امضای تفاهم نامه میان بسیج سازندگی و صندوق کارآفرینی امید

مراسم امضای تفاهم نامه میان سازمان بسیج سازندگی و صندوق کارآفرینی امید با موضوع اشتغالزایی و تقویت صندوق های خرد محلی در مناطق محروم صبح امروز شنبه ۲۳ آذرماه انجام شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان بسیج سازندگی، سرهنگ پاسدار محمد زهرایی رئیس این سازمان در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری سازمان بسیج سازندگی و صندوق کارآفرینی امید گفت: امروز رویکرد به اقتصاد بر مبنای مردم پایه کردن و نقش آفرینی حداکثری مردم به عنوان یک ضرورت برای انقلاب اسلامی معنا می شود. به این واسطه که در تمام بزنگاه های انقلاب چه در دفاع مقدس، جنگ فرهنگی و همچنین جنگ اقتصادی که برای مقابله با آن نیاز به مدیران کارآمد داریم هر جا که از مردم یاری خواستیم و به آنها نقش داده شده و مردم وارد عرصه شدند، انقلاب اسلامی در آن ها موفق بوده است.

وی ادامه داد: همواره در موقعیت هایی که مردم در آن ها حضور داشته‌اند، انقلاب اسلامی از آن بهره برده است. نمونه آن هم در اغتشاشات اخیر بود که حداکثر ٧٢ ساعت مردم وارد عمل شدند و با بصیرت خود قائله را خاموش کردند. این در حالی رخ داد که همگان از تنگنای معیشتی مردم با خبر هستند و هیچ یک از مسئولان نمی تواند کوتاهی هایی که در این زمینه صورت گرفته را انکار کند.

رئیس سازمان بسیج سازندگی با بیان اینکه برخی افراد در بدنه دستگاه های اجرایی به اقتصاد نگاه لیبرالی دارند، اظهار کرد: این افراد به اقتصاد لیبرالی معتقد هستند و هیچ اعتقادی به اقتصاد خرد و مولد که در خانه های و روستاها توسط مردم اداره می شود، ندارند. این تفاوت نگاه و رویکردها باعث می شود که مردم خود را از نقش آفرینی در این عرصه دور می دانند. بسیج به عنوان یک ظرفیت انسان ساز به دنبال شناسایی و توانمندسازی نیروی تراز انقلاب اسلامی است در تمامی عرصه ها باید تهدیدها را به فرصت تبدیل کند. این فعالیت ها در عرصه بیکاری و جنگ اقتصادی با حضور مردم ادامه داشته باشد.

وی افزود: البته ویترین کار ما در بسیج سازندگی یعنی آنچه مردم مشاهده می کنند فعالیت های گروه های جهادی در محرومیت زدایی و در عرصه اقتصاد مقاومتی است. البته بسیج سازندگی به دنبال شناسایی افراد تراز انقلاب و با شاخصه های انقلابی گری و روحیه جهادی است.

زهرایی گفت: بسیج سازندگی در بحث اقتصاد مقاومتی و در تکمیل زنجیره ارزش که موجب مولد شدن مردم خواهد شد را آغاز کرده است که کمک به مردم در تسهیل گری برای ایجاد و راه اندازی صندوق های مردم یار و اشتغال زاست. مردم تاکنون حدود ١۴ هزار و ۵٠٠ صندوق قرض‌الحسنه مردم یار را تأسیس کردند که بسیج فقط نقش تسهیل گری را در آن برعهده داشته است.

وی افزود: تمامی افرادی که در تأسیس این صندوق ها نقش داشته اند از مردم عادی بودند و بسیج تنها وظیفه آموزش آنها را برعهده داشته است. در ١۴ هزار و ۵٠٠ صندوق بیش از ۶۵٠ هزار نفر عضو دارد که گردش مالی آن در حدود ۱۳۰ میلیارد تومان می شود. مردم در این صندوق ها در حدود ٣۵ هزار فقره تسهیلات به یکدیگر ارائه کردند و ٢٧ هزار شغل غیرپایدار ایجاد شده است و جهت پایداری این شغل ها نیاز به حمایت بیشتری داریم. البته در حدود ۶ میلیارد تومان از منابع توسط خیرین تامین شده است. بسیج سازندگی هم در این زنجیره نقش تسهیل گری را عهده دارد.

مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید: حمایت از احداث نیروگاه های خورشیدی مسکونی در مناطق محروم

در ادامه این مراسم، اصغر نورالله ‌زاده مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید اظهار داشت: سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، ۵ سال پیش توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی ابلاغ شد که برای نهادینه‌سازی آن نیازمند نهادسازی هستیم؛ بر این اساس اگر خیلی از سرمایه‌گذاری‌ها توسط مردم در بخش‌های مختلف صورت گیرد، شاهد کاهش خسارات ناشی از تحریم‌ها به جامعه خواهیم بود.

وی گفت: یکی از کارهای خوبی که در کشور برای رفع نیازمندی‌های مالی مردم صورت می‌گیرد، تأمین منابع مالی خرد با استفاده از صندوق‌های قرض‌الحسنه است؛ زیرا این موضوع باعث می‌شود که فعالیت‌های اقتصادی خُرد مردم تقویت شود و بتوانند فرصت‌های شغلی جدیدی ایجاد کنند.

نورالله‌زاده افزود: بر این اساس، بدون اینکه تصدی‌گری کنیم، برای توانمندسازی و شبکه‌سازی مردم در مناطق محروم تلاش می‌کنیم؛ به‌عنوان مثال، یکی از کارهایی که در همین راستا با همکاری بسیج مهندسین صنعتی انجام می‌دهیم، طرح «جهاد روشنایی» است.

مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید ادامه داد: ما در این طرح، بسیج را در احداث نیروگاه‌های خورشیدی برای منازل مردم در مناطق محروم که تحت پوشش کمیته امداد هستند، یاری می‌کنیم.

کد خبر 4797257

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 12 =