آموزه‌های نامه امام علی به مالک در رفتار امام خمینی دیده می‌شوند

توسئی سانو گفت: می‌توان بسیاری از آموزه‌ها و توصیه‌های امام علی(ع) در نامه به مالک اشتر را در بیان و رفتار امام خمینی(ره) مشاهده کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، نشست تخصصی و مجازی «بررسی دیدگاه های امام (ره) منطبق با آموزه های امام علی(ع)» به مناسبت سی و دومین سالگرد ارتحال امام خمینی (ره)، دیروز شنبه ۱۵ خرداد توسط رایزنی فرهنگی سفارت ایران در ژاپن در فضای مجازی برگزار شد.

این‌نشست با حضور ۸۰ تن از محققان و پژوهشگران ژاپنی همراه بود و در آن، پس از ارائه توضیحاتی درباره معرفی فعالیت‌ها، اقدامات، منشورات و کتب رایزنی فرهنگی، برنامه های پیش رو حسین دیوسالار رایزن فرهنگی سفارت کشورمان در ژاپن ضمن خیر مقدم و تشکر از حضور پروفسور سانو و میهمانان شرکت کننده گفت: در سال گذشته برنامه‌ای با حضور خانم دکتر طباطبایی عروس حضرت امام (ره) و استاد دانشگاه در فضای مجازی برگزار شد و امسال نیز به مناسبت سی و دومین سالگرد ارتحال رهبر کبیر انقلاب اسلامی، این برنامه را برگزار کردیم و اطمینان داریم با توجه به تسلط جناب آقای دکتر سانو در موضوعات اسلام شناسی و ایران شناسی ، اطلاعات جامعی ارائه خواهد شد.

وی در ادامه با ارائه برخی موضوعات از شخصیت امام خمینی(ره) و دیدگاه های برخی از متفکران و سیاستمداران جهان در مورد ایشان، احیاء اسلام و تاسیس حکومتی مبتنی بر استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی را از مهمترین دستاوردهای امام برشمرد و گفت: امام خمینی(ره) نه تنها رهبر مذهبی و بزرگ مردم ایران که بسیاری از مسلمانان جهان هستند و تاثیرگذاری فراوانی را در تفکر ظلم ستیزی و ایجاد عدالت داشته اند.

در این‌برنامه پروفسور توسئی سانو استاد دانشگاه، از شخصیت های اسلام شناس و ایران شناس ژاپنی، پدید آورنده چندین اثر از بیانات حضرت علی(ع) و ... که در چندین برنامه از جمله اولین دور گفتگوهای دینی ایران و ژاپن، سمینار چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران و معرفی ایران در دانشگاه ریوکوکو (کیوتو) و ... با رایزنی فرهنگی همکاری و حضور داشته به سخنرانی در موضوع نشست پرداخت.

وی با اشاره کوتاه به زندگی امام خمینی (ره) گفت: ایشان از سال ۱۹۲۱ (۱۳۰۰) عرفان را نزد آیت‌الله شاه‌آبادی تحصیل کرد و در سال ۱۳۰۸ کتاب « مصباح الهدایة الی الخلافة و الولایه » و در سال ۱۹۷۰ (۱۳۴۹) کتاب «ولایت فقیه» را تحریر کرد و در سال ۱۹۳۶ (۱۳۱۵) نیز به درجه اجتهاد رسید و تصویری که از ایشان ملاحظه می کنید از لوح فشرده ای است که در شهر قم تهیه کرده‌ام.

این‌ایران‌شناس در ادامه گفت: امام خمینی (ره) در سال ۱۹۴۳ (۱۳۲۲) کتاب «کشف اسرار» را ارائه نمود و در آن مدرنیته غربی و سیاست غربزدگی پهلوی را به شدت مورد انتقاد قرار داد و در ۱۹۶۳ (۱۳۴۲) نیز جنبش ضد انقلاب سفید را هدایت کرد و به همین دلیل دستگیر شد، یک سال بعد از ایران به ترکیه تبعید شد و بعدها هم از سال ۱۳۴۴ در حوزه علمیه نجف در عراق تدریس علوم دینی نمود و پس از پیروزی انقلاب اسلامی به مدت ۱۰ سال به عنوان رهبر و امام، کشور ایران را هدایت نمود و در سال ۱۹۸۹ (۱۳۶۸) وفات یافت. پس از رحلت امام خمینی(ره) و پس از گذشت سی و دو سال، کماکان اعتماد و ایمان به ایشان در مردم ایران و بسیاری از مردم جهان به ویژه جهان اسلام ادامه دارد.

وی در ادامه برخی از دیدگاه های امام خمینی (ع) به سیاست منطبق با دیدگاه‌های امام علی (ع) از جمله ولایت فقیه را مورد بررسی قرار داد و گفت: با تأسیس جمهوری اسلامی ایران، دیدگاه های عرفانی و آموزه های امام علی (ع) در حوزه سیاست از سوی امام خمینی(ره) بروز و ظهور یافت. البته برخی از رسانه ها پس از تاسیس جمهوری اسلامی ایران، مطالب غیر واقعی را مطرح می کنند و می گویند که ایران کشور غیر دمکراتیک است اما در حقیقت این طور نیست و کاملا بر عکس است و حتی می بینیم ساز و کاری مانند نظارت بر عملکرد رهبری در این کشور وجود دارد.

اسلام‌شناس ژاپنی با اشاره به برخی بیانیات امام علی(ع) در نهج البلاغه گفت: نامه امام علی (ع) به مالک اشتر را که در نهج البلاغه به عنوان یکی از مهمترین کتاب های اسلامی به ویژه در میان شیعیان قرار دارد و در سال ۲۰۱۶ به ژاپنی ترجمه کرده‌ام که می‌توان بسیاری از آموزه‌ها و توصیه‌های امام علی(ع) در این‌نامه را در بیان و رفتار امام خمینی(ره) مشاهده کرد که به درجه ولایت فقیه رسیده بودند و مردم ایشان را امام خود می دانستند و از ایشان پیروی می‌کردند.

سانو همچنین با ارائه آمارهای مختلف، به رشد و توسعه پس از پیروزی انقلاب در این پرداخت و گفت: انقلاب ایران موجب ایجاد تحولات عمیق و فراوانی در این کشور شد و شاهد رشد و توسعه در بسیاری از شاخص ها بودیم و به عنوان نمونه همان طور که در تصاویر هم مشاهده می کنید به موضوع زنان و جایگاه آنان توجه ویژه ای صورت گرفت چنانچه در زمینه تحصیلات دانشگاهی، اشتغال و حضور موثر اجتماعی زنان رشد فراوانی ایجاد شد و فعالیت‌های چشمگیری را بر عهده گرفتند.

کد خبر 5227914

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =