ابلاغ وزارت ورزش و انتقاد برخی روسا/ چرا قانون عطف به ماسبق شد؟

ابلاغی که وزارت ورزش به فدراسیون‌های ورزشی داشته مورد اعتراض و انتقاد برخی از آنها قرار گرفته چرا که براساس این اعلام روسا بیش از سه دوره نمی‌توانند در مسئولیت خود فعالیت کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، اساسنامه جدید فدراسیون های ورزشی که پس از ۲۰ ماه کش و قوس دولتی به صورت رسمی ابلاغ شد، طی ماه های گذشته به واسطه برخی ابهامات در مورد ریاست مجمع، تدوین پیوست ۷ بندی، تدوین آئین نامه انتخاباتی و ... با انتقاداتی مواجه بود. این ابهامات و انتقادات اما همچنان در مورد این اساسنامه و برخی بندهای آن ادامه دارد.

«نحوه محاسبه ادوار ریاست فدراسیون ها» اگر مهمترین چالش و ابهام در اساسنامه جدید فدراسیون های ورزشی نباشد قطعا یکی از آنهاست تا جاییکه وزارت ورزش را وادار به استعلام از نهادهای بالاتر هم کرده است.

در بند دوم از ماده ۲۲ (شرایط عمومی نامزدها) اساسنامه جدید فدراسیون های ورزشی آمده است: رئیس فدراسیون توسط مجمع برای یک دوره چهارساله انتخاب می شود، انتخاب مجدد وی برای حداکثر دو دوره دیگر (جمعا سه دوره متوالی یا متناوب) بلامانع است.

اساسنامه جدید و مشکل برخی روسا/قانون«سه دوره» شامل گذشته می‎‌شود؟

محمد پولادگر سابقه سه دوره ریاست تکواندو را دارد اما در فدراسیون جهانی صاحب مسئولیت است

طبق این بند، متقاضیان ریاست در فدراسیون ها می توانند طی سه دوره چهارساله - به صورت متوالی یا منقطع - متصدی این مسئولیت شوند اما اینکه «ریاست آنها تا قبل از ابلاغ اساسنامه جدید هم محاسبه می شود یا نه؟» پرسشی است که پاسخ آن بحث برانگیزشده است.

در این زمینه حتی اینگونه عنوان شد که سازمان بازرسی کل کشور در پاسخ به استفساریه صورت گرفته تاکید داشته که «سوابق حضور افراد به عنوان رئیس فدراسیون در دوره‌های گذشته نیز در احتساب سه دوره یاد شده محاسبه می شود.»

البته از زمان ابلاغ اساسنامه تا به امروز، وزارت ورزش انتخاباتی را برگزار نکرده تا این بند را ملاک عمل در اجرای آن قرار دهد اما از آنجا که محاسبه شدن ریاست ادوار گذشته، موقعیت خیلی از روسای فعلی برای ادامه کار را به خطر می اندازد، محاسبه این چنینی سوابق کاری روسا انتقادات جدی تر آن را به همراه داشت.

محمد پولادگر رئیس فدراسیون تکواندو، محمد علیپور رئیس فدراسیون انجمن های ورزشی، محمدرضا داورزنی رئیس فدراسیون والیبال و فضل الله باقرزاده رئیس فدراسیون شمشیربازی از جمله مدیرانی هستند که اجرای این چنینی بند ۲ از ماده ۲۲ اساسنامه پای آنها را برای ادامه فعالیت امروزشان روی پوست موز قرار می دهد.

اساسنامه جدید و مشکل برخی روسا/قانون«سه دوره» شامل گذشته می‎‌شود؟

محمدرضا داورزنی هم در والیبال سه دوره حضور داشته اما مسئولیت جهانی دارد

همین مسئله به اختلاف نظرهای مطرح در مورد محاسبه یا عدم محاسبه دوره ریاست افراد قبل از ابلاغ اساسنامه دامن زد چرا که منتقدان مدعی بودند که زمان بعد از ابلاغ اساسنامه باید ملاک عمل در اجرای آن باشد و بر همین اساس دوره ریاست قبلی افراد در یک فدراسیون نباید محاسبه شود.

خبرنگار مهر کسب اطلاع کرده که وزارت ورزش برای رفع این ابهام و دستیابی به پاسخ شفاف قانونی در مورد آن، بنا به درخواست روسای معترض و مکاتبه رسمی آنها اقدام به اخذ استعلام از معاونت حقوقی ریاست جمهوری کرده است.

این معاونت هم در پاسخ تاکید داشته که اساسنامه فدراسیون های ورزشی و قوانین آنها همچون دیگر قوانین «عطف به ماسبق نمی شود».

با این حال وزارت ورزش در نامه ای که برای روسای فدراسیون های ورزشی ارسال کرده تاکید کرده است که حضور سه دوره شامل سوابق گذشته روسای فدراسیون ها نیز می شود. ابلاغی که باعث موضع گیری و انتقاد برای روسا شده است. 

اساسنامه جدید و مشکل برخی روسا/قانون«سه دوره» شامل گذشته می‎‌شود؟

فضل الله باقرزاده سه دوره در شمشیربازی است اما مسئولیت جهانی ندارد

بر همین اساس«نحوه محاسبه ۳ دوره متوالی ریاست فدراسیون‌های ورزشی» از زمان ابلاغ اساسنامه فدراسیون های ورزشی محاسبه خواهد شد. این اساسنامه ۲۰ تیرماه توسط اسحاق جهانگیری معاون وقت رئیس جمهور ابلاغ شد. وزارت ورزش هم ۲۸ مردادماه آن را جهت اجرا به فدراسیون های ورزشی ابلاغ کرد.

کد خبر 5359531

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 9 =