اعضای شورا و شهردار با افزایش محدوده خدماتی بیرجند مخالفت کردند

بیرجند- اعضای شورای اسلامی شهر و شهردار هر چند با افزایش محدوده خدماتی شهر بیرجند مخالفت کردند اما تصمیم نهایی در این خصوص را به جلسه بعدی موکول کردند.

خبرگزاری مهر؛ گروه استان‌ها: افزایش محدوده خدماتی شهر بیرجند که در دوره پنجم شورای اسلامی شهر بیرجند با مخالفت مواجه شده بود شامگاه دوشنبه با قرائت نامه دادستان مرکز استان مبنی بر اینکه جلسه‌ای ۲۳ آبان به در خواست تعدادی از مالکین که خواستار الحاق به محدوده شهر بیرجند شده‌اند، برگزار شد و با حضور شهردار از ابعاد مختلف مورد بررسی قرار گرفت.

مرتضی یزدان شناس از اعضای شورای شهر بیرجند با اشاره به اینکه حدود ۲ تا ۳ هزار نفر از افرادی که در ضلع غربی سایت اداری زمین دارند از گذشته خواستار الحاق به محدوده خدمات شهر بیرجند بوده‌اند، گفت: اگر مالکین این اراضی در خواست انجام این کار را داشته باشند باید حق السهم شهرداری را بپردازند.

وی بیان کرد: افراد اگر بخواهند این کار به درخواست شهرداری اجرایی شود شهرداری نمی‌تواند حق السهم خود را از این اراضی دریافت کند.

ویدا ناصری رئیس کمیسیون عمران شورای شهر بیرجند هم عنوان کرد: با توجه به اینکه طرح جامع شهر بیرجند در حال بررسی است باید جلسه‌ای با حضور شهردار، اعضای شورا و کارشناسان مربوط برگزار شود تا شهرداری و شورا نظر واحدی در این باره برای ارائه در جلسه دادستانی داشته باشند.

زمینه اسکان ۱۴۰ هزار نفر در بیرجند هنوز وجود دارد

وی ادامه داد: اگر زمین‌های بلا استفاده در نقاط مختلف شهر به خوبی مدیریت شوند دیگر نیازی به افزایش محدوده خدماتی شهر نخواهد بود و قیمت زمین در بیرجند هم کاهش خواهد یافت.

فرید فروزانفر دیگر عضو شورای شهر بیرجند هم با اشاره به اینکه درخواست‌های زیادی توسط مالکین نزدیک شهر وجود دارد که برای الحاق به محدوده خدماتی شهر حاضرند حق السهم شهرداری را بپردازند، اضافه کرد: در شرایط فعلی نیازی به انجام این کار نمی‌باشد و اگر به یکی از این درخواست‌ها پاسخ مثبت داده شود دیگران هم درخواست‌های مشابه را مطرح خواهند کرد.

رضا حسنی صفت از اعضای شورای شهر بیرجند با بیان اینکه بر اساس گزارشی که در شورای قبل ارائه شد برای اسکان ۱۴۰ هزار نفر در شهر بیرجند هنوز گنجایش لازم وجود دارد، بیان کرد: از طرفی دیگر اوقاف، بنیاد مستضعفان، شهرداری و راه و شهرسازی اگر به قانون درباره زمین‌های خود در شهر بیرجند تمکین کنند بدون افزایش محدوده خدماتی شهر از خیلی از آسیب‌های اجتماعی که در زمین‌های آنها اتفاق می‌افتد هم جلوگیری خواهد شد و این موضوع کاهش قیمت زمین را به دنبال خواهد داشت.

درخواست جنبه شخصی دارد

شهردار بیرجند نیز در این جلسه با اشاره به اینکه سیاست شورا و شهرداری در این باره باید مشخص شود که آیا قصد افزایش محدوده خدماتی شهر را دارند یا خیر گفت: اگر با این درخواست که بیشتر جنبه شخصی دارد، موافقت شود تبعاتی به دنبال خواهد داشت لذا همه ابعاد این موضوع به خوبی باید بررسی شود.

در ادامه مقرر شد در جلسه‌ای برای این منظور با حضور کارشناسان مربوط برگزار شود تا نظر شورا و شهرداری در جلسه دادستانی اعلام شود.

بررسی مفاد صورتجلسه تنظیم شده بین علی عدل سرپرست سابق شهرداری بیرجند، وحید داعی مدیر کل راه و شهرسازی و ورثه حسین پور و بهدانی از دیگر موضوعاتی بود که در این جلسه برای اعلام نظر شورا مطرح شد.

رئیس کمیسیون عمران شورای شهر بیرجند در این خصوص گفت: این صورت جلسه ۷ شهریور ماه ۱۴۰۹ تنظیم شده و در آن آمده سهم شرکت باز آفرینی شهری در معبر فرزان قرار گیرد و شهرداری از قدر السهم خود در این خصوص صرف نظر کند و زمین‌های ورثه حسین پور و بهدانی هم تعیین تکلیف شود.

ویدا ناصری ادامه داد: این صورت جلسه با تأیید اعضای شورا و شرکت باز آفرینی شهری جنبه اجرایی پیدا می‌کند.

وی با اشاره به اینکه ورثه مورد نظر با حکم خلع یدی که گرفته‌اند اگر تکلیف زمین‌های آنها مشخص نشود، می‌توانند معبر فرزان را مسدود کنند، اضافه کرد: باید اعضای شورا در این جلسه نظر خود را در این باره اعلام کنند.

حق السهم شهرداری از معبر فرزان پرداخت شود

مرتضی یزدان شناس عضو شوراشهر بیرجند عنوان کرد: اجرای این طرح از تعهدات راه و شهرسازی بوده که باید معبر بافت فرسوده را باز می‌کرد و شهرداری در این زمینه وظیفه‌ای نداشته است.

وی بیان داشت: با توجه به معرفی شهر دار بیرجند باید این موضوع به شهرداری برگشت داده شود تا در جلسه‌ای با حضور شهردار، مدیر کل راه و شهرسازی و نماینده ورثه صورت جلسه جدیدی تنظیم و برای تصمیم گری به شورا ارسال شود.

مهدی بهترین شهردار بیرجند هم تاکید کرد: با وجود اینکه بازگشایی معبر فرزان در بافت فرسوده بیرجند وظیفه راه و شهرسازی بوده اما از همه تعهدات خود در این باره شانه خالی کرده است و از آن جایی که شهرداری در اجرای این طرح هزینه زیادی کرده است، باید حق السهم شهرداری پرداخت شود.

در پایان مقرر شد صورت جلسه تنظیمی جدید با حضور همه طرف‌های درگیر این موضوع برای تصمیم‌گیری به شورا ارسال شود.

کد خبر 5347074

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha