برای علی دایی وکلای زبده گرفتم/ در پرونده ویلموتس بازنده می‌شویم

رئیس پیشین فدراسیون فوتبال با بیان اینکه برای فریب دادن AFC شرکت‌های صوری به اسم پرسپولیس و استقلال تشکیل شده است، گفت: در پرونده شکایت مارک ویلموتس به فیفا هم بازنده می‌شویم.

امیر عابدینی در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره تغییرات رخ داده در فدراسیون فوتبال و حمایتش از بازگشت مهدی محمدنبی در جایگاه دبیر کلی فدراسیون گفت: من از نبی حمایت نکردم بلکه از مجموع اتفاقاتی که رخ داد حمایت کردم. نبی در پست دبیرکلی ید طولایی دارد و همواره یکی از عناصر بسیار قوی و باتجربه فدراسیون بوده است. دوستانی که نمی‌خواستند نبی برگردد در واقع فدراسیون را ارث خودشان می‌دانستند.

امیدوارم کفاشیان هم به فدراسیون برگردد

وی ادامه داد: امیدوارم علی کفاشیان هم به فدراسیون برگردد و قبل از تغییرات اساسنامه روی آن نظارت کند و کنار نبی باشد. کفاشیان از سمت نایب رئیسی اول فدراسیون استعفا نکرد و با تجربه بین‌المللی و همچنین تجربه هشت ساله حضورش در فدراسیون می‌تواند موفق باشد. او می‌تواند روی اصلاح اساسنامه نظارت و انتخابات را هم به سلامت برگزار کند.

وزارت از حق ماورایی برای دخالت در فدراسیون استفاده می‌کند

رئیس پیشین فدراسیون فوتبال با اشاره به تغییراتی که کفاشیان چند سال پیش در فدراسیون ایجاد کرد که کنار گذاشتن نبی بخشی از این تغییرات بود، تاکید کرد: گاهی شما مقابل فشارهایی که وارد می‌شود مجبور می‌شوی امتیازاتی بدهی که اصل موضوع حفظ شود. آن زمان ایراد از کفاشیان نبود. ایراد از وزارت ورزش بود که در کار حرفه‌ای فدراسیون دخالت می‌کرد. وزارت حق دخالت در امور حرفه‌ای فدراسیون‌ها را ندارد ولی از حق ماورایی اش استفاده می‌کند!


«ساکت» حد و مرزی برای خودش قائل نبود

عابدینی همچنین در خصوص کمرنگ شدن نقش محمدرضا ساکت در فدراسیون فوتبال با بازگشت نبی تصریح کرد: ساکت دیگر قدرت قبل را ندارد یعنی آقای نبی به ایشان اجازه نمی‌دهد. سبک مدیریت مهدی تاج به این شکل بود که تمام ابزار کار را به دست ساکت داده بود. به همین خاطر ساکت حد و مرزی برای خودش قائل نبود ولی نبی روش‌های خاص خودش را دارد.

خیانت نه اما ساکت خدمت هم نکرد

وی گفت: اگر کفاشیان هم به فدراسیون برنگردد، بهاروند (سرپرست فعلی فدراسیون) با نبی هماهنگ است و عملاً ساکت محدود می‌شود. ساکت هم در محدودیت کار را رها می‌کند و می‌رود. نمی‌خواهم از لفظ خیانت استفاده کنم ولی می‌توانم این‌طور بگویم که ساکت به فوتبال ما خدمت نکرد.علی کفاشیان و محمدرضا ساکت در حال گفتگو با مترجم کارلوس کی‌روش

انتقاد از حضور ابراهیم شکوری در پرسپولیس

رئیس پیشین فدراسیون فوتبال در بخش دیگری از صحبت‌هایش به اقدامات اخیر وزارت ورزش اشاره کرد و افزود: برایم جای تعجب است که یک معاون در وزارت ورزش برای استقلال، پرسپولیس و فدراسیون تصمیم می‌گیرد. حتی گفته می‌شود قرار است ابراهیم شکوری (سرپرست دبیر کلی سابق فدراسیون) را به هیات مدیره پرسپولیس ببرند. اینها اتفاقاتی است که اگر وزیر هم آن‌را انجام بدهد در مدار و چارچوب درستی نیست.

کدام اقتصاددانی استقلال و پرسپولیس را می‌خرد؟

عابدینی ادامه داد: وزارت ورزش در سال ۹۹ هم بارها اعلام کرده قصد واگذاری استقلال و پرسپولیس را دارد. شرایط امسال طوری است که مردم ایران باید تلاش زیادی داشته باشند. فروش نفت ما به حداقل رسیده و چالش‌های بزرگ اقتصادی هم خواهیم داشت. در این شرایط کدام اقتصاددانی استقلال و پرسپولیس را می خرد؟ از آن‌طرف صداوسیما مدعی تبلیغات فوتبال است و جلوی درآمدزایی‌ها گرفته شده است. اپراتورهای تلفن همراه با هماهنگی صدا و سیما تمام پول فوتبال را می‌برند و قطره چکانی به فوتبال بر می‌گردانند. اگر قرار بر واگذاری استقلال و پرسپولیس بود، باید سال گذشته این اتفاق می‌افتاد.

حق با کفاشیان است؛ سر فیفا کلاه گذاشتیم

وی در خصوص روند اصلاح اساسنامه فدراسیون فوتبال و اینکه علی کفاشیان اعتراف کرده بود فدراسیون ایران سر فیفا را کلاه گذاشته است، گفت: کفاشیان راست می‌گوید. اگر فیفا متوجه می‌شد همه چیز در فوتبال ما دولتی است و حتی در عزل و نصب‌های فدراسیون دخالت می‌شود، با ما تعارف نمی‌کرد. کفاشیان این مسائل را پوشش می‌داد.

برای استقلال و پرسپولیس شرکت صوری ایجاد کردند

مدیرعامل پیشین باشگاه پرسپولیس اظهار کرد: این پوشش دادن برای استقلال و پرسپولیس هم رخ می‌دهد. همه می‌دانند سهامدار استقلال و پرسپولیس دولت است ولی شرکت‌های صوری به اسم پرسپولیس و استقلال درست کردیم. نتیجه اش را همه می‌بینند که چه اتفاقاتی افتاد و چقدر بدهی روی بدهی جمع شد. هرکسی به استقلال و پرسپولیس می‌رود وحشت می‌کند.

این بار حتماً نیاز به مصوبه دولت داریم

عابدینی درباره اینکه فدراسیون فوتبال «نهاد مستقل غیر دولتی» نیست و این می‌تواند ایراد مجدد فیفا را در پی داشته باشد، گفت: هیچ راهی نداریم. باید اساسنامه را طوری اصلاح کنیم که فیفا و کنفدراسیون آسیا آن‌را تایید کنند. این بار حتماً باید مصوبه دولت را هم بگیریم تا قبول کنند.


عکس یادگاری مهدی تاج رئیس وقت فدراسیون با اینفانتینو رئیس فیفا

فیفا مثل سازمان ملل است

«قاضی زاده هاشمی نماینده مجلس شورای اسلامی در گفتگویی رادیویی عنوان کرده فدراسیون مستقل غیر دولتی نداریم و تمام فدراسیون‌ها عنوان عمومی غیر دولتی دارند. با این ادعا آیا ممکن است مجلس مقابل فیفا کوتاه بیاید؟» عابدینی در پاسخ به این سئوال تاکید کرد: به هر حال می‌توان هر تعبیر حقوقی را استفاده کرد. ما یا فوتبال را می‌خواهیم یا نمی‌خواهیم. اگر می‌خواهیم باید به چارچوب و قوانین بین‌المللی آن بها بدهیم. مثل این است که بگوییم دیگر نمی‌خواهیم عضو سازمان ملل باشیم. هرچند گاهی حقمان در دنیا ضایع می‌شود اما به هر حال عضویت در این سازمان هم باعث می‌شود دنیا حرف‌هایمان را بشنود. اینجا هم ممکن است فیفا حقوق ما را صد درصد ایفا نکند اما جامعه جهانی فیفا را قبول دارد.

«تاج» پرونده سنگین ویلموتس را روی دست ایران گذاشت

رئیس پیشین فدراسیون فوتبال در خصوص پرونده سنگینی که مارک ویلموتس سرمربی سابق تیم ملی روی دست فوتبال ایران گذاشت، یادآور شد: این پرونده را مهدی تاج روی دست فوتبال گذاشت. ویلموتس حقش را می‌خواهد. مطمئنم فدراسیون آنچه که حقوقدان‌ها برای عقد قرارداد با ویلموتس گفته بودند را گوش نکرده و آنچه که واسطه‌ها خواستند، عملی شده است.

برای پرونده علی دایی مجرب‌ترین وکلا را به کار گرفتم

عابدینی ادامه داد: تاکنون به یاد ندارم فوتبال ایران در پرونده‌ای در فیفا برنده شده باشد. در پرونده ویلموتس هم بازنده می‌شویم. ما فقط توانستیم یک پرونده را در فیفا خوب مختومه کنیم و آن‌هم مربوط به انتقال علی دایی از باشگاه السد قطر به آلمان بود. اگر باشگاه السد از شکایتش نمی‌گذشت باوجود اینکه حق با ما بود، بازهم صد درصد ایران بازنده می‌شد. من مجرب‌ترین و زبده‌ترین وکلا را برای پرونده علی دایی به کار گرفتم ولی می‌دانستم که بازهم حقمان داده نمی‌شود. طبیعی بود که در آن وضعیت با قطر صلح کنیم و امیر قطر شکایتش را پس گرفت.

کارنامه ما در فیفا تکراری است

رئیس پیشین فدراسیون فوتبال در پایان گفت: یک موقع طرف دعوای ایرانی می‌داند که برنده پرونده است اما در نهایت بازنده می‌شود چون کارنامه ما در فیفا تکراری است و پشت سر هم در پرونده‌ها بازنده شده‌ایم. به محض باز شدن یک پرونده علیه ایران باید خودمان را برای پرداخت جریمه آماده کنیم مگر اینکه آنقدر محکم قرارداد ببندیم که طرف نتواند به فیفا شکایت کند.

کد خبر 4899445

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • captcha

  نظرات

  • بابک IR ۱۶:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۷
   0 0
   جناب عابدینی، در پرونده مربوط به انتقال آقای دایی، سران دیپلماسی دخالت کردند و ربطی به وکلای زبده شما نداشت !
  • NL ۱۸:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۷
   0 0
   بخور بخوره فقط.