انتخابات کانون ها و انجمن های دانشجویی علوم پزشکی مجازی شد

مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت گفت: فعالیت‌های فرهنگی، جهادی، آموزشی و پژوهشی دانشجویان علوم پزشکی با وجود کرونا درحال پیگیری است و انتخابات گروه های دانشجویی مجازی شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت بهداشت، نشست «مدیران فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور» به صورت ویدئو کنفرانسی برگزار شد.

در این نشست دکتر حسن زائری‌لطف مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت، سیده مریم حسینی رئیس اداره کانون‌های فرهنگی، حجت حجازی‌زاده رئیس اداره نشریات و تشکل‌های اسلامی، محمد پورقاسم رئیس اداره انجمن‌های علمی و سید نصرت الله موسوی دبیر ستاد مرکزی فعالیت‌های جهادی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت حضور داشتند.

بررسی و تبادل نظر در زمینه «انتخابات مجازی کانون‌های فرهنگی»، «انجمن‌های علمی»، «تشکل‌های اسلامی» و «کمیته ناظر بر نشریات»، «پویش بهار همدلی»، «پویش سهم من»، «فضای فیزیکی نهادهای دانشجویی»، «خانه نشریات» و «رتبه‌بندی نشریات دانشجویی»، «پیمایش سرمایه فرهنگی» از جمله موضوعات و مباحث مورد بحث و تبادل نظر در این نشست بود.

زائری‌لطف خاطرنشان کرد: خوشبختانه فعالیت‌های فرهنگی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی در ایام شیوع کرونا در کشور تعطیل نشد و پویش‌های خوبی در این دوران به راه افتاد که جا دارد از تلاش‌های دانشجویان، مدیران فرهنگی و تمام دست‌اندرکاران این حوزه تقدیر و تشکر کنم.

وی افزود: در راستای گسترش دامنه فعالیت‌های «پویش دانشجویی مقابله با کرونا» چندین مسابقه و فعالیت فرهنگی و کشوری را طراحی و اجرا کردیم. مسابقه «کروناپلی» ویژه فرزندان پرسنل وزارت بهداشت سراسر کشور توسط دانشگاه علوم پزشکی جهرم طراحی و با حمایت معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارتخانه برگزار شد.

مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: جشنواره «کرونا کست» در راستای پویش دانشجویی مقابله با کرونا توسط دانشگاه علوم پزشکی اردبیل طراحی شد. همچنین دانشگاه علوم پزشکی همدان جشنواره «بازدم» را با هدف بهره‌گیری از نوآوری و خلاقیت دانشجویان در ارائه اطلاعات و آموزش مردم و نیز تقویت حس مسئولیت اجتماعی در میان دانشجویان برگزارکرد.

وی اضافه کرد: دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در این مدت به برگزاری جشنواره‌های متعددی چون جشنواره ملی دانشجویی «عکس موبایلی عهد جانانه» با هدف فرهنگ‌سازی درجهت مقابله با ویروس کرونا اقدام کرد. جشنواره شعر طنز «نمکدان»، مسابقه بین‌المللی کارتون «ما کرونا را شکست می‌دهیم»، جشنواره بین‌المللی کارتون و… از جمله فعالیت‌های موثر در این ایام بود.

زائری‌لطف اظهار داشت: جشنواره کشوری «فیلم ۱۰۰ ثانیه‌ای» در راستای پویش دانشجویی مقابله با کرونا و با هدف فرهنگ‌سازی برای مقابله با ویروس کرونا ویژه استادان، کارکنان و دانشجویان توسط دانشگاه علوم پزشکی البرز طراحی و اجرا شد و دانشگاه‌های علوم پزشکی کاشان و لارستان در حوزه کلیپ و نماهنگ فعال هستند.

وی با اشاره اینکه در حال حاضر موضوع حمایت از دانشجویان نیازمند در سطح تمام دانشگاه‌های کشور به طور فردی و موردی در حال اجرا است، گفت: با ایجاد «پویش سهم من» تلاش کردیم تا به کمک‌های جامعه دانشگاهی انسجام بیشتری ببخشیم و در ضمن از ظرفیت مؤسسات حمایتی کشور بهره ببریم. پیشنهاد اولیه اجرای این پویش توسط خود دانشجویان و کانون‌های دانشجویی مطرح شد.

مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت افزود: کانون‌های هلال احمر، سلامت و خیریه در تعامل و همفکری باهم به این نتیجه رسیدند که شیوه کمک به دانشجویان نیازمند باید نظام‌مند شود و در این راستا پیشنهاد ایجاد «پویش سهم من» را ارائه دادند. البته پیش از این فعالیت‌های خیریه و حمایتی در سطح تشکل‌های سیاسی، انجمن‌های علمی و کانون‌های فرهنگی اتفاق می‌افتاد اما به انسجام بخشی بیشتری نیاز داشت.

وی درباره بهره بردن از نتایج «یافته‌های پیمایش ملی سنجش سرمایه فرهنگی دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور» که توسط معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و مشارکت مدیران فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور انجام شده است، گفت: هر نوع مداخله اعم از سیاستگذاری و برنامه‌ریزی در حوزه معاونت فرهنگی و دانشجویی و تدوین بسته‌های فرهنگی نیازمند سنجش دقیق و علمی وضعیت موجود است و می‌تواند به رشد کمی و کیفی عرصه فرهنگ در دانشگاه‌ها کمک کند.

زائری‌لطف افزود: خوشبختانه این پیمایش با مشارکت گسترده دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی به ثمر نشسته و می‌تواند به عنوان نقشه راه سیاست‌ها، برنامه‌ها و فعالیت‌های فرهنگی در نظر گرفته شود.

وی افزود: برنامه‌های فرهنگی ما از جمله جشنواره سیمرغ و تیتر ۱۲ در حال پیگیری است و در زمان‌های اعلام شده در بهمن‌ماه جشنواره تیتر را با مشارکت وزارت علوم و جشنواره سیمرغ را در اسفندماه برگزار خواهیم کرد. اما هدف ما این است که کارهای خودمان را در جهت فعالیت‌های الکترونیک سازماندهی کنیم.

مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت تلاش برای برگزاری جشنواره‌های مختلف را با رعایت پروتکل‌های بهداشتی مورد تاکید قرار داد و گفت: ما اعتقادی به لغو جشنواره‌های مختلف نداریم و فعالیت‌های فرهنگی، جهادی، آموزشی و پژوهشی دانشجویان ما به رغم شیوع ویروس کرونا درحال پیگیری بوده است.

وی گفت: در زمینه انتخابات کانون‌ها، انجمن‌ها، تشکل‌ها و نشریات به دنبال برگزاری انتخابات مجازی هستیم. همچنین با توافق دکتر سیما سادات لاری؛ معاون فرهنگی و دانشجویی بناداریم با توجه به فعالیت کانون‌ها، انجمن‌ها و نشریات مبالغی را صرفاً در جهت گسترش فضای فرهنگی به دانشگاه‌ها اختصاص دهیم.

انتخابات مجازی کانون‌های دانشجویان علوم پزشکی

سیده مریم حسینی رئیس اداره کانون‌های فرهنگی اداره کل فرهنگی معاونت فرهنگی و دانشجویی در این نشست گفت: کانون‌های فرهنگی اولین نهادی بود که قرعه فال جهت مجازی کردن انتخابات و فعالیت‌های آن به نام افتاد. مدت‌ها بنا بود که اطلاعات فیزیکی را به اطلاعات سامانه‌ای بدل کنیم که خوشبختانه این اتفاق در چند گام در حال اجرا است.

وی افزود: در حال حاضر دانشگاه‌های علوم پزشکی یزد، شهیدبهشتی، اصفهان و اهواز به صورت پایلوت اقدام به عضوگیری و ثبت اطلاعات کانون‌ها کرده و در گام‌های بعد انتخابات کانون‌ها، انتخابات مجامع و درخواست فعالیت و اعطای مجوز را دستور کار داریم.

حسینی افزود: کانونی که پس ابلاغ رسمی فعالیت سامانه، اطلاعات خود را ثبت نکند از نظر ما رسمیت نخواهد داشت. امیدوار هستیم تا پایان فصل تابستان دانشگاه‌هایی که آماده فعالیت هستند انتخابات خود را از طریق این سامانه انجام دهند.

کانال‌های تلگرامی و صفحات اینستاگرامی نشریه مستقل نیستند

حجت حجازی‌زاده رئیس اداره نشریات و تشکل‌های اسلامی اداره کل فرهنگی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت نیز در این نشست خاطرنشان کرد: در حال حاضر لیگ‌های منطقه‌ای در حوزه نشریات دانشجویی در سه منطقه شمال‌غرب، جنوب و غرب در حال برگزاری است. در مواردی هم کارگاه‌های آموزشی و حقوق نشریات به صورت مجازی برگزار شد. ما نیز با توسعه سامانه کانون‌های فرهنگی شرایط را برای کمیته‌های ناظر بر نشریات دانشگاهی فراهم کردیم.

وی افزود: سامانه‌ای از طریق خانه نشریات در حال طراحی است که به زودی از آن رونمایی خواهد شد. در این سامانه نشریات بارگذاری شده و تیراژ، سابقه و شرایط نشریه اعلام و ارزیابی می‌شود. این کار به وحدت‌رویه و بایگانی کردن نشریات دانشجویی کمک خواهد کرد و از جهت کمی و کیفی نشریات را رتبه‌بندی می‌کند.

حجازی‌زاده درباره بررسی کانال‌های تلگرامی و صفحات اینستاگرامی عنوان کرد: در جلسات شورای مرکزی ناظر بر فعالیت نشریات دانشگاهی وزارت بهداشت مقرر شد که این صفحات و کانال‌ها به عنوان یک نشریه مستقل در نظر گرفته نشوند و رفتاری مشابه آنها نداریم اما برای ساماندهی صفحاتی که بالای ۵ هزار عضو دارند کار ثبت‌اطلاعات صورت می‌گیرد.

انتخابات انجمن‌های علمی‌دانشجویی مجازی برگزار می‌شود

محمد پورقاسم رئیس اداره انجمن‌های علمی اداره کل فرهنگی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت نیز در این نشست در خصوص مدل اجرایی انتخابات انجمن‌های علمی در سال جاری توضیح داد: انتخابات انجمن‌های علمی‌دانشجویی دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی معمولاً در اردیبهشت‌ماه هر سال برگزار می‌شود، اما امسال با توجه به شرایط کنونی کشور به دلیل شیوع ویروس کرونا و ممنوعیت برگزاری جلسات حضوری، این انتخابات به شهریورماه سال جاری موکول شد و مقرر است پس از فراهم شدن زیرساخت‌های لازم به صورت مجازی برگزار شود.

سید نصرت الله موسوی دبیر ستاد مرکزی فعالیت‌های جهادی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت نیز در پایان این نشست توضیحاتی درباره فعالیت‌های جهادی ارائه داد و گفت: روال کار بر این بوده که در فروردین و اردیبهشت‌ماه به ارزیابی عملکرد دانشگاه‌ها در حوزه فعالیت‌های جهادی پرداخته و در خردادماه وضعیت دانشگاه‌ها را بررسی و به آن‌ها اعلام می‌کردیم، اما چون در انتهای سال قبل بارگذاری اطلاعات با تاخیر انجام شد این کار در حال پیگیری است.

کد خبر 4957260

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 0 =