انجام مطالعات زهکشی در ۲۵۰ هزار هکتار از مزارع مازندران

ساری - رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران از انجام مطالعات زهکشی در ۲۵۰ هزار هکتار از مزارع استان خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، عزیزاله شهیدی فر بعدازظهر دوشنبه در گردهمایی سراسری آب و خاک و امور فنی مهندسی جهاد کشاورزی استان از انجام مطالعات زهکشی در ۲۵۰ هزار هکتار از اراضی استان خبر داد و گفت: آب و خاک دو فاکتور مهم در تولید است و بدون این دو فاکتور مهم کشاورزی امکان پذیر نیست.

وی ادامه داد: دولت علی رغم همه تنگناهای مالی که دارد اما در بخش آب و خاک بویژه در سامانه‌های نوین آبیاری، تجهیز، نوسازی و یکپارچه سازی اراضی شالیزاری و لایروبی آببندان ها اتفاقات خوبی رقم خورد و اعتبارات خوبی تخصیص داده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه بخشی از مطالعات زهکشی اراضی شالیزاری استان در چهار دهه گذشته انجام شد، افزود: تاکنون ۲۵۰ هزار هکتار اراضی استان مطالعات زهکشی انجام شد و باید ردیف بودجه اعتباری برای اجرای آن اختصاص پیدا کند.

شهیدی فر بیان کرد: پیگیری‌های زیادی برای اعتبارات لایروبی آببندان ها در حال انجام است که مقرر شد ۹۰ درصد اعتبارات این طرح در حوزه جهاد کشاورزی باشد تا بهتر هزینه شود.

وی اظهار کرد: با توجه به شروع کرونا، بخش کشاورزی در سال جهش تولید توانست تاکنون رشد اقتصادی ۱۰ درصدی کشور را به خود اختصاص دهد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران ادامه داد: با توجه به اینکه نیمی از پروژه‌های استان در بخش کشاورزی متمرکز شده است، می‌طلبد از سوی فرمانداران در شهرستان‌ها اعتبارات قابل ملاحظه‌ای برای پروژه‌های این بخش تخصیص پیدا کنند.

این مسؤول افزود: مسئولان مراکز جهاد کشاورزی در شهرستان‌ها در تمام پروژه‌های عمرانی و غیر عمرانی باید اطلاعات کافی و لازم را داشته باشد تا بتوانند همراهی کامل با مدیران و مسؤولان بخش کشاورزی داشته باشند و جهاد کشاورزی در اجرای سردهنه ها هیچ گونه دخالتی ندارد و اجرای آن مربوط به شرکت آب منطقه‌ای است.

مدیر آب و خاک و امور فنی مهندسی جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه فعالیت‌های مدیریت آب و خاک تقاضا محور است و بر اساس تقاضای کشاورزان فعالیت‌های خود را انجام می‌دهیم، گفت: به دلیل گستردگی کار آب و خاک باید مدیریت ترویج در کنار اجرای فعالیت‌های ما قرار گیرد تا بتوانیم بهره وری بیشتری در اجرای پروژه‌ها داشته باشیم.

فرزین فرهادی ادامه داد: مسؤولین مراکز جهاد کشاورزی و بخش ترویج به دلیل اینکه حضور گسترده‌ای در روستاها دارند باید نسبت به آگاه سازی کشاورزان از مزایای پروژه‌های آب و خاک اقدام کنند.

وی با بیان اینکه پروژه سامانه نوین آبیاری یکی از پروژه‌های آب و خاک در جهاد کشاورزی است که دولت اعتبار خوبی برای اجرای آن در اختیار کشاورزان قرار می‌دهد، افزود: در سال جدید دولت به ازای هر یک هکتار، ۱۸ میلیون تومان تسهیلات برای اجرای سامانه نوین آبیاری به بهره برداران تخصیص می‌دهد.

مدیر آب و خاک و امور فنی مهندسی جهاد کشاورزی مازندران بر نظارت اجرای پروژه‌ها در این بخش از سوی کارشناسان مربوطه تاکید کرد و افزود: نظارت بر پروژه‌های آب و خاک پاشنه آشیل طرح‌ها است.

فرهادی با اشاره به اینکه اجرای برخی پروژه‌ها به دلیل شرایط آب و هوایی مانع انجام کار می‌شد که رؤسای آب و خاک در شهرستان‌ها انجام آن را به روزهای پایانی سال موکول نکنند، گفت: سال گذشته ۱۲۰ میلیارد تومان برای اجرای پروژه‌های آب و خاک به مازندران تخصیص یافت.

کد خبر 4922973

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha