مصممیم به تصمیمات کنوانسیون‌های بین‌المللی ناظر بر کنترل موادمخدر

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: جمهوری اسلامی ایران مصمم به اجرای تعهدات خود در چهارچوب کنوانسیون‌های بین‌المللی ناظر بر کنترل مواد مخدر است.

به گزارش خبرگزاری مهر، اسکندر مؤمنی در حاشیه شصت و سومین اجلاس سالیانه کمیسیون مواد مخدر در مقر سازمان ملل متحد در وین با یونجر، رئیس هیئت بین‌المللی کنترل مواد مخدر دیدار کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران از تقویت نقش و جایگاه اثرگذار هیئت بین‌المللی کنترل مواد مخدر (INCB)، حمایت می‌نماید و بر این باور است که این ارگان نقش مهمی در اتخاذ سیاست‌ها و تصمیم‌گیری‌ها در حوزه مبارزه با مواد مخدر و همچنین اجرای تعهدات کشورها در اجرای مفاد کنوانسیون‌های مربوط به مواد مخدر دارد.

وی افزود: موقعیت جغرافیایی ایران به‌گونه‌ای است که میان بزرگ‌ترین تولیدکننده مواد افیونی در شرق کشور (افغانستان) و بازارهای سودآور مصرف در غرب (اروپا و آمریکا) قرار گرفته است. جمهوری اسلامی ایران دارای جمعیتی جوان است و متأسفانه اعتیاد جوانان یکی از هزینه‌هایی است که ایران به‌واسطه قرار گرفتن در مسیر ترانزیت مواد مخدر از افغانستان به سمت بازارهای پرسود غربی متحمل می‌شود.

دبیرکل ستاد ادامه داد: قاچاق مواد مخدر در مناطق مرزی مشترک ایران با افغانستان با شرارت، تروریسم، آدم‌ربایی و تحرکات مسلحانه همراه است لذا موضوع مبارزه با مواد مخدر در طول مرزهای شرقی مشترک ایران با افغانستان با آنچه در اروپا و سایر نقاط جهان اتفاق می‌افتد متفاوت است. به همین دلیل نزدیک به چهار هزار نفر از نیروهای مقابله‌ای در مقابله با عبور مواد مخدر به شهادت رسیده‌اند.

مؤمنی به کشفیات مواد مخدر در ایران اشاره کرد و گفت: در سال ۲۰۱۹ میزان ۸۱۵ تن انواع مواد مخدر و روان‌گردان‌ها از جمله ۳۶ تن هروئین و مرفین و ۷۴ تن حشیش در کشور کشف شده است. همچنین ایران به‌تنهایی ۷۶ درصد کشفیات جهانی تریاک، ۶۷ درصد کشفیات جهانی مرفین و ۱۷ درصد کشفیات جهانی هروئین را کشف و ضبط کرده است.

وی به مشارکت سازمان‌های مردم‌نهاد در برنامه‌های پیشگیری، درمان، بازتوانی و رویکرد اجتماعی محور در قالب "طرح یاری گران زندگی" اشاره کرد و افزود: نزدیک به ۹۰ درصد برنامه‌های کاهش آسیب در کشور توسط سمن‌ها انجام می‌شود.

دبیرکل ستاد در پایان گفت: همکاری و تعامل خوبی بین هیئت بین‌المللی کنترل مواد مخدر و ارگان‌های ذی‌ربط جمهوری اسلامی ایران و از جمله وزارت بهداشت وجود دارد و جمهوری اسلامی ایران مصمم به اجرای تعهدات خود در چهارچوب کنوانسیون‌های بین‌المللی ناظر بر کنترل مواد مخدر است.

کد خبر 4869387

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 2 =