پذیرش ۲۳ مقاله در همایش بین المللی توسعه پایدار دریا محور

خرمشهر- دبیر اجرایی همایش بین المللی توسعه پایدار دریا محور گفت: تعداد مقالات دریافت شده توسط دبیرخانه ۴۰ مقاله است که از این میان ۲۳ مقاله پذیرش شد.

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا صفاهیه در همایش بین المللی توسعه دریا محور که به صورت برخط در دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر برگزار شد، اظهار کرد: ۲۳ مقاله در دو بخش سخنرانی و پوستر پذیرفته شدند.

مدیر امور پژوهشی دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر به جزئیات این همایش اشاره کرد و گفت: این همایش در چهار محور علوم دریایی با دو زیرمجموعه علوم زیستی و علوم غیر زیستی، منابع طبیعی دریا با موضوع شیلات و محیط زیست دریا، اقتصاد و مدیریت دریا با چهار موضوع حمل‌ونقل دریا، مدیریت بازگانی دریا و مهندسی دریا در بخش‌های مهندسی کشتی‌سازی، مخابرات و الکترونیک دریایی، مهندسی عمران سواحل بنادر و سازه‌های دریایی برگزار شد.

وی ایجاد بستر مناسب برای مشارکت و تبادل نظر، دانش و اطلاعات بین استادان، محققان و متخصصان عرصه‌های علمی و صنعت – آشنایی و دستیابی به آخرین یافته‌های علمی، دستاوردها و تکنولوژی روز در زمینه علوم دریایی، ارزیابی ظرفیت‌های توسعه‌ای در زمینه‌های مختلف علوم دریایی، ایجاد همسویی و هماهنگی میان محققان و متخصصان در دو بخش دانشگاه و صنعت برای گسترش همکاری و ارتباط میان دانشگاه‌ها، مؤسسات تحقیقاتی و صنایع برای رشد و گسترش فرهنگ استفاده بهینه و پایدار از منابع دریایی از جمله اهداف برگزاری این دوره از همایش برشمرد.

دبیر اجرایی همایش بین اللملی توسعه پایدار دریا محور در ادامه به پیشینه برگزاری این همایش اشاره کرد و گفت: پس از برگزاری موفق اولین و دومین همایش ملی توسعه پایدار دریا محور در بهمن‌ماه سال‌های ۹۳ و ۹۵ اما با کمی وقفه برگزاری سومین دوره در سطح بین المللی برای برگزاری در اسفندماه ۹۹ در دستور کار قرار داده بود که به علت استمرار شرایط ویژه و محدودیت‌های ابلاغی ستاد ملی کرونا، این همایش تا خرداد ۱۴۰۰ به تعویق افتاد.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت توسعه تفکر دریا محور و تأکیدات مقام معظم رهبری بر این مقوله، تغییر تفکر نسبت به این مبحث را از الزامات نیل به این امر مهم دانست.

صفاهیه گفت: چند نکته در حوزه فضای آموزش، پژوهشی و دانشی وجود دارد؛ نکته اول این است که باید تغییر فکری صورت گیرد و این تغییر باید در لایه‌های پایین فکری و اندیشه سیاست‌گذاران و مجریان حتی عموم مردم اتفاق رخ دهد.

وی، خواستار توجه شورای عالی انقلاب به موضوع توسعه دریا محور شد و اظهار کرد: در فرهنگ ما باید نسبت به بحث دریا توجه شود که در همین راستا درخواست می‌شود در دانشگاه نسبت به ایجاد یک تفکر جامع و نگاه کلی به امر دریا توجه ویژه‌ای شود و این یکی از موضوعاتی که در شورای عالی انقلاب فرهنگی پیگیری می‌شود تا این موضوع در دستور کار آینده کشور قرار گیرد.

مدیر امور پژوهشی دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر تعریف رشته‌های جدید را راهکار عملی تحقق این امر دانست و بیان کرد: لازمه ورود به تفکر اصلی این است که رشته‌های جدید طراحی و در کنار آن به مهارت‌های جدید در حوزه توسعه دریا محور توجه شود که در همین راستا سال ۱۴۰۰ اعتباری مناسبی به سازمان فنی و حرفه‌ای برای این بخش اختصاص داده شده است.

صفاهیه، فعال‌سازی شتاب‌دهنده را لازمه توسعه علوم نوین دریایی دانست و گفت: در بحث نظام نوآوری و دانش‌بنیان و زیست‌بوم نوآوری و دانش‌بنیان این اعتقاد وجود دارد که مرزهای دانش برای آینده در حوزه دریاها رقم خواهد خورد و بر همین اساس توجه به توسعه فضای دانش‌بنیان و پارک‌های فناوری و توسعه شتاب‌دهنده‌ها در همه بخش‌های دریایی یکی از موضوعاتی است که به طور جدی در سیاست‌ها به آن اشاره شد.

وی ادامه داد: یکی از کارهایی که دانشگاه‌های حوزه سواحل می‌توانند به طور جدی پیگیری کنند، موضوع تأسیس شتاب‌دهنده‌ها و توسعه امر شرکت‌های دانش‌بنیان، پارک‌های علم فناوری و نظایر آن و همچنین برگزاری رویدادهای مختلف باشد.

مدیر امور پژوهشی دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر به برنامه‌های این دانشگاه برای حرکت در مسیر آینده‌ای بر پایه علوم دریا اشاره کرد و گفت: تحولات آینده حوزه دریا و طرح‌های آینده‌نگاری و آینده پژوهانه از جمله موضوعاتی است که در همایش‌های آینده و یا دستورات کار دانشگاه خرمشهر می‌تواند قرار بگیرد و بی‌شک این موضوع در آینده کشور اثرگذار است.

کد خبر 5221602

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 10 =