مردم حضور نامشروع استکبار در خلیج فارس و دریای عمان را نمی پذیرند

فرمانده مرزبانی ناجا با بیان اینکه مردم حضور نامشروع استکبار در منطقه خلیج فارس و دریای عمان را نمی پذیرند، گفت: در آینده نزدیک، نشستی با آژانس دریایی کشور پاکستان خواهیم داشت.

به گزارش خبرگزاری مهر، به منظور تحکیم روابط مرزی با کشورهای همسایه حوزه خلیج فارس و دریای عمان، سردار قاسم رضایی فرمانده مرزبانی ناجا با علی بن سیف المقبالی فرمانده گارد ساحلی کشور عمان در تهران دیدار و گفت و گو کرد.

سردار قاسم رضایی فرمانده مرزبانی ناجا با اظهار خوشحالی از دیدار با این هیئت گفت: ما با ۱۵ کشور همسایه هستیم و یکی از آن کشورها، عمان است؛ خوشبختانه روابط ایران با کشور  عمان در سطح خوبی قرار دارد و ۶۷۱ کیلومتر مرز مشترک با این کشور مرز مودت و دوستی است.

وی ادامه داد: در چند سال اخیر تهدیدات در حوزه مرزهای دو کشور محدود شده و خوشبختانه هیچ گونه ناامنی در مرزهای مشترک نداریم.

فرمانده مرزبانی ناجا با بیان وظایف نیروی انتظامی در جمهوری اسلامی ایران، اظهار داشت: بخشی از کارهای اجرایی بر عهده نیروی انتظامی است که بخشی پلیسی و بخشی نظامی و دفاعی است؛ نیروی انتظامی تحت هدایت فرماندهی معظم کل قوا، مسئولیت حراست از فرودگاه‌ها و شهرها، جاده‌ها و مرزها را بر عهده دارد.

سردار رضایی تصریح کرد: مرزبانی در ایران متفاوت‌تر از سایر کشورهاست، به جهت اینکه با تهدیداتی مثل قاچاق مواد مواد مخدر رو به رو است ما به نیابت از کل منطقه از جمله کشور شما در مقابل قاچاق و ترانزیت مواد مخدر ایستادگی می کنیم.

وی با اشاره به کشفیات انواع مواد مخدر در ۸ ماه گذشته، عنوان کرد: طی ۸ ماه گذشته نسبت به سال قبل بیش از ۵۰ درصد کشفیات مواد مخدر داشتیم که قریب بر ۶۴ تن رسیده است.

سردار رضایی با بیان اینکه، آمریکا تولید مواد مخدر را از ۲۰ سال گذشته به ۵۰ برابر در افغانستان افزایش داده است، گفت: در حوزه چابهار، کشفیات مواد مخدر داشتیم که این موضوع مهم را باید به گوش امت بزرگ عمان برسانید که ایران در مقابل مواد افیونی با قدرت ایستاده است.

این مقام عالی در مرزبانی ناجا با تأکید بر اینکه امنیت منطقه باید توسط کشورهای منطقه تأمین شود، گفت: در طول تاریخ روابط ملت های منطقه بسیار عالی بوده و تجار و صیادان ارتباطات قوی و تاریخی داشتند که استمرار این موضوع، خواست ملت‌های منطقه است که باید همراه با امنیت و آرامش باشد.

وی تأکید کرد: در دیداری که با تجار کشورهای مختلف در جنوب ایران داشتم، دغدغه آنها حفظ آرامش منطقه بود و اعلام کردند حضور نامشروع ناوگان کشورهای استکباری را که امنیت منطقه را مختل می‌کند، نمی‌پسندند.

سردار رضایی مرزبانی را مسئول استیفای حقوق مرزنشینان دانست و تصریح کرد: مرزبانی در هر کشور جایگاه حقوقی دارد و بایستی علاوه بر حراست و حفاظت از کیان، از حقوق مرزنشینان نیز دفاع کند و آرامش را برای آنها به ارمغان بیاورد و در محافل سیاسی و سازمان ملل، آن را پیگیری کند.

فرمانده مرزبانی ناجا به فتنه موادمخدر و مسیر انتقالش از خشکی به دریا اشاره کرد و افزود: با توجه به کنترل مرزهای خشکی ایران، مسیر انتقال مواد افیونی از خشکی به سمت دریا انتقال پیدا کرده که ضرورت دارد نشست‌های مشترکی بین ایران، قطر، عمان و امارات برگزار و این موضوع مدیریت شود.

 وی بیان کرد: در آینده نزدیک، سفری به کشور پاکستان خواهیم داشت و نشستی با آژانس دریایی این کشور داریم که یکی از موضوعات مطروحه، مدیریت مشترک دوجانبه در حوزه دریا است.

سردار رضایی با بیان اینکه آمادگی داریم نشست سه جانبه با حضور ایران، عمان و پاکستان برگزار کنیم، تصریح کرد: این نشست می‌تواند تعاملات ما را تعریف کرده و خیلی از اتفاقات در دریا را مدیریت و از جرایم پیشگیری کند.

فرمانده مرزبانی ناجا با اشاره به ارتباط و تعاملات مطلوب مرزبانان دو کشور، گفت: ارتباطات به شکل مطلوبی برقرار است و از این موضوع خرسندیم، تجربه نشان می‌دهد روابط دوستانه، آرام بخش منطقه بوده و می تواند مودت و دوستی را ارتقاء دهد.

وی در خاتمه خاطرنشان کرد: در حوزه تعاملات، هیچ محدودیتی با کشور دوست و همسایه عمان نداریم و آرزوی امنیت و آرامش را برای کشور و امت عمان داریم.

از اقدامات جمهوری اسلامی ایران در امر مبارزه با قاچاق مواد مخدر مطلع هستیم

مهندس علی‌بن‌سیف المقبالی فرمانده گارد ساحلی کشور عمان نیز در این دیدار با اظهار خرسندی از دیدار با فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، گفت: بنده با کمیته اقتصادی کشور عمان به عنوان نماینده کل پلیس عمان به ایران سفر کرده‌ام.

وی افزود: گارد ساحلی جزئی از ساختار پلیس عمان است که شامل گمرکات، روادید، گذرنامه، مواد مخدر، یگان ویژه، امنیت اماکن و فرودگاه ها و موارد امنیتی تحت نظارت پلیس را بر عهده دارد و تابع پادشاه عمان است، گارد ساحلی جزئی از پلیس و همچنین کمیته های سیاسی و نظامی است.

فرمانده گارد ساحلی کشور عمان با بیان اینکه آمادگی داریم میزبان شما در عمان باشیم، گفت: از اقدامات ایران در امر مبارزه با موادمخدر مطلع هستیم و می دانیم بخش عمده از قاچاق مواد مخدر توسط جمهوری اسلامی ایران کشف می‌شود.

مهندس المقبالی با اشاره به نشست سه جانبه ایران، پاکستان و عمان، خاطرنشان کرد: ما علاقه زیادی به برگزاری این نشست داریم و امیدواریم این امور روز به روز قوی تر شود.

کد خبر 4792279

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 4 =