افزایش ۲ برابری صادرات غیر نفتی به کشورهای همسایه در اولویت است

رشت- معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه برنامه ریزی برای افزایش دو برابری صادرات غیر نفتی به کشورهای همسایه در بازه زمانی چهار ساله را اولویت دولت و این وزارتخانه عنوان کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، مهدی صفری پیش از ظهر پنجشنبه در جلسه توسعه صادرات غیر نفتی استان گیلان، اظهار کرد: دولت برای افزایش دو برابری صادرات غیر نفتی به کشورهای همسایه برنامه ریزی کرده است.

وی با بیان اینکه تحقق این برنامه اولویت وزارت امور خارجه است، گفت: با توجه به ارتباط خوب با همسایگان می‌توانیم از آن برای تقویت فعالیت‌های تجاری و رونق اقتصادی استفاده کنیم.

صفری همچنین با اشاره به اینکه یکی از اولویت‌های دیگر دولت و وزارت امور خارجه صدور خدمات مهندسی است، افزود: قطعاً ارتباط تجاری با کشورهای همسایه مشکلات و آسیب‌های اقتصادی را به حداقل می‌رساند.

وی در ادامه به پذیرش ایران به عنوان عضو اصلی سازمان همکاری‌های شانگهای نیز اشاره و اضافه کرد: ۱۰ سال از بهره مندی ظرفیت‌های این سازمان به دلیل وجود برخی موانع محروم بودیم.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه با تأکید بر لزوم بهره گیری از پتانسیل‌های ایران در زمینه صدور خدمان مهندسی به کشورهای آسیای میانه، گفت: این ظرفیت‌ها می‌تواند زمینه اشتغالزایی در کنار رشد اقتصادی را به دنبال داشته باشند.

وی همچنین با اشاره به اینکه کریدورها نقش مهمی در افزایش تجارت و صادرات با کشورهای همسایه دارند، ادامه داد: برقراری این مسیرها همانند کریدور شمال - جنوب بسیار مهم و حائز اهمیت است و باید برای ارتباط با کشورهای همسایه به صورت ویژه به آن توجه شود.

صفری به کمبود واگن ریلی برای تردد به آسیای مرکزی اشاره و با تأکید بر اینکه باید متولیان به این بخش ورود کنند، اضافه کرد: امروز یکی از چالش‌های ما تکمیل خط ریلی انزلی- کاسپین است.

وی با تأکید بر ضرورت رفع موانع موجود در مسیر این پروژه، تصریح کرد: فعالیت گمرکات نیز باید ۲۴ ساعته باشد رایزنی‌هایی در این زمینه با رئیس جمهور شده و مجوز فعالیت ۲۴ ساعته گمرک اخذ شده است.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه در ادامه با اشاره به موضوع تحریم‌های علیه جمهوری اسلامی ایران، گفت: در حال حاضر اولویت خنثی کردن این تحریم‌ها است.

کد خبر 5371346

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 5 =