ادامه فعالیت صنایع سلولزی گیلان وابسته به تأمین چوب است

رشت- رئیس سازمان صمت گیلان با اشاره به نیاز سالانه ۳.۵ میلیون متر مکعبی صنایع سلولزی این استان به چوب، گفت: ادامه فعالیت صنایع سلولزی گیلان وابسته به تأمین چوب است.

به گزارش خبرنگار مهر، فرهاد دلق پوش چهارشنبه در جلسه کمیته تخصصی ستاد زراعت صنعتی چوب گیلان، پویایی اقتصاد را یکی از ابزارهای مقابله با دشمن دانست و گفت: اگر بخواهیم روحیه مقاومت و امید را در اقشار مختلف جامعه تقویت و حفظ کنیم قطعاً نسبت به بهبود مستمر اقتصادی کشور باید عزم جدی داشته باشیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان با اشاره به اینکه پیگیری دقیق دغدغه‌های به حق سرمایه‌گذاران صنعتی که در شرایط سخت در اقتصاد و اشتغال استان نقش آفرینی هستند تنها بر عهده سازمان صمت نیست، ادامه داد: باید با اتخاذ یک سیاست واحد و برنامه محور برای همیاری و توجه ویژه، به دفاع از اقتصاد و اشتغال در چارچوب قانون بپردازیم.

وی با بیان اینکه ادامه فعالیت کارخانجات صنایع سلولزی گیلان به آینده نگری مسئولان استان در تأمین چوب مورد نیاز برای مواد اولیه وابسته است، افزود: لازم است دستگاه‌های متولی بدون هرگونه فرصت سوزی، اراضی و عرصه‌های قابل واگذاری و بلااستفاده را برای کشت و زراعت صنعتی چوب در اختیار بخش خصوصی قرار دهند تا چرخ کارخانجات صنعتی سلولزی استان متوقف نشود.

وی با اشاره به تأمین بخش اندکی از مواد اولیه کارخانجات از طریق واردات، بیان کرد: صنایع سلولزی استان گیلان سالانه به بیش از ۳.۵ میلیون مترمکعب چوب نیاز دارند این در حالی است که سالانه حداکثر ۹۵۰ هزار مترمکعب چوب خام در استان تولید می‌شود.

دلق پوش رسالت این کمیته را تعیین چارچوب به منظور مشارکت همه جانبه واحدهای بزرگ صنعتی و تشکل‌های ذیربط برای توسعه فراگیر زراعت چوب و ایجاد صندوق حمایت و خرید تضمینی از سوی آنها با هدف اطمینان، ترغیب و تضمین به زارعان برای فروش محصول دانست و ادامه داد: چگونگی اجرای زراعت چوب و تعیین ساز و کار خرید، پشتیبانی و بیمه محصولات تولیدی و مشارکت جدی از سوی صاحبان صنایع، مسئولیت پذیری و ایفای تکالیف قانونی دستگاه‌های متولی و بهره مندی از توانایی و ظرفیت‌های موجود بسیج مهندسین سپاه استان از مسائلی است که در این کمیته مورد بررسی قرار گرفت.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان تشکیل انجمن صنعت سلولزی را برای انسجام و فعالیت‌های هماهنگ در این صنعت ضروری دانست و اظهار کرد: این سازمان اقدامات لازم مبنی بر ایجاد انجمنی متشکل از صاحبان صنایع تولید کننده اوراق فشرده چوبی استان را به عمل خواهد آورد تا در گام نخست در قالب این تشکل، انعقاد قرارداد با زارعین انجام شود.

کد خبر 4826928

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =