کتاب رخدادهای بیولوژیک با رویکرد کووید ۱۹ منتشر شد

رئیس رصدخانه اجتماعی کووید ۱۹، از رونمایی کتاب رخدادهای بیولوژیک در نظام سلامت با تاکید بر کووید ۱۹ خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، حمیدرضا خانکه رئیس دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی و رئیس رصدخانه اجتماعی کووید ۱۹ گفت: یکی از وظایف رصدخانه اجتماعی کووید ۱۹، تولید محتوای علمی با استفاده از دانش روز، به منظور آموزش متخصصان و یکسان کردن عملکرد آنان در پاسخ به بیماری کووید ۱۹ است، و در این راستا، کتاب "مدیریت جامع خطر، رخدادهای بیولوژیک در نظام سلامت با تاکید بر کووید ۱۹" تألیف و منتشر شده است.

وی افزود: وزیر بهداشت اواخر اسفند ۹۹ مسئولیت تشکیل رصدخانه اجتماعی کووید ۱۹ را به دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی سپرد تا ضمن بررسی تأثیر عوامل اجتماعی بر ابتلاء و مرگ و میر ناشی از کرونا و تأثیر کرونا بر مؤلفه‌های اجتماعی، با تولید شواهد علمی، تصمیم گیری برای مداخلات ملی، تسهیل گردد.

خانکه گفت: با توجه به وظیفه "تولید محتوای علمی با استفاده از دانش روز"، رصدخانه با جلب حمایت ۳۰ تن از متخصصان داخل کشور، اقدام به تألیف کتاب " مدیریت جامع خطر، رخدادهای بیولوژیک در نظام سلامت با تاکید بر کووید ۱۹ " کرد که در ۱۸ فصل و با حدود ۳۳۰ صفحه شامل «اصول و مبانی همه گیرشناسی تا روش‌های تشخیص، روش‌های درمان، شیوه‌های ارزیابی خطر، روش‌های تدوین برنامه‌های ملی در پاسخ به رویدادهای بیولوژیک و روش‌های توسعه ظرفیت‌های مراکز بهداشتی و درمانی، روش‌های ارائه خدمات در حوزه‌های روانی و اجتماعی و معنوی در بیماری‌ها و همه گیری ها و خصوصاً در کووید و جلب مشارکت‌های مردمی» تألیف شد.

رئیس رصدخانه اجتماعی کووید ۱۹ در پاسخ به این سوال که چه قشری از متخصصان می‌توانند از این کتاب استفاده کنند، اظهار داشت: با توجه به مطالب جامع و کاملی که در این کتاب موجود است، مدیران ارشد ستاد ملی کرونا، مدیران دانشگاهی نظام سلامت، و همه همکاران متخصصی که در این حوزه خدمت می‌کنند، می‌توانند مخاطب این مجموعه باشند.

خانکه افزود: این کتاب برای همه متخصصان در حوزه‌های صددرصد پزشکی تا حوزه‌های اجتماعی قابل استفاده است، چرا که فصولی مربوط به جنبه‌های روانی و اجتماعی و نحوه جلب مشارکت‌ها و حمایت‌های مردمی نیز در این کتاب پیش بینی شده است.

وی با ابراز خشنودی از اینکه این کتاب در هفته گذشته طی مراسمی با حضور معاون اول رئیس جمهوری، مقام عالی وزارت بهداشت و رئیس سازمان اورژانس کشور و با ارتباط ویدئوکنفرانسی با جمعی از رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور مورد رونمایی قرار گرفت، گفت: قرار است، این کتاب در هفته جاری به طور رایگان در اختیار رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور قرار بگیرد تا در صورت نیاز، بتوانند از این کتاب، به عنوان یک مرجع علمی برای مدیریت کووید ۱۹ استفاده کنند.

وی تصریح کرد: سعی می‌شود این کتاب، سالی یک بار متناسب با شواهد علمی، بازبینی شود تا اطلاعات و دانش جدید در کتاب مورد استفاده قرار بگیرد.

کد خبر 5203701

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 1 =