طارمی در پورتو مخربتر است/رونالدو در یک صورت رکورد دایی را نمیزند

«پدرو کادیما» از روزنامه «ابولا» ضمن اشاره به ویژگی‌های خاص بازی مهدی طارمی و حضورش در تیم پورتو، تاکید کرد که «کریستیانو رونالدو» رکورد علی دایی را می‌شکند مگر آنکه فقط یک اتفاق رخ بدهد.

به گزارش خبرنگار مهر، مهدی طارمی مهاجم ایرانی سرانجام با قراردادی پر سر و صدا از تیم ریوآوه راهی تیم پورتو پرتغال شد و چند روزی است که در تمرینات این تیم شرکت می‌کند.

خبرنگار مهر در همین ارتباط گفتگویی را با «پدرو کادیما» از روزنامه «ابولا» پرتغال انجام داده است که مشروح این گفتگو در ادامه می‌آید:

* خبرگزاری مهر - دقیقاً چه زمانی رسانه‌ها و کارشناسان پرتغال متوجه شدند طارمی بازیکنی است با قابلیت‌های گلزنی بالا؟

- پدرو کادیما: من طارمی را در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه دیدم و فهمیدم که او یک مهاجم توانمند و باهوش است. او از جمله بازیکنانی است که حتی اگر تیمش حاکم بر بازی نباشد، می‌تواند با نبوغ، هوش و سرعت خود خط دفاعی حریف را به دردسر اندازد؛ با توانایی خرید زمان در خط حمله و نزدیکتر کردن خطوط به هم. البته او بعداً به خاطر فرصت خوب گلزنی که در دیدار ایران و پرتغال از دست داد، بیشتر مورد توجه قرار گرفت. اولین چیزی که اینجا گفته شد این بود که طارمی به پرتغال کمک کرد ولی او خیلی زود نشان داد که چیزهای بیشتری برای گفتن دارد.

با توصیه کارلوس کی روش، دانشی که ما درباره طارمی داشتیم این بود که به خاطر رسیدن به رویایش و بازی در اروپا از درآمدها و قراردادهای بالا صرفنظر کرده است. طارمی با این کار نشان داد که یک بازیکن خاص و ویژه است. اگر اشتباه نکنم، در ابتدای مسابقات لیگ پرتغال در یکی از هفته‌های سوم یا چهارم طارمی به عنوان بازیکن فیکس وارد زمین شد و موفق شد سه گل به تیم آوس که مهرداد محمدی را در اختیار داشت، به ثمر برساند. من در آن مسابقه در استادیوم حضور داشتم و طارمی تمام گل‌هایش را با خونسردی به ثمر رساند. آن روز دیگر تردیدی وجود نداشت و به تدریج همه متوجه شدند.

* آیا وقتی طارمی به تیم ریوآوه پیوست، هیچکس خبرهای این بازیکن را در ابتدا دنبال می‌کرد؟

- تا پیش از آن، خبرهای زیادی وجود نداشت به جز ریسک و شرط بندی عجیب روی مهاجمی که از سوی کارلوس کی روش توصیه شده بود. بعد از بازی با تیم آوس بود که کارلوس کارواخال سرمربی ریوآوه توضیحاتی درباره طارمی و توصیه کی روش و اینکه او از قراردادهای میلیونی صرفنظر کرده است، داد. این سرمربی ریوآوه بود که به رسانه‌ها هشدار داد طارمی مثل هر بازیکنی نیست. او می‌گفت طارمی بازیکن عادی نیست.

* همان اوایل کار که طارمی به خوبی از حریفان ریوآوه پنالتی می‌گرفت، بعضی از هواداران تیم مقابل به او لقب متقلب هم داده بودند. آیا به نظر شما این اتفاق عجیبی در پرتغال بود؟

- فکر نمی‌کنم این یک شهرت منفی باشد. در حقیقت طارمی پنالتی‌های زیادی به دست می‌آورد. این باعث افزایش شهرت او شد بخصوص وقتی ریوآوه در بازی خارج از خانه موفق شد با سه پنالتی طارمی اسپورتینگ را شکست بدهد.

* به عنوان یک خبرنگار پرتغالی فکر می‌کنید کدام ویژگی مهدی طارمی خاص و ویژه است؟

- چیزی که طارمی را بیش از همه از دیگر بازیکنان متمایز می‌کند، آرامش است. این آرامش او را به یک بازیکن سرد و کُشنده در اولین فرصتی که به دست آورد، تبدیل کرد؛ بازیکنی که هرگز عجول نیست و از دستپاچگی و اشتباهات دفاع حریف به خوبی استفاده می‌کند. او درک بسیار خوبی از اشتباهات حریف داشته و در ظاهر شدن در جای درست توانایی شگرفی دارد. علاوه بر اینکه طارمی تمام کننده خوبی است، در بازی سازی تیم هم چابک و سریع است.

* آیا تضمینی وجود دارد طارمی عملکرد درخشان خود در تیم ریوآوه را این بار در تیم پورتو ادامه بدهد؟ برای موفقیت در پورتو به چه چیزی نیاز است؟

- هیچ موقع تضمینی وجود ندارد اما تقریباً این اشتراک نظر وجود دارد که طارمی مهاجم اصلی پورتو در این فصل است، به دو دلیل؛ نخست برای خروجی‌های تیم و دوم برای خودش و چیزی که ارزشش را دارد و سر و صدایی که در نقل و انتقالش نسبت به سایر بازیکنان ایجاد شد. طارمی کاراکتری دارد که می‌تواند خیلی خوب با سبک بازی سرخیو کنسسائو سرمربی تیم مبنی بر بازی در عمق سازگار و هماهنگ شود. به نظرم طارمی هر خصوصیتی برای درخشش دارد. او می‌تواند در پورتو با تیمی که پشت سرش و برای او کار می‌کنند، مخرب‌تر باشد.

* تصویری که مردم و رسانه‌های پرتغال از فوتبال ایران دارند چه تصویری است؟

- ایران طبیعتاً برجسته‌ترین کشور در مطبوعات و رسانه‌های پرتغال نیست. البته حضور کارلوس کی روش در ایران ما را به هم نزدیکتر کرد. با احترام بی اندازه به علی دایی و مهدی مهدوی کیا، شخصاً خاطره خوبی از ایران در جام جهانی ۱۹۹۸ و تشویق این تیم دارم. هر زمان که می بی نم طارمی موقعیت و جایگاهی به دست می‌آورد، به شماره علی دایی یعنی شماره یک فکر می‌کنم.

* تاثیر حضور کارلوس کی روش در ایران روی پیشرفت بازیکنان این تیم از جمله مهدی طارمی را چطور ارزیابی می‌کنید؟

- کارلوس کی روش تاثیر بزرگی بر نتایج و سازماندهی فوتبال ایران داشت. حضور در مسابقات جام جهانی ۲۰۱۸ و همچنین ارائه نمایش مناسب مقابل تیم‌های قدرتمند پرتغال و اسپانیا موفقیت بزرگی بود. فکر می‌کنم کی روش به بازیکنان ایران کمک کرد تا ذهنیت خود را به بازیکنان اروپا نزدیک کنند. ما از ایران یک تیم جنگجو و منسجم در جام جهانی دیدیم اما مطمئناً استعدادها و توانایی‌های بیشتری برای کشف و ارائه بازی‌های جذاب فراتر از نتیجه گرایی وجود دارد. ایران در زمان کی روش نسل قدرتمندی در اختیار داشت اما تردید دارم تمام توانایی‌ها توسعه یافته باشد.

* به نظر شما بزرگترین رقیب مهدی طارمی در تیم پورتو چه کسی است؟

- مهمترین رقیب می‌تواند سوارز باشد اما این بازیکن در آستانه خرج از پورتو است. پورتو مصمم به شاداب سازی خط حمله خود است. حتی اگر سوارز هم بماند، طارمی مهاجم شماره یک است و به او ترجیح داده می‌شود. تنها مهاجمی که در خط حمله باید به کارش ادامه بدهد، موسی مارگا است. تونی مارتینز اسپانیایی هم باید با تیم پورتو قرارداد امضا کند و او رقیب مستقیم طارمی خواهد بود. با احتساب نفراتی که در تیم می‌مانند و بازیکنانی که جدید اضافه می‌شوند، طارمی توانایی حضور در ترکیب اصلی را دارد. سرمربی تیم پورتو از طارمی انتظار تعهد به تیم را دارد. باتوجه به توانایی تمام کنندگی، همه می‌دانیم که طارمی بازیکن تاثیرگذار، سر حال و با توانایی فریب مهاجمان، حدس اشتباهات آنها و استفاده از موقعیت‌ها است. طارمی بازیکن بسیار مهمی برای پورتو است زیرا او زیر فشار نیست و معمولاً عجله نمی‌کند؛ چیزی که معمولاً در دیگر مهاجمان تیم پورتو شایع است.

* دیگر بازیکن ایرانی لیگ پرتغال، امیر عابدزاده است. آیا ممکن است عابدزاده هم به تیم دیگری منتقل شود یا در همان تیم ماریتیمو می‌ماند؟

- درباره تیم پورتو و اتفاقاتش اطلاعات دقیقی ندارم. فقط می دانم که امیر به خوبی در ماریتیمو جواب داده است و به دیگر دروازه بان های این تیم ترجیح داده شده است. فکر می‌کنم برای عابدزاده مهم است که یک فصل دیگر هم در این تیم بماند.

* صحبت از علی دایی هم داشتید. آیا فکر می‌کنید کریستیانو رونالدو هموطن شما بتواند رکورد ۱۰۹ گل ملی دایی را بشکند؟

- قطعی‌ترین چیز این است که رونالدو می‌تواند رکورد را بشکند مگر در صورتی که تصمیم به خداحافظی از تیم ملی بگیرد که با احساس میهن پرستانه رونالدو این اتفاق بعید است. رونالدو همیشه تشنه رکوردهای جدید است. در این مورد فکر می‌کنم ذهنیت رونالدو پایین کشیدن دایی از تخت سلطنت (آقای گلی جهان) است. او وسواس دارد که از همه بهتر باشد و تمام رکوردهای ممکن را به نام خود ثبت کند تا سال‌ها به عنوان بهترین بازیکن قضاوت شود.

کد خبر 5015757

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 5 + 13 =

  نظرات

  • IR ۰۱:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۶
   6 5
   پنالدو
  • م IR ۰۹:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
   2 4
   بازیکن مغرور و از خود راضی بدم میاد از رونالدو
  • حمید حسینی IR ۱۵:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۲
   5 0
   علی دایی در قلب تمام مردم ایران است رونالودو شاید رکورد علی را بشکند و لی دایی همیشه یک سلطان و تمام کننده قهار است .