درخواست کمیته هماهنگی مقاومت عراق درباره اعتراض به نتایج انتخابات

کمیته هماهنگی مقاومت عراق بدنبال تظاهرات مردمی در اعتراض به نتیجه اعلام شده انتخابات پارلمانی این کشور بیانیه ای صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شبکه العهد، بدنبال تظاهرات مردمی در اعتراض به نتیجه اعلام شده انتخابات پارلمانی عراق، کمیته هماهنگی مقاومت این کشور در بیانیه‌ای ضمن تاکید بر سرقت آرای ملت عراق توسط کمیساریای عالی انتخابات، از تظاهرکنندگان خواست به فرصت طلبان اجازه سو استفاده از تظاهرات مسالمت آمیز آن‌ها جهت ضربه زدن به منافع عمومی و خصوصی را ندهند.

در این بیانیه آمده است: ملت غیور، به ویژه قبایل اصیل، طرفداران و دوستداران نامزدهایی که آرای آن‌ها در بدترین انتخابات تاریخ عراق و چه بسا بدترین انتخابات در سطح جهان، به سرقت رفته است. شکی نیست که شما از حق کامل تظاهرات مسالمت آمیز برای ابراز مخالفت و خشم خود درباره سرقت اراده و رأیتان توسط کمیساریای عالی انتخابات برخوردار هستید. کمیساریای انتخابات از حمایت برخی طرف‌های منطقه‌ای و بین المللی برخوردار است که به دنبال خیر و منفعت برای عراق عزیز و ملت آزاده و سرافراز ما نیستند ملتی که همه اشکال اشغالگری و عادی سازی روابط را نپذیرفته اند. ما خواسته‌های قانونی شما را که بر شواهد منطقی و آمار روشن استوار بوده، و به دنبال بازگرداندن حق به صاحبان آن است، درک می‌کنیم.

کمیته هماهنگی مقاومت عراق در این بیانیه از تظاهرکنندگان خواسته است که با توجه به موارد زیر اجازه سو استفاده از تظاهرات را به بعثی‌ها و وابستگان سفارت‌های بیگانه ندهند:

اول اجازه آسیب زدن به منافع عمومی و خصوصی را به کسی ندهید، بلکه این منافع باید از سوی شما مورد محافظت قرار گیرند.

دوم اجازه مسدود کردن راه‌ها و مختل کردن منافع مردم را ندهید، زیرا که شما وسیله‌ای برای خدمت رسانی به مردم و تحقق منافع آن‌ها هستید.

سوم نیروهای امنیتی ما سپر عراق و دژ مستحکم آن هستند و بزرگداشت و احترام به آن‌ها یک وظیفه قانونی، میهنی و اخلاقی است و شما بهترین کمک و پشتیبان آن‌ها بودید و هستید، بنابراین همان طور که آن‌ها از شما محافظت کردند و جان خود را در راه حفظ سلامتی و امنیت شما فدا کردند، بزرگی و احترام آن‌ها را حفظ کنید.

در پایان این بیانیه، کمیته هماهنگی مقاومت عراق از نیروهای امنیتی این کشور خواسته است تا یاریگر ستمدیدگان و دژ مستحکم عراق و مردم آن باشند.

پیشتر «برهم صالح» رئیس جمهور عراق به اعتراضات اخیر به نتایج انتخابات پارلمانی این کشور واکنش نشان داده و گفته بود: اعتراضات به نتایج انتخابات، از طریق راهکار قانونی انجام شود و لازم است اعتراضات به نتایج انتخابات، مسالمت آمیز باشند. باید به اراده ملت احترام گذاشت. دنبال کردن مسیر مسالمت آمیز در کشور یک وظیفه ملی است.

دو روز پیش نیز «محمود الحیانی» عضو ائتلاف «فتح» عراق به نتایج نهایی انتخابات پارلمانی زودهنگام در این کشور واکنش نشان داد. وی گفت: نتایج این انتخابات توطئه ای بزرگ علیه «حشد شعبی» است.

این عضو ائتلاف فتح تصریح کرد: نتایج اعلامی توسط کمیساریای عالی انتخابات عراق یک کودتا علیه ساز و کار سیاسی محسوب می‌شود. حشد شعبی در معرض یک توطئه بزرگ قرار گرفته است.

الحیانی در ادامه اظهارات خود یادآور شد: برخی توطئه گران به دنبال نابودی گروه حشد شعبی هستند. آنها می‌خواهند حامیان حشد شعبی را تضعیف کنند. روند انتخابات چیزی جز فریبکاری علیه ائتلاف فتح نبود.

پیش از این، هیأت هماهنگی شیعیان عراق موسوم به «چارچوب هماهنگی» که شامل احزاب و گروه‌های شیعه است، نتایج انتخابات این کشور را رد کرد. هیأت هماهنگی شیعیان عراق با انتشار بیانیه‌ای در این ارتباط اعلام کرد که از کمیساریای انتخابات انتظار داشتیم، تخلفات بزرگی را تصحیح کند که در جریان و پس از شمارش آرا و اعلام نتایج صورت گرفت.

این نهاد تأکید کرد پس از اینکه کمیساریای انتخابات اصرار کرد که نتایج آرایی که مورد شکایت قرار گرفت، صحیح است، ما نیز مخالفت کامل خود را با نتایج این انتخابات اعلام می‌کنیم. نهاد مذکور، کمیساریای انتخابات را مسئول ناکامی و سو مدیریت انتخاب دانست و تأکید کرد که این مسئله، تأثیر منفی بر مسیر دموکراسی و وفاق اجتماعی خواهد گذاشت.

کد خبر 5330979

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =