تولید گندم استان فارس به ۱.۵ میلیون تن در سال خواهد رسید

شیراز – معاون سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت:متوسط تولید گندم در این استان در سال هایی با بارندگی خوب ۱.۲ میلیون تن است که در برهه زمانی ۵ ساله هدف گذاری ۱.۵ میلیون تنی انجام شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، حسین پژمان پیش از ظهر شنبه در جمع خبرنگاران افزود: یکی از مأموریت‌های مهم وزارت جهاد کشاورزی تأمین امنیت غذایی با دو محور افزایش کمی و کیفی محصولات است و در برنامه ریزی هشت محصول راهبردی شامل گندم، جو، ذرت، برنج، دانه‌های روغنی، چغندر قند و پنبه مورد توجه بیشتری قرار دارد.

وی و اشاره به شعار این هفته کشاورزی، جهش تولید و امنیت غذایی بر نقش اقتصاد مقاومتی در جهش تولید تاکید کرد و گفت: گندم در رأس محصولات راهبردی در تأمین امنیت غذایی قرار دارد و نظام تولید در کشور و استان ما گندم بنیان است از این رو ارتقای عملکرد گندم کمک بزرگی به امنیت غذایی کشور است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با اشاره به اینکه افزایش تولید گندم با افزایش سطح زیر کشت با توجه محدودیت منابع آب و خاک منطقی نیست، تصریح کرد: افزایش عملکرد در واحد سطح، کاهش هزینه‌ها و کاهش ضایعات در دستور کار قرار دارد.

پژمان تصریح کرد: اگرچه استان فارس در محصول گندم آبی با متوسط عملکرد ۴۷۵۰ کیلوگرم در هکتار رتبه اول کشور را دارد افزایش عملکرد این محصول هم زمان با دو استان خوزستان و گلستان در قالب "پروژه ملی افزایش عملکرد تولید گندم" اجرا می‌شود.

پژمان اشاره‌ای به نتایج اجرای پروژه مذکور در شهرستان داراب کرد و گفت: متوسط عملکرد گندم در این شهرستان ۴.۵ تن در هکتار است اما در پلت فرم با استفاده از ارقام سیروان و خلیلی که ارقام مرسوم شهرستان هستند تولیدی با عملکرد بیش از ۱۰ تن در هکتار رقم خورد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه در "پروژه ملی افزایش عملکرد تولید گندم" کشاورزی حفاظتی در دستور کار قرار دارد چرا که شاخص‌های بهره وری محقق می‌شود، افزود: مسائل به زراعی دنبال می‌شود و آرایش کشت مسطح به آرایش کشت کرتی با پشته های بلند و عریض تبدیل می‌شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با بیان اینکه فارس نقش ۱۰ درصدی در تأمین امنیت غذایی کشور دارد و هدف حفظ این جایگاه است، ابراز کرد: متوسط تولید گندم در این استان در سال‌هایی با بارندگی خوب ۱.۲ میلیون تن است که در برهه زمانی پنج ساله هدف گذاری ۱.۵ میلیون تنی انجام شده است.

به گفته وی؛ تغذیه مناسب از جمله راهکارهای افزایش عملکرد است و در همین راستا در سال زراعی جاری نزدیک به ۹۰ هزار هکتار از مزارع گندم برای اولین بار با تلفیقی از قارچ کش و ریزمغذی‌ها محلول پاشی شد که تأثیر بسزایی در عملکرد گندم داشت.

پژمان با بیان اینکه مبارزه به موقع با آفات و بیماری‌ها، رعایت تاریخ کاشت مناسب و تغذیه مناسب بر اساس آزمون خاک ازجمله اقدامات مؤثر در افزایش عملکرد گندم است، بیان کرد: به منظور افزایش بهره وری از منابع، کاهش متوسط میزان مصرف بذر گندم در هکتار تا ۵۰ کیلوگرم در دستور کار قرار دارد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس از اقدامات بارز این سازمان در جهت تحقق شعار جهش تولید را رهاسازی حدود ۳۰۰ میلیون متر مکعب آب طی دو مرحله در فصل زراعی جاری برای آبیاری حدود ۱۰۰ هزار هکتار مزارع غلات به خصوص گندم در شهرستان‌های مرودشت، خرامه و زرقان دانست و افزود: پیش بینی می‌شود میزان تولید در مزارع غلات سه شهرستان یاد شده و در زیر سد درود زن فارس قرار دارند به دوبرابر سنوات گذشته که استان با خشکسالی مواجه بود افزایش یابد و حداقل ۴۰۰ هزارتن گندم از مزارع این سه شهرستان برداشت شود که کمک قابل توجهی به امنیت غذایی کشور خواهد بود.

کد خبر 4948124

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 6 =