ایمان و اعتماد به خداوند راهگشای مشکلات است

قم - یکی از مراجع تقلید شیعیان ایمان و اعتماد به خداوند را راهگشای مشکلات دانست و گفت: اگر عالمانه و عاقلانه به وظایف خود عمل کنیم هرگز جا برای یأس و ناامیدی نیست.

به گزارش خبرگزاری مهر، سردار غلامرضا سلیمانی رئیس سازمان بسیج مستضعفین به همراه جمعی از فرماندهان سپاه پاسداران، با حضور در بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی اسراء با آیت الله العظمی جوادی آملی دیدار کردند.

استاد سطوح عالی حوزه در این دیدار، با اشاره به فرارسیدن ایام میلاد با سعادت رسول گرامی اسلام، اظهار داشت: وقتی پیامبر گرامی اسلام(ص) به پیامبری مبعوث شدند، ذات اقدس اله به ایشان فرمود گرچه تو عرب هستی و قرآن به زبان عربی مبین نازل شده است اما بدان اینگونه نیست که تو تنها متعلق به اعراب و یا این منطقه خاص باشی، بلکه تو پیامبر جهانی هستی لذا در چند جای قرآن فرمود «إِلَّا ذِکرَی لِلْبَشَرِ» و «نَذِیرًا لِلْبَشَرِ»؛ یعنی این کتاب برای همه انسان‌های جهان است و مخاطب آن جهانی است.

آیت الله جوادی آملی ادامه داد: در چند جای قرآن می‌فرماید «لِیظْهِرَهُ عَلَی الدِّینِ کلِّهِ» یعنی اسلام باید بر همه مکاتب دیگر پیروز باشد و کل شرق و غرب عالم باید زیر پوشش قرآن قرار بگیرد، چون این کتاب علاوه بر آنچه دیگر کتب الهی دارند، دارای «هیمنه» است «الْمُؤْمِنُ الْمُهَیمِنُ الْعَزِیزُ الْجَبَّارُ»؛ یعنی قرآن بر کتب آسمانی دیگر برتری و تسلط دارد.

وی خاطرنشان کرد: پس ما نیز دو وظیفه داریم؛ یک وظیفه محلی و منطقه‌ای داریم که مربوط به ارتباط ما با یکدیگر و موحدان است و یک وظیفه بین‌المللی و جهانی داریم که مربوط به ارتباط ما با همه بشر است، برای این منظور وظیفه ما این است که جهانی فکر کنیم و جهانی عمل کنیم، اما اینگونه نیست که دشمن، ما را به حال خود بگذارد و ما را تحمل کند، نشانه آن همین جنگ هشت ساله دفاع مقدس است که در حقیقت جنگ جهانی بود چرا که کشوری در دنیا نبود که علیه ما کاری نکند و تنها خدا بود که به این مردم، قدرت و غیرت دارد تا مقابل جهان بایستند و مقاومت کنند.

این مفسر قرآن کریم اظهار داشت: منتظر حقیقی حضرت حجت(عج) کسی است که دیگر مکاتب جهان را بررسی کند و آنها را در برابر میزان الهی ارزیابی نماید و آن را به جهانیان معرفی کند. در واقع، جهان را بشناسد، جهانی فکر کند و جهانی حرف بزند و حرف خود را قیّم بر دیگر سخنان معرفی نماید.

وی تأکید کرد: همه مردم بسیجی هستند! چرا که باید همواره در صحنه باشند؛ داشتن رهبر خوب نیمی از قضیه است، رهبر ولو علی ابن ابیطالب باشد، مادامی که مردم در صحنه نباشند، شکست قطعی است.

آیت الله جوادی آملی ادامه داد: در حالی که ما دهه کرامت و ولایت و امثالهم داشتیم، برخی دهه غارت و چپاول در کشور به راه انداختند، با این تفاوت که دهه‌های ما ده روزه است اما دهه آنها ده سال طول کشید. لذا بیان حضرت امیر علیه السلام این است که وقتی شما می‌خواهید یک نظام را اداره کنید هم نسبت به اعمال خود و اتفاقاتی که در داخل کشور رخ می‌دهد در صحنه باشید و هم نسبت به عملکرد دشمن هوشیار باشید و فعالیت‌های آنها را هم مرتباً رصد کنید که این کار یک برنامه‌ریزی و تقسیم کار دقیق می‌طلبد.

وی تصریح کرد: حضرت امیر علیه السلام در نامه‌ای خطاب به مردم مصر بیان داشتند خواب سیاسی، خواب فرهنگی، خواب اجتماعی و خواب اقتصادی باید در چشم شما در حد مزمزه باشد، هرگز نگذارید خواب از محدوده چشم شما فراتر برود و وارد محدوده هوشیاریتان شود. چون دشمن شما نمی‌خوابد و همیشه بیدار است، لحظه‌ای غفلت، پیامدهای تلخی به همراه خواهد داشت در نتیجه باید همواره در صحنه بود و این معنای بسیجی بودن است.

مرجع تقلید شیعیان در پایان سخنان خود ایمان و اعتماد به خداوند را راهگشای مشکلات دانست و بیان داشت: اصل مهمی که هرگز نباید آن را فراموش کرد «اعتماد به خداست»، او هرگز ما را تنها نمی‌گذارد در نتیجه اگر عالمانه و عاقلانه به وظایف خود عمل کنیم هرگز جا برای یأس و ناامیدی نیست.

در ابتدای این دیدار سردار غلامرضا سلیمانی گزارشی از فعالیت‌های فرهنگی و مذهبی بسیج مستضعفین خدمت معظم له ارائه نمود.

کد خبر 4772478

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 2 =