجارت خارجی ایران حدود ۴۳ میلیارد دلار است.

به گزارش خبرنگار مهر، حمید زادبوم یش از ظهر پنج شنبه در همایش توسعه صادرات در کاشان با بیان اینکه در شش ماهه نخست امسال ارزش صادرات ایران ۲۱ میلیارد دلار و ارزش واردات ۲۲ میلیارد دلار بوده است، اظهار داشت: ارزش کل تجارت خارجی ایران در این مدت حدود ۴۳ میلیارد دلار بوده است.

لزوم تشکیل زنجیره کامل تولید و عرضه فرش ماشینی در کاشان

وی با اشاره  به نقش تولید و صادرات فرش ماشینی در بازارهای ملی و بین المللی ابراز داشت: یکی از مهمترین ضرورت های رونق تولید و فروش فرش ماشینی در منطقه کاشان تشکیل زنجیره مکمل از تولید مواد اولیه و همچنین دستگاه های بافندگی تا عرضه و فروش در بازارهای ملی و بین المللی است.

معاون وزیر صمت با بیان اینکه منطقه کاشان دومین قطب تولیدی فرش ماشینی در دنیاست، تصریح کرد: با توجه به واردات نخ بعضی از واحدهای تولیدی-صنعتی فرش ماشینی از کشورهای همسایه مثل ترکیه لازم است با انجام مذاکرات و رایزنی هایی زمینه ایجاد صنایع ریسندگی مشترک با شرکای خارجی در منطقه کاشان فراهم شود.

صنعتگران و بازرگانان به بازرهای جدید فرش ماشینی و صنایع وابسته وارد شوند

وی از لزوم ایجاد بازارهای جدید برای فرش ماشینی سخن گفت و اظهار داشت: صنعتگران، تجار و بازرگانان فرش ماشینی باید به دنبال بازارهای بکر فرش ماشینی و صنایع وابسته آن در مناطقی نظیر کشورهای آسیای جنوب شرقی باشند.

زادبوم با بیان اینکه برای فروش فرش ماشینی مشکلی در عرضه بازارهای داخلی وجود ندارد، افزود: یکی از مهمترین مولفه های تحقق بخشیدن به رهنمودهای رهبر معظم انقلاب برای رونق تولید واحدهای صنعتی و تولیدی گسترش تجارت و اقتصادی بین المللی است.

جذابیت بازارهای خارجی شناسائی شود

وی ابراز داشت:برای گسترش تجارت بین المللی و افزایش صادرات باید جذابیت بازارهای خارجی مورد شناسایی قرار گرفته و مطابق نیازهای آنان محصولات تولید و عرضه شود.

رئیس سازمان تجارت ایران از کاهش صادرات ایران در سال جاری نسبت به سال گذشته خبر داد و تصریح کرد: یکی از عوامل کاهش این صادرات مربوط به کاهش ارزش گذاری در گمرکات کشور است.

ارزش گذاری قیمت ها در گمرکات نسبت به سال گذشته واقعی تر شده است

وی با اشاره به اینکه قیمت هایی که امسال در گمرکات کشور ارائه می شود نسبت به سال گذشته واقعی تر شده است، بیان داشت: بیش از ۵۰ درصد ارزش گذاری در مورد فرش ماشینی کاهش پیدا کرده است.

زادبوم با بیان اینکه ایجاد هرگونه مانع و مشکلی برای تجار، بازرگانان و صنعتگران باعث ناراحتی مسئولین و مقامات محلی و کشوری می شود، افزود: از جمله مشکلات واحدهای تولیدی-صنعتی مربوط به رقابت بین تشکل های داخلی خود این واحدهاست.

کد خبر 4755149

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 7 =