برهم صالح: امنیت و ثبات عراق برای صلح در منطقه حائز اهمیت است

رئیس جمهور عراق در سخنرانی خود در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، امنیت و ثبات این کشور را برای تحقق صلح در منطقه حائز اهمیت برشمرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری رسمی عراق (واع)، رئیس جمهور عراق در سخنرانی خود در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت که تحقق صلح در منطقه بدون عراقی امن و باثبات که از حاکمیت کامل برخوردار باشد، ممکن نخواهد بود.

بر اساس این گزارش، «برهم صالح» در عین تاکید کرد که تداوم بحران سوریه و یمن به امری ناپذیرفتنی تبدیل شده است.

بر اساس این گزارش، صالح در سخنرانی خود در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل بر ضرورت بازیابی نقش محوری عراق در منطقه تاکید کرد و افزود که این امر مستلزم حمایت منطقه ای و بین المللی و پایان دادن به کشمکش ها و نزاع های دیگران در خاک این کشور است.

رئیس جمهور عراق در عین حال کمک جامعه بین المللی برای کشف و استرداد مبالغ فساد قاچاق شده از این کشور را خواستار شد.

برهم صالح گفت: ریشه کنی تروریسم تنها با پایان فساد ممکن است چرا که فساد و تروریسم با هم مرتبط هستند و هر یک موجب دوام دیگری است.

رئیس جمهور عراق همچنین افزود که این کشور با شرایط آب و هوایی سختی از جمله کمبود منابع آبی مواجه است که موجب شده است این کشور در ردیف پنجمین کشور شکننده درباره تغییرات آب و هوایی قرار گیرد.

برهم صالح در بخشی دیگر از سخنانش بر نیاز به چارچوب جدیدی بین کشورهای منطقه با مشارکت جامعه بین المللی که پاسخگوی چالش های مشترک از قبیل تروریسم و افراط گرایی و تغییرات اوضاع اقتصادی و پیامدهای خطرناک تغییرات آب و هوایی باشد، تاکید کرد.

رئیس جمهور عراق همچنین اظهار داشت: تداوم بحران سوریه و پیامدهای انسانی خطرناک آن غیرقابل قبول است همچنانکه تداوم جنگ یمن و پیامدهای آن موجب نگرانی است و باید برای تحقق صلح در کشورهای منطقه اقدام شود.

کد خبر 5312051

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 8 =