راه اندازی اندیشکده مطالعات راهبردی فقه و علوم انسانی

حجت الاسلام حیدر همتی گفت: با توجه به تحولات روز افزون و لحظه‌ای و سریع جوامع، فهم از موضوعات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی پیچیده و دارای لایه‌های مختلفی شده است.

حجت الاسلام حیدر همتی در گفتگو با خبرنگار مهر، از راه اندازی اندیشکده مطالعات راهبردی فقه و علوم انسانی خبرداد و اظهار داشت: اندیشکده مطالعات راهبردی فقه و علوم انسانی به صورت مجازی در تهران راه اندازی شد.

همتی گفت: با توجه به تحولات روز افزون و لحظه‌ای و سریع جوامع، فهم از موضوعات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی پیچیده و دارای لایه‌های مختلفی شده است از این رو مجتهد امروز مخصوصاً در جایگاه حکومت نمی‌تواند بدون توجه به موضوع و نیز در دست داشتن نبض امور به مدیریت دینی کشور بپردازد. تحول در موضوعات و فهم دقیق آن مقتضی در صدور حکم است و تحلیل و فهم موضوع در نسبت با نظام‌های دیگر نیز ضرورت دارد. بر این اساس این مرکز با تلاش اندیشمندان در حوزه موضوع شناسی بسته‌های نظام مسائل را تولید و در اختیار فقیه قرار خواهد داد.

وی با بیان اینکه امروزه علوم انسانی با پیشرفت‌های عقلی و تجربی توانسته است حوزه های مختلف امور انسانی را کشف و مدیریت کند، تصریح کرد: از این رو فهم عرف جهان امروز در گرو فهم علوم انسانی است. امروزه علوم انسانی در پاسخ به نیازهای انسان نیز روش‌های نوینی را کشف کرده است و ضمن اینکه نیازهای جدیدی را نیز ایجاد کرده است. فقیه عصر حاضر بدون فهم علوم انسانی در تحلیل مقتضیات زمان و مکان مشکل خواهد داشت. امروزه حتی در حوزه روش‌شناسی فهم متون تاریخی نیز شاهد تحولات گسترده ای هستیم که از این امر می‌توان درحوزه اصول استنباط نیز بهره برد.

این استاد حوزه و دانشگاه گفت: یکی از علت‌های منزوی بودن حوزه های علمیه در امر جامعه سازی و نظام سازی در عدم ارتباط با حوزه علوم انسانی است. امروزه روابط اقتصادی و سیاسی تنها در سطح چند مساله در حد داد و ستد نیست ضمن اینکه حوزه‌ای مختلف سیاسی و اقتصادی در هم اثرگذار و اثرپذیر شده است.

همتی ادامه داد: ازطرف دیگر علوم انسانی در حال حاضر صرفاً با ترجمه و بدون توجه به شرایط اعتقادی و فرهنگی انسان مسلمان ترجمه شده است لذا ضروری است از منظر فقهی مبانی و مسائل و روش علوم انسانی مورد ارزیابی قرار گیرد لذا وحدت حوزه و دانشگاه از درون گفت و گوی میان فقه و علوم انسانی می‌گذرد. بنابراین برگزاری نشست‌های علمی تولید درس گفتارها و نیز دوره‌های آموزشی از اهداف این مرکز خواهد بود.

کد خبر 5346641

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 10 =