رازی و فخرا نیز به جمع واکسن‌های مصرفی اضافه می‌شوند

اراک- وزیر بهداشت گفت: تزریق واکسن رازی و فخرا نیز به جمع واکسن‌های مصرفی اضافه می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، سعید نمکی ظهر دوشنبه در آئین بیست و نهمین پویش ره سلامت و افتتاح پروژه‌های بهداشتی و درمانی در اراک اظهار کرد: ایران اجازه مصرف اضطراری واکسن کووایران برکت را اخذ کرده و مجوز واکسن پاستور هم هفته آتی صادر می‌شود.

وی ادامه داد: ۲ نقص پرونده کتبی باعث تعویق در اخذ مجوز واکسن پاستور شده است که با تکمیل پرونده مجوز مصرف این واکسن هم هفته آینده صادر می‌شود.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به فراهم شدن زیرساخت‌های تولید واکسن داخلی در کشور افزود: در آینده نزدیک تزریق واکسن رازی و فخرا نیز به جمع واکسن‌های مصرفی اضافه می‌شود و خوشبختانه با فراهم شدن زیرساخت‌های تولید واکسن بودن و نبودن افراد در روند تولید و تزریق واکسن خللی ایجاد نمی‌کند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک با اشاره به کمبود تخت‌های بیماران اعصاب و روان، گفت: در استان مرکزی فقط ۵۵ تخت برای این بیماران وجود دارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک نیز در این مراسم افزود: استان مرکزی از کمبودهای زیرساختی در حوزه بهداشت و درمان رنج می‌برد، اما در طول یک سال اخیر نگاه ویژه‌ای به استان صورت گرفته است.

سید محمد جمالیان ضریب پرستار به تخت در استان مرکزی را ۰.۸ دانست و گفت: در بهمن ماه سال گذشته، یک‌هزار و ۲۵۰ مجوز استخدام نیرو صادر شد که این امر روح تازه‌ای به کادر خسته درمان در استان می‌دمد.

جمالیان یکی دیگر از کمبودهای استان مرکزی را کمبود تخت‌های بیمارستانی عنوان کرد و گفت: در استان فقط ۵۵ تخت برای بیماران اعصاب و روان وجود دارد، البته با بازسازی دانشکده روان‌پزشکی قدیم، ۷۵ تخت اضافه و تا آخر ماه تکمیل می‌شود، اما برای تجهیز نیازمند حمایت هستیم.

وی با بیان اینکه بیمارستان پرتوی و سوختگی احداث شده و با کمک وزارت بهداشت تجهیز شده و فقط تجهیزات تخصصی آن باقی مانده است، افزود: دانشگاه با کمبود فضای آموزشی روبرو بود که با اخذ وام، این فضا افزایش یافته است، اما برای تجهیز آن نیازمند حمایت هستیم تا در مهرماه به بهره برداری کامل برسد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک افزود: میزان تخت‌های ویژه در استان ۱۰۰ درصد افزایش یافته و از ۶۵ تخت به ۱۲۵ تخت رسیده است، همچنین در بحث بیماری‌های صعب‌العلاج دستگاه شتاب‌دهنده الکسون فراهم شده که آخر هفته به بهره برداری می‌رسد، البته برای خرید برخی تجهیزات آن اعتباراتی نیاز است.

وی با اشاره به اینکه تا قبل از کرونا، هیچ‌کدام از بیمارستان‌های استان دارای دستگاه اکسیژن‌ساز نبودند، گفت: به کمک وزارت بهداشت در حال حاضر به غیر تفرش، فراهان و کمیجان تمام بیمارستان‌ها دارای دستگاه اکسیژن‌ساز هستند.

جمالیان گفت: دانشکده دندانپزشکی با ۱۰۹ یونیت راه اندازی شده است و با تعرفه دولتی به مردم خدمات رسانی دارد، همچنین دانشکده توانبخشی نیز دارای بخش فیزیوتراپی، آب درمانی و … شد که امروز به بهره برداری می‌رسد. خوابگاه‌ها از نظر استاندارد به روز شده‌اند ولی برای تکمیل کار نیازمند اعتبار هستیم تا بتوانیم تا پایان مردادماه آنها را به استاندارد کامل برسانیم.

وی بیان کرد: در سال گذشته در حوزه پژوهش، دانشگاه سه مرتبه ارتقا یافته و در بحث علم‌سنجی جایگاه ۱۵ را به خود اختصاص داده است، این نشان دهنده آن است که در کنار مدیریت کرونا به مباحث پژوهشی نیز توجه ویژه‌ای شده است.

کد خبر 5234590

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 2 =