لزوم افزایش پهنای باند برای آموزش مجازی

روسای دانشگاه ها در نشست با وزیر علوم، خواستار افزایش پهنای باند برای آموزش مجازی، رایگان شدن اینترنت دانشجویان و تفویض اختیار به دانشگاه ها برای شروع ترم جدید شدند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت علوم، هوشنگ طالبی، رئیس دانشگاه اصفهان در نشست مجازی با وزیر علوم گفت: با توجه به شرایط موجود احتمالاً ترم آینده هم به شکل غیر حضوری برگزار شود و انتظار ما این است که هماهنگی هایی در سطح ملی با سازمان ها و وزارتخانه ها انجام شود از جمله سازمان برنامه و بودجه جهت تامین بودجه ویژه برای دانشگاه ها از جهت تهیه زیر ساخت ها و با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از جهت افزایش پهنای باند و با بسیج و وزارت بهداشت درمان و اموزش پزشکی از جهت تامین وسایل بهداشتی و همچنین سعی شود که اختیارات دانشگاه ها جهت پاره ای امور از جمله تاریخ شروع سال تحصیلی افزایش پیدا کند.

وی افزود: بهتر است برای ترم تابستان برنامه ریزی کنیم که کلاس های عمومی را بیشتر در این ترم ارائه کنیم و در خصوص واگذاری خوابگاه ها از طرف وزارت علوم یک دستورالعمل واحدی تهیه و در اختیار دانشگاه ها قرار گیرد.

استفاده از اینترنت رایگان و افزایش باند از نیازهای اصلی در آموزش مجازی

میر رضا مجیدی رئیس دانشگاه تبریز گفت: ایجاد اینترنت رایگان، افزایش پهنای باند و تقویت زیر ساخت ها از بستر های مهم در ارائه خدمات اموزش غیر حضوری است و تخصیص بودجه ویژه در این ایام کرونایی به ما کمک می کند که بهتر و قوی تر در این مسیر قدم برداریم.

رئیس دانشگاه تبریز افزود: ما از اوایل اسفند ماه سال گذشته مجموعه ای از دانشگاه های دولتی و غیر دولتی را گرد هم آوردیم تا تصمیمات مشترکی گرفته شود و از خرد جمعی استفاده شود و کلیه دروس تئوری به صورت مجازی انجام شد و ۹۳ درصد دانشجویان در امتحانات مشارکت داشتند و امتحان زبان و امتحانات دفاعیه را نیز برگزار کردیم.

ایجاد سامانه ای برای اعمال تغییرات آموزشی در دانشگاه

حمید محمدزاده رئیس دانشگاه علم و فناوری مازندران گفت: ما در دانشگاه از چند سال پیش زیر ساخت های آموزش از راه دور را فراهم کرده بودیم و از اسفند ماه سال گذشته توانستیم به سرعت کلاس های آنلاین را برگزار و برای کسانی که به اینترنت دسترسی نداشتند محتوی آموزشی را به شکل آفلاین هم در دسترس قرار دهیم.

وی افزود: سامانه آموزشی که طراحی کردیم به گونه ای است که تمام کلاس ها در آن ضبط و آرشیو می شود و به راحتی می توانیم تغییرات را در نحوه برگزاری کلاس ها اعمال کنیم و سیستم حضور و غیاب دانشجویی با این سامانه در ارتباط است و اکنون برای آغاز سال تحصیلی جدید هم برنامه ریزی و طرح محتوای درسی ایجاد شده است و برای برگزاری کلاس های غیر حضوری کاملاً آمادگی داریم.

انجام ارزیابی های مستمر باعث بهبود کیفیت علمی دانشجویان

رحمت صادقی رئیس دانشگاه کردستان به نکاتی در خصوص سیستم آموزش غیر حضوری اشاره کرد و گفت: تقویت زیر ساخت ها، ارائه اینترنت رایگان، افزایش پهنای باند، اضافه شدن سیستم آموزش غیر حضوری به چارت سازمانی دانشگاه ها، افزایش واحدهای ترم تابستانی، استاندارد سازی امتحانات، توانمند سازی اساتید برای کار در فضای مجازی، شیفت بندی آزمایشگاه ها جهت ارایه واحدهای عملی از نکات حائز اهمیت در بحث آموزش های مجازی است.

نیاز به بودجه برای تهیه زیر ساخت ها و خوابگاه های خودگردان

کامبیز مینایی رئیس دانشگاه جهرم گفت: برگزاری ۱۴ هزار ساعت کلاس مجازی برای ۲۰۰۰ هزار دانشجو در این دانشگاه از افتخارات بزرگی است که توانستیم در فرصت کمی به انجام برسانیم و پیش بینی های لازم را برای مهرماه انجام داده ایم.

وی افزود: البته در این راه مشکلاتی هم وجود دارد که نیاز به بودجه برای تهیه زیر ساخت ها و خوابگاه های خودگردان از آن جمله هستند.

کد خبر 4971288

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 8 =