پرداخت حق الزحمه ناظر هزینه نیست/مقاوم سازی ١۵٠ ساختمان میراثی

شیراز- رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس گفت: پرداخت حق الزحمه برای مهندسان ناظر هزینه اضافه نیست بلکه سرمایه گذاری برای آرامش خانواده است.

به گزارش خبرنگار مهر، سید مرتضی سیف زاده یکشنبه در جمع خبرنگاران بیان کرد: قانون قانون نظام مهندسی ساختمان در سال ۷۴ و بعد از زلزله رودبار و منجیل به تصویب مجلس رسید.

وی در خصوص مقررات ملی ساختمان تاکید کرد: اولین موضوعی که در مقررات ملی ساختمان مورد توجه قرار گرفته است موضوع ایمنی و بعد از آن طراح ناظر و مجری هستند که خدمات مهندسی را بر اساس این مقررات اجرا می‌کند و در ساخت ساختمان مواردی نظیر امنیت در زلزله، فرونشست خاک و مسائلی از این دست را در نظر می‌گیرند.

سیف زاده با تاکید بر آسایش به عنوان عنصر دوم در ساخت و ساز منازل تاکید کرد: از جمله مواردی که مهندسین ناظر ساختمان مورد نظر دارند ایمنی در تأسیسات برق و همچنین صرفه اقتصادی در موضوع ساخته ساختمان بوده است که ساخت ساختمان با کمترین پرتی مصالح و مطابق با استانداردها صورت بگیرد.

او اضافه کرد: یکی دیگر از وظایفی که بر عهده مهندسین ناظر است موضوع کاهش هزینه تمام شده مصرف انرژی است که باید به بهره برداران این کمک توسط ناظرین و مهندسین صورت بگیرد که با استفاده از سیستم‌های بهینه مصرف انرژی هزینه تمام شده مصرف این انرژی را کاهش دهند.

به اعتقاد سیف زاده سازمان نظام مهندسی به عنوان بزرگ‌ترین انجیو مهندسی کشور بیش از ۵۵۰ هزار مهندس در موضوع نظام مهندسی کشور دارد و در استان فارس نیز ۳۳ هزار نفر عضو سازمان نظام مهندسی استان فارس بوده که در ۲۴ دفتر نمایندگی در شهرستان‌های استان فعالیت می‌کنند.

وی در خصوص مقاوم سازی ساختمان‌ها نیز تاکید کرد: در زلزله کرمانشاه شاهد بودیم که منازلی که با مقررات ملی ساختمان و قوانین نظام مهندسی نسبت به ساخت آن اقدام شده بود شاهد کمترین خسارت بودند این در حالی است که پرداخت حق الزحمه خدمات مهندسین تنها هزینه اضافی برای ساخت ساختمان نیست بلکه سرمایه گذاری برای آرامش خانواده است.

سیف زاده در خصوص الزامات رعایت موارد قانونی در ساخت مسکن را برشمرد و بیان کرد: از جمله مواردی که باید در ساخت ساختمان مورد توجه قرار بگیرد و مواردی همچون سیل و زلزله آتش‌سوزی رانش زمین است که در طراحی ساختمان بایستی مورد توجه واقع شود تا از نیروی انسانی مناسب و همچنین مصالح استاندارد استفاده شود.

وی اضافه کرد: با توافق به درج اطلاعات مختلف در شناسنامه فنی ملکی بهره‌برداران بایستی علاوه بر اینکه از مصالح استاندارد بهره‌مند می‌شوند از نیروی انسانی که دارای کارت مهارت فنی و حرفه‌ای هم هست استفاده کنند تا مجبور نشوند نسبت به تغییر در فعالیت خود اقدام کنند البته سرمایه گذاران سودجویی هستند که نمی‌خواهند قوانین را رعایت کنند.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس در خصوص برنامه راهبردی این سازمان تصریح کرد: برنامه راهبردی نظام مهندسی تهیه و تدوین شده است که یکی از موضوعاتی که شاهد دشواری در آن بودیم و نظام ارجاع کار بود که رابطه مالک و ناظر از نظر مالی برطرف شد.

وی در خصوص نظارت بر ناظران نیز تاکید کرد: شورای انتظامی در سازمان نظام مهندسی فعال بوده و طی سال گذشته نزدیک به ۳۰ مجرم تخلفاتی داشته‌اند شناسایی برای شورای انتظامی معرفی شده که هر کدام از این افراد بین سه ماه تا سه سال محروم از فعالیت خواهند شد.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس در خصوص نرم افزار جامع مهندسی نیز عنوان کرد: نرم افزار جامع مهندسی در هر فصل از سال ۱۳۹۹ در شهرداری شیراز نیز مورد استفاده در بیشتر تنها در کل کشور و استان فارس شهرداری شیراز رگ از این نرم افزار استفاده نمی‌کرد.

وی تاکید کرد: یکی از اقداماتی که مورد توجه سازمان نظام مهندسی توسعه خدمات و همچنین صادرات خدمات کشورهای هدف است که در تلاش است تا این موضوع نیز بیش از گذشته در استان و کشور فعال شده تا شاهد صادرات خدمات مهندسی به کشورهای دیگر نیز باشیم.

او در خصوص مقاوم سازی ساختمان‌های میراثی نیز عنوان کرد: بر اساس تفاهم‌نامه‌ای که این سازمان دستی میراث فرهنگی استان با سازمان نظام مهندسی انعقاد گردیده است بیش از ۱۵۰ ساختمان میراثی که نیاز به مقاوم سازی دارند توسط مهندسین سازمان نظام مهندسی مقاوم سازی خواهند شد.

به گفته سیف زاده سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس طی چند سال اخیر همواره در جایگاه اول تا سوم کشور بوده است.

گفتنی است قرار بود مراسم نکوداشت روز مهندس پنجم اسفند ماه در شیراز برگزار شود که به زمان دیگری موکول شد.

کد خبر 4861033

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 16 =