محافظت از فیلتر ممبران تصفیه آب صنعتی

در این مطلب قصد داریم مراحل شستشوی CIP فیلترهای ممبران را با هم بررسی کنیم.

به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، برای محافظت از فیلتر ممبران تصفیه آب صنعتی باید از رسوب گذاری و فولینگ آنها جلوگیری شود. یکی از سیستم‌های مهم برای شستشوی فیلترهای ممبران سیستم CIP در دستگاه‌های تصفیه آب صنعتی است. در این مقاله قصد داریم مراحل شستشوی CIP فیلترهای ممبران را با هم بررسی کنیم.

مراحل شستشوی CIP فیلتر ممبران

مراحل شستشوی رسوبات و جلوگیری از فولینگ فیلتر ممبران شامل موارد زیر است؛

۱- مخزن CIP و خطوط لوله را با آب تصفیه شده RO بشوئید.

۲- فیلترهای کارتریج پیش تصفیه را تعویض کنید.

۳- مخزن CIP را با آب تصفیه شده دستگاه RO بر مبنای حجم هدف ۱۵ تا ۲۰ گالن برای هر فیلتر ممبران ۸*۴۰ اینچ در سیستم در حال شستشو پر کنید. در مخزن CIP فضا را برای هر گونه افزودنی باقی بگذارید.

برای محلول‌های شستشو با PH بین ۲ تا ۱۱.۵، حداکثر دمای توصیه شده ۱۰۷ درجه فارنهایت است. مواد شیمیایی شوینده را اضافه کرده و در صورت نیاز مخلوط کنید. توجه داشته باشید که برخی از سیستم‌های CIP اجازه گردش مجدد محلول مخزن را با استفاده از پمپ انتقال می‌دهند.

برای حذف آهن یا مواد بیولوژیکی بی هوازی، شستشو باید در PH بین ۳.۸ و ۴.۲ انجام شود.

برای حذف رسوبات کربنات کلسیم، شستشوی ممبران باید در PH بین ۳.۸ تا ۴.۲ انجام شود.

برای حذف رسوبات سولفات کلسیم، شستشو باید در PH ۱ تا ۱۲ با استفاده از دو دستگاه اندازه گیری PH کالیبره انجام شود. این مشکل معمولاً در آخرین مرحله از RO حل می‌شود.

برای حذف مواد بیولوژیکی، خاک رس/ گل و لای و لجن، سیلیس یا جامدات آلی، شستشو باید در PH بین ۱۱.۷ تا ۱۱.۹ با استفاده از دو دستگاه اندازه گیری PH کالیبره شده انجام شود.

یکی از برند مطرح فیلتر ممبران در ایران فیلمتک است. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره آن به سایت آبین مراجعه فرمایید.

۴- دستگاه RO را خاموش کنید و منبع آب ورودی را قطع کنید. تمام اتصالات و تنظیمات شیر را انجام دهید تا پمپ انتقال CIP بتواند محلول شستشو را به سیستم RO انتقال دهد. برخی از سیستم‌های تصفیه آب RO یک اتصال بین مرحله‌ای CIP را ارائه می‌دهند که باعث می‌شود مراحل غشا را به صورت جداگانه تمیز کرد. آب تصفیه شده RO باید به مخزن CIP هدایت شود. دریچه خروجی پمپ CIP را تقریباً ¼ باز کنید.

۵- پمپ انتقال CIP را با دریچه خروجی اش تنظیم کنید، تا آب خام از مرحله یا سیستم RO در حال شستشو جابجا شود. این کار را ادامه دهید تا نشانه‌ای از محلول تمیز کننده در خروجی با نظارت بر PH، رسانایی، دما وجود داشته باشد.

پمپ CIP را خاموش کرده و در صورت لزوم موقعیت شیر را تغییر دهید تا محلول برگشتی از مرحله یا سیستم به مخزن CIP منتقل شود. هنگام گردش در پرشروسل آخرین مرحله یا در کل سیستم، دریچه بای پس را باز کنید تا از هر گونه محدودیت در خط برگشت جلوگیری شود.

۶- پمپ انتقال CIP را مجدداً با دریچه گاز درگیر کنید تا محلول از طریق مرحله/ سیستم در حال شستشو ارسال شود، در حالی که آب غلیظ و تصفیه شده به مخزن CIP ارسال می‌شوند. به آرامی یک پورت آب تصفیه شده یکی از وسل های در حال شستشو را باز کنید تا جریان تایید شود.

۷- مدت زمان مورد نیاز برای گردش محلول برای هر مرحله به نوع فولینگ و شدت آن بستگی دارد. در صورتی که فولینگ کم باشد، ۳۰ دقیقه زمان گردش محلول می‌تواند کافی باشد، در حالی که زمان بیش‌تری برای فولینگ بیولوژیکی بی هوازی سنگین، رس، گل و لای و لجن و رسوبات کلسیم سولفات لازم است.

اطلاعات را در ابتدا و هر ۱۵ دقیقه در حین شستشو ثبت کنید. در صورت لزوم PH محلول شستشو یا میزان جریان را تنظیم کنید، تا دستور العمل های بالا برآورده شوند. اگر دمای محلول به ۱۰۷ درجه فارنهایت رسید، شستشو را متوقف کنید تا محلول خنک شود.

۸- مراحل ۶و ۷ را برای شستشوی مراحل باقیمانده تکرار کنید.

۹- بعد از گردش محلول در هر مرحله/ سیستم، محلول باقی مانده در مخزن CIP را به محل تخلیه مناسب هدایت کنید. برخی از گیاهان ممکن است نیاز داشته باشند که این محلول ابتدا قبل از تخلیه خنثی شود. اگر یک منبع آب تصفیه شده در دسترس است، مخزن CIP را شسته و پر کنید.

بیشتر: مشاهده محصولات آنتی اسکالانت آبین

۱۰- در صورتی که پیش فیلترهای RO دچار افزایش افت فشار در حین شستشو شده اند، آنها را تعویض کنید. سیستم RO را مجدداً به منبع آب وصل کنید و همه شیرها به جز شیر هدایت آب تصفیه شده به تخلیه یا به مخزن CIP را به حالت نرمال برگردانید. این شیر را نیز تا زمانی که کیفیتش مطابق با دستور العمل های آب فرایند مورد نیاز باشد نباید به حالت استاندارد برگردانید.

۱۱- وقتی عملکرد RO تثبیت شد، مجموعه کاملی از داده‌های عملیاتی آن را ثبت کنید.

توصیه می‌شود قبل از اجرای شستشوی سیستم و فیلترهای ممبران، روش‌های شستشوی غشای فیلتر ممبران را بررسی و رعایت کنید، زیرا این کار برای هر سیستم کمی متفاوت است. در صورتی که برای عملیات بهره برداری و نگهداری دستگاه تصفیه آب صنعتی نیاز به مشاوره دارید، می‌توانید از طریق شماره‌های زیر با کارشناسان وب سایت تصفیه آب abin.ir در ارتباط باشید.

۰۲۱-۲۲۲۲۸۱۱۶

این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد

کد خبر 5332320

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 3 =