متصرفان جنگل ابر اخراج شدند/ دریافت مجوز از شورای اسلامی ابر

شاهرود- متصرفان اراضی جنگل ابر و دامدارانی که با همکاری شورای روستای ابر به‌صورت غیرقانونی اقدام به چرای دام در جنگل ابر کرده و حتی آغل در آن بناکرده بودند، از جنگل اخراج شدند.

به گزارش خبرنگار مهر، صبح چهارشنبه با حضور یگان حفاظت منابع طبیعی شهرستان شاهرود آغل‌های غیرمجاز ساخته‌شده در جنگل ابر تخریب و دامدارانی که به‌صورت غیرقانونی اقدام به حضور در جنگل و چرای دام می‌کردند از مراتع این جنگل اخراج شدند.

طبق سندی که به دست خبرگزاری مهراستان سمنان رسیده، شورای اسلامی روستای ابر نیز طی نامه‌ای موافقت خود را با چرای دام این افراد اعلام کرده، این در حالی است که اولاً جنگل ابر به دلیل ثبت جهانی در یونسکو غیرقابل مرتع‌داری است و ثانیاً مجوز چرای احتمالی از سوی منابع طبیعی باید صادر شود نه شورای اسلامی ابر.

این دامداران که برای خود به‌صورت غیرقانونی مرتع، انبار، آغل و محوطه نگهداری گوسفندان را بناکرده بودند امروز با حضور مقتدر یگان حفاظت منابع طبیعی مواجه شدند و تمام ادوات و سازه‌های آن‌ها شامل توری، چَفت، دیواره و انبار و… آن‌ها تخریب و به خارج از جنگل انتقال یافت.

متخلفان چند بار اخطار گرفتند

رئیس منابع طبیعی شهرستان شاهرود نیز در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن تائید این خبر، گفت: چند بار به دامدارانی که در جنگل ابر حضور داشتند و اقدام به ساختن آغل با توری و پایه و… کرده بودند تذکر داده شد تا این مکان را تخلیه کنند اما وقتی این تذکرها نادیده گرفته شد، مأموران ما با همکاری نیروی انتظامی و دستگاه قضائی به محل رفته و لوازم این دامداران را ضبط کردند که در محل ایستگاه اطفای حریق منابع طبیعی ابر نگهداری می‌شود.

حمیدرضا کشاورزیان بیان کرد: ما وظیفه داریم مراتع و تمام اراضی را کنترل و مورد پایش قرار دهیم مراتعی که حتی سند دارند نیز برای هر کدام مقدار مشخصی دام تعیین‌شده که ما باید نگذاریم در وهله نخست دام غیرمجاز وارد این مراتع شود و ثانیاً دام غیر به این مناطق ورود نکند و همیشه دامداری که پروانه چرا دارد در مرتع خود باشد این قانون برای همه مراتع صدق می‌کند و ما موظف به پایش و رصد دائم هستیم.

وی در پاسخ به این سوال که چرا شورای اسلامی ابر مجوز چرای دام در جنگل را صادر می‌کند، ابراز کرد: من به شخصه هنوز نامه شورای ابر را ندیده‌ام و نمی‌دانم که چرا این اتفاق رخ داده است.

ضررهای دامداری بر جنگل ابر

دامداران با حضور در جنگل ابر علاوه بر سم کوب کردن پوشش گیاهی، نقش بسزایی در تخریب محیط‌زیست دارند و از سال‌ها قبل حضورشان در جنگل ابر، با مخالفت شدید منابع طبیعی و محیط‌زیست روبرو بود و حال که جنگل ابر در فهرست یونسکو نیز ثبت‌شده این مخالفت تشدید یافته است.

تلاش برای مصاحبه با شورای ابر بی‌نتیجه ماند اما مشاهدات خبرنگار مهر، نشان می‌دهد که دامداران به استناد نامه شورای اسلامی این روستا گوسفندانشان را به مراتع ییلاقی ابر منتقل کرده‌اند. اینکه چرا شورای ابر علی‌رغم اینکه اصلاً صلاحیت صدور بهره‌برداری از مراتع را ندارد دست به چنین کاری زده باعث شگفتی است. در این ارتباط اما تلاش خبرنگار مهر برای تماس با عضو شورای اسلامی ابر که امضایش پای نامه قرار دارد، بی نتیجه ماند.

افرادی که خود را محق می‌دانند

به هر روی جنگل ابر سال‌ها است که با تخریب‌های انسانی روبرو است و عزم منابع طبیعی برای برخورد با سودجویان در این زمینه ستودنی است.

نکته قابل تأمل اینجا است که افراد حاضر در مراتع جنگل ابر که به چرای غیرقانونی می‌پردازند، خود را محق دانسته و به اسنادی که بعضاً ۶۰ سال قدمت دارند استناد می‌کنند حال اینکه قوانین حفظ منابع طبیعی دچار تغییرات فراوانی شده است در نتیجه این افراد هیچ تصوری از اینکه در حال انجام کاری اشتباه هستند ندارند و بعضاً در برابر احکام این چنینی مقاومت نیز می‌کنند.

این امر نشان می‌دهد که نیاز است تا منابع طبیعی در این ارتباط آموزش‌های لازم را به دامداران و جوامع محلی بدهد.

کد خبر 4940868

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 0 =