تشریح و تبیین بستر همکاری ها با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

اعضای شورای معاونان در دهمین گفت وگوی هفته به تبیین و تشریح بستر همکاری ها با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پرداختند.

به گزارش خبرگزاری مهر، اعضای شورای معاونان وزارت آموزش و پرورش در دهمین گفت و گوی هفته که با حضور وزیر آموزش و پرورش، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مدیران کل آموزش و پرورش استان‌ها و مدیران ٧۶٠ منطقه آموزش و پرورش کشور و بر بستر شبکه و به صورت ویدئو کنفرانس آغاز شد، به تشریح و تبیین بستر همکاری‌ها با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پرداختند که مطالب مطرح شده در این نشست به شرح زیر است:

علی باقرزاده رئیس مرکز هماهنگی حوزه وزارتی با اشاره به زحمات و تلاش کادر درمان و قدردانی از آنان، اظهار کرد: امروز دهمین نشست از جلسات گفت و گوی هفته برگزار می‌شود که هدف آن جریان سازی اجتماعی برای همسو کردن ظرفیت‌های فردی و سازمانی برای اعتلای نظام تعلیم و تربیت، ارتقای مهارت‌های مدیریتی، گفت وگوی کاربردی و مسئله محور، توسعه مشارکت‌ها و تبادل تجربیات و آموزش مدیران است.

وی افزود: ۶۵٠ مدیر آموزش و پرورش از مناطق مختلف آموزشی کشور و ٣٢ تن از مدیران کل آموزش و پرورش استان‌ها به همراه معاونان تربیت بدنی و سلامت در این نشست حضور دارند تا در حضور وزیر آموزش و پرورش و وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به طرح نکات و موضوعات لازم و بستر همکاری‌ها بپردازند.

رضوان حکیم زاده معاون آموزش ابتدایی با اشاره به اینکه به دو مسئله ملی داریم، اظهار کرد: مسئله اول آموزش کلاس اولی و دومی هاست چرا که کودکان روی نیمکت سرمایه اصلی هستند.

وی افزود: پیش بینی کردیم که در مناطق کم خطر این دانش آموزان دو روز در هفته به مدرسه بروند اما حمایت‌هایی که باید از سوی متخصصان وزارت بهداشت صورت می‌گرفت انجام نشد و امروز ما برای آموزش این گروه از دانش آموزان احساس خطر می‌کنیم و درخواست داریم تا در ستاد ملی مقابله با کرونا به این موضوع نگاه ملی شود.

معاون آموزش ابتدایی با تاکید بر اینکه حمایت و همکاری وزارت بهداشت را می‌خواهیم، تصریح کرد: دومین مسئله ملی ما آموزش حضوری در مناطق عشایری و روستایی است ما اگر در این مناطق تبلت و موبایل هم داشته باشیم به دلیل کم سوادی والدین دانش آموزان آموزش خوبی نخواهند داشت.

وی افزود: با توجه به دغدغه عدالت آموزشی و اجتماعی که وجود دارد، ضروری است تا امکان حضور دانش آموزان در مناطق عشایری و روستایی و کلاس اول و دوم در ستاد ملی مقابله با کرونا را فراهم آوری شود.

علیرضا کاظمی معاون پرورشی و فرهنگی اظهار کرد: جامع‌ترین و مترقی‌ترین طرح برای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی طرح نماد است و این طرح با حمایت‌های وزیر آموزش و پرورش پیش می‌رود و امروز نماد به سامانه‌ای مجهز تبدیل شده است و نیمرخ آسیب‌های اجتماعی دانش آموزان و اطلس آسیب‌های اجتماعی مدارس را در اختیار داریم.

وی با بیان اینکه از وزارت بهداشت می‌خواهیم که در این طرح حمایت‌ها و همکاری لازم را با ما داشته باشند، گفت: اتصال سامانه نماد به سامانه سیب بسیاری از مشکلات را حل می‌کند و می‌توانیم پوشش بیمه‌ای دانش آموزان، آموزش تخصصی معلمان و راه اندازی نماد در درمانگاه فرهنگیان را با همکاری دو وزارتخانه داشته باشیم.

سید جواد حسینی رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی با اشاره به زمینه‌های همکاری وزرات‌های آموزش و پرورش و بهداشت اظهار کرد: بیشترین زمینه‌های همکاری بین دو وزارتخانه وجود دارد چرا که به لحاظ ساختار معاونت سلامت، شورای هماهنگی سلامت استان‌ها، مدارس مروج سلامت، نیروی انسانی مربی بهداشت و طرح‌های مشترک بهداشت و سلامت را در هر دو وزارتخانه داریم که پیوندها را عمیق‌تر می‌کنند.

وی افزود: همکاری این دو وزارتخانه می‌تواند کمیت و کیفیت طرح‌ها را بیشتر کند و جنبه الگویی برای سایر نهادها داشته باشد.

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی با بیان اینکه سبک زندگی باید در مدارس پیگیری شود، گفت: کرونا موضوعی بسیار پیچیده است که تمام ابعاد زندگی را تحت تأثیر قرار داده و سبک زندگی را تغییراتی داده است.

حسینی با اشاره به طرح مداخلات به هنگام طلایی، تصریح کرد: اگر مداخلات بهنگام باشد معلولیت پنهان به معلولیت آشکار تبدیل نمی‌شود و این طرح با جدیت به عنوان بسته تحولی پیگیری می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در این طرح شناسایی مرحله اول است که در دوران پیش دبستانی و دبستان انجام می‌گیرد و امسال ٩٩درصد با بکارگیری ٢٠هزار نیروی انسانی شناسایی محقق شده است.

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی گفت: باید از بدو تولد این شناسایی‌ها صورت بگیرد و متأسفانه بین طرح‌ها و غربال گری‌ها هماهنگی نیست و درخواست می‌کنیم تا داده‌ها به هنگام و به موقع بین دو وزارتخانه انتقال داده شود.

حسینی با اشاره به اختلال طیف اوتیسم در دانش آموزان با نیازهای ویژه، اظهار کرد: سه هزار دانش آموز در این طیف داریم که آموزش و حمایت آنان همکاری بیشتر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان بهزیستی و آموزش و پرورش استثنایی را می‌طلبد.

مهرزاد حمیدی معاون تربیت بدنی و سلامت با بیان گزارشی از اقدامات آموزش و پرورش دوران شیوع کرونا، اظهار کرد: انرژی بیشتر را بر روی آموزش گذاشتیم چرا که استراتژی اول ما بر آموزش در بخش بهداشت و سلامت است.

وی افزود: دو واحد درسی برای تمام دانشجویان دانشگاه فرهنگیان درس بهداشت و سلامت در نظر گرفته و ارائه شده تا معلمان از همان ابتدا آموزش‌های لازم را ببینند.

معاون تربیت بدنی و سلامت خاطر نشان کرد: دو ساعت درس بهداشت و سلامت به پایه دوازدهم افزوده شد و در امتحان نهایی سال گذشته در تمامی استان‌ها و رشته‌ها بالاترین نمره امتحان نهایی برای درس بهداشت و سلامت است و نشان می‌دهد این درس موردنیاز و اقبال دانش آموزان قرار گرفته است.

حمیدی تصریح کرد: سه کتاب سفیران سلامت تهیه کردیم و در حال حاضر یک میلیون و پانصد هزار سفیر سلامت داریم که برای آموزش همسالان در نظر گرفته شده اند و همین سفیران سلامت پویش در خانه بمانیم و به سفر نرویم را جریان سازی کردند.

وی خاطرنشان کرد: طرح نماد حاصل حمایت و تلاش وزیر بهداشت است و به این موضوع اعتقاد و باور دارند و این امکان را به ما می‌دهد که طرح‌های دیگر را با همکاری وزارت بهداشت پیش ببریم.

حمیدی با بیان اینکه مدرسه محور کردن و دانش آموز محور کردن طرح‌ها را در نظر داریم، گفت: ویتامین دی، سلامت دهان و دندان و فلوراید تراپی و تمام این طرح‌ها را به طور کامل تا انجام نهایی پیگیری خواهیم کرد.

معاون تربیت بدنی و سلامت با اشاره به طرح کوچ اظهار کرد: ١۴ درصددانش آموزان که در کلاس ششم به ما می‌رسند دارای اضافه وزن هستند وتا کنون BMIهشت میلیون دانش آموز اندازه گیری شده است تا نیمرخ ترکیبات بدنی دانش آموزان کشور را داشته باشیم.

وی تاکید کرد: المپیادهای درون مدرسه‌ای، حیاط پویا، انجمن‌های ورزشی و… همه به سمت مدرسه محوی سوق داده شده است.

حسن ملکی رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با بیان اینکه کرونا نشان داد که ساحت‌های زندگی چقدر بهم پیوند دارند، گفت: آموزش و پرورش رمز و راز گشودن بسیاری از قفل‌های زندگی است واین دو وزارتخانه باید طرح‌های مشترک داشته باشند تا به الگوهای مشترکی برای تعلیم و تربیت دست پیدا کنیم.

وی تاکید کرد: اسناد تحولی باید مبنا باشند و درس‌ها بر این اسناد مبتنی باشند و در چنین موقعیتی باید الگوهای مشترک طراحی شود و آمادگی داریم تا نشست‌های مشترکی با وزارت بهداشت برای دست یابی به این اهداف داشته باشیم.

کد خبر 5066403

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 4 =