مصادیق حق الناس در انتخابات رعایت شود/لزوم توجه به گام دوم انقلاب

کرمان ـ امام جمعه کرمان با اشاره به اینکه در انتخابات نیز مصادیق متعدد حق الناس وجود دارد، بر رعایت حق الناس در طول مراحل برگزاری انتخابات تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام حسن علیدادی سلیمانی، در خطبه‌های این هفته نمازجمعه کرمان با اشاره به ویژگی‌های انسان‌های بهشتی اظهار داشت: طبق آیات قرآن کریم بهشتیان علائم و نشانه‌هایی دارند و یکی از نشانه‌های بهشتی‌ها این است که از اطاعت خداوند خارج نشوند و در تمام اعمال خود این امر رعایت کنند.

امام جمعه کرمان با بیان اینکه انسان بهشتی وقتی احساس می‌کند که رفتار و موضع اشتباهی گرفته است، سریع به مسیر حق و صحیح بر می‌گردد، ادامه داد: در نقطه مقابل اگر نفس را رها کنیم و هر حرکتی که اراده کند انجام بدهد، حتماً از افراد بهشتی فاصله می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه متعهد بودن به عهد و پیمان‌های الهی دومین ویژگی افراد بهشتی است، افزود: منظور رعایت اعمال عبادی و مراقبت و جبران گناهانی است که انجام می‌دهیم لذا حضرت علی علیه السلام می‌فرماید: «خداوند بر شما اعمالی واجب کرده است، آنها را ضایع نکنید» در نتیجه نباید از حدود الهی تجاوز کرد.

علیدادی سلیمانی با بیان اینکه نباید واجبات را کم و یا زیاد کنیم، اظهار داشت: همه انحرافات از آنجا آغاز شد که ما خودمان گاهی اوقات برخی اعمال را با سلیقه خودمان کم و یا زیاد می‌کنیم لذا اگر در جامعه ما همه افراد به توصیه‌های رهبری عمل می‌کردند این همه مشکلات نداشتیم اما متأسفانه افراد سعی می‌کنند توصیه‌ها را به نفع خودشان تفسیر کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بحث مهم انتخابات بیان کرد: نامزدهای در طراز مجلس شورای اسلامی باید گام دوم انقلاب که مطالبه جدی رهبری است را مدنظر قرار دهند.

علیدادی سلیمانی با بیان اینکه شرایط فعلی کشور بسیار حساس است چون به گام دوم انقلاب ورود کرده‌ایم و شتاب کشور باید جدی‌تر باشد، افزود: هرچه پیشرفت‌ها بیشتر شود دشمنی دشمنان ما جدی‌تر و پیچیده‌تر خواهد بود لذا باید به این امر توجه داشته باشیم چراکه هر حرکتی که در داخل کشور رخ دهد دشمن به دنبال بهره بردای از آن است بنابراین شرایط ما حساس است.

وی با اشاره به اینکه ما باید در انتخابات مراقب رفتار و گفتار خودمان به صورت جدی باشیم، ادامه داد: دشمن خطی دارد که این خط را در کشورهای مخالف خود اجرا می‌کند و آن خط، نفوذ، استحاله، حساسیت زدایی نسبت به استکبار، بی مجلس کردن و بی قانون کردن کشورها است.

امام جمعه کرمان با بیان اینکه انتخابات حق الناس است، اظهار داشت: حق الناس هم دارای ابعادی است که یکی از بعدهای آن، حفظ آرای مردم است و حق الناس بعدی نیز رعایت عدالت در تأیید یا رد نامزدهای انتخاباتی است تا افرادی که لایق نیستند، در صحنه انتخاب قرار نگیرند که همه این موارد باید به عنوان حق الناس انتخابات رعایت شود.

وی با اشاره به اینکه رعایت اخلاق و تخریب نکردن رقبا نیز یکی دیگر از مصادیق حق الناس در انتخابات است، تصریح کرد: نامزدهای انتخابات فقط حق دارند از صلاحیت‌ها و توان خودشان با مردم سخن بگویند و نباید رقیب را تخریب کنند اما گاهی گزارشهایی در زمینه تخریب رقبای انتخاباتی به گوش می‌رسد که شایسته نیست.

علیدادی سلیمانی تاکید کرد: امیدوارم مجلسی همطراز با جامعه اسلامی و همراه با گام دوم انقلاب داشته باشیم.

کد خبر 4802774

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 16 =