پوتین ادعاها درباره حمله روسیه به اوکراین را محکوم کرد

تاکید روسیه بر ادامه فعالیت سفارت خود در کی یف، اظهارات سخنگوی وزارت خارجه روسیه درخصوص تشکیل «کمپین اطلاعات نادرست» علیه مسکو از آخرین تحولات مربوط به بحران اوکراین به شمار می رود.

خبرگزاری مهر - گروه بین الملل: بحران اوکراین که حول اتهام تدارک روسیه برای حمله به این کشور متمرکز است، به اوج رسیده و سرعت تحولات به قدری بالا است که هر لحظه بیم آن می‌رود که در پی یک اقدام تحریک آمیز، اوضاع به طور کلی از کنترل خارج شود.

همزمان، آمریکا به گونه‌ای ماجرا را روایت می‌کند که گویی درگیری نظامی در مرز روسیه-اوکراین امری اجتناب ناپذیر است و ظرف چند روز محقق می‌شود.

دولت واشنگتن و شرکای اروپایی از شهروندان خود خواسته‌اند که هر چه زودتر خاک اوکراین را ترک کنند و احتمالاً شاهد تغییراتی در هیئت‌های دیپلماتیک آنها نیز خواهیم بود.

جدیت آمریکا در تکرار ادعای قریب الوقوع بودن حمله روسیه به اوکراین این فرضیه را القا می‌کند که تلاش‌های دیپلماتیک طی چند روز گذشته برای فرونشاندن تنش‌ها، چندان هم کارساز نبوده است.

با این حال، جو بایدن رئیس جمهور آمریکا قرار است امروز شنبه تماسی تلفنی با ولادیمیر پوتین همتای روس داشته باشد حال آنکه آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا بار دیگر مسکو را در دوراهی انتخاب میان جنگ و مذاکره قرار داده است.

همزمان، روسیه هرگونه اتهام را مبنی بر تدارک حمله به اوکراین رد می‌کند و کی یف هم از شهروندان خود خواسته که آرامش خود را حفظ کرده و تسلیم رعب و وحشت نشوند.

با این حال، به نظر می‌رسد که آمریکا در ادامه سناریوی مهار و بازدارندگی روسیه، بیش از هر کشور دیگری در تلاش برای برافروختن آتش این جنگ ناخواسته است که امنیت اروپا و کل جهان را به مخاطره می‌اندازد.

۰۴:۲۳ آمریکا ورود زیردریایی خود به آب‌های روسیه را رد کرد

وزارت دفاع آمریکا به اعلام مسکو مبنی بر فراری دادن یک زیردریایی آمریکایی از آب‌های سرزمینی خود واکنش نشان داد و ورود زیردریایی این کشور به آب‌های سرزمینی روسیه را تکذیب کرد.

بر اساس این گزارش، کاپیتان «کایل رینز» یک سخنگوی ارتش آمریکا گفت: صحت ادعاهای روسیه در مورد عملیات ما در آب‌های سرزمینی این کشور را رد می‌کنم.

وی افزود: نیازی به اظهارنظر درباره محل دقیق زیردریایی‌هایمان نیست اما ما در آب‌های بین المللی، پرواز و دریانوردی می‌کنیم و عملکرد ایمنی داریم.

۰۲:۰۰ اوکراین: شرایط کنونی متفاوت از سال ٢٠١٤ است

دنیس شمیگال، نخست وزیر اوکراین، اعلام کرد که ارتش کشورش برخلاف آنچه در سال ۲۰۱۴ رخ داد، هر لحظه آماده عقب راندن دشمن است.

رئیس ستاد ارتش اوکراین هم روز شنبه خطاب به نیروهای نظامی روسیه گفت: به جهنم خوش آمدید.

وی افزود: ارتش ما بر خلاف آنچه در سال ٢٠١٤ در کریمه رخ داد، هر لحظه آماده عقب راندن دشمن است.

۰۰:۳۰ انتقال سفارت کانادا از کی یف

وزارت امور خارجه کانادا از انتقال سفارت این کشور از کی یف پایتخت اوکراین به شهر لویو خبر داد. این وزارتخانه دلیل اتخاذ این تصمیم را تحولات امنیتی در اوکراین دانست.

۰۰:۰۹ واشنگتن: گفتگوی پوتین و بایدن تغییری ایجاد نکرد

یک مقام ارشد آمریکایی اعلام کرد که تماس تلفنی جو بایدن رئیس جمهور آمریکا و ولادیمیر پوتین رئیس جمهو روسیه تغییری اساسی در موضع واشنگتن در قبال بحران اوکراین ایجاد نکرد.

این مقام که خواست نامش فاش نشود، به خبرنگاران گفت که رایزنی‌ها حرفه‌ای و عمیق بوده و کمی بیش از یک ساعت به طول انجامید.

۲۳:۴۴ پوتین ادعاهای واشنگتن درمورد حمله روسیه به اوکراین را محکوم کرد

رئیس جمهور روسیه در جریان گفتگوی تلفنی با جو بایدن رئیس جمهور آمریکا هرگونه احتمال حمله روسیه به اوکراین را رد کرد.

بر اساس بیانیه منتشر شده از سوی کرملین، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در جریان گفتگوی تلفنی با جو بایدن رئیس جمهور آمریکا، انتشار اطلاعات غلط درباره حمله روسیه به اوکراین را محکوم کرد.

کرملین اعلام کرد: پوتین به بایدن در یک گفتگوی تلفنی گفت که غرب فشار کافی به اوکراین برای اجرای توافقات مینسک را اعمال نمی‌کند.

طبق این گزارش، بایدن نیز در این گفتگوی تلفنی گفت که روسیه و آمریکا باید تمام اقدامات لازم برای جلوگیری از اجرای بدترین سناریو در اوکراین را انجام دهند.

کرملین تاکید کرد: گفتگوی پوتین و بایدن در سایه تشدید بی سابقه ادعاهای واشنگتن در مورد حمله احتمالی روسیه به اوکراین انجام شد.

۲۳:۳۰ پرچم سفارت انگلیس در کی یف پایین کشیده شد

منابع خبری از پایین کشیده شدن پرچم انگلیس از بالای ساختمان سفارت این کشور در کی یف پایتخت اوکراین خبر دادند.

این منابع گفتند که چراغ‌های سفارت انگلیس در کی یف در حال حاضر خاموش شده و هیچ نگهبانی و مراقبتی در نزدیکی ساختمان سفارتخانه مشاهده نمی‌شود.

۲۲:۵۴ توقف پروازهای شرکت هواپیمایی هلندی به اوکراین

شرکت هواپیمایی هلندی KLM اعلام کرد با توجه به تشدید تنش در اوکراین، همه پروازها به مقصد و از اوکراین را تا اطلاع ثانوی متوقف کرده است.

سخنگوی این شرکت گفت: این تصمیم پس از اخطارهای دولت هلند در مورد خطر سفر به اوکراین و احتمال درگیری در این کشور اتخاذ شده است.

۲۲:۳۰ درخواست فلسطین از اتباع خود برای ترک اوکراین

«ریاض المالکی» وزیر امور خارجه تشکیلات خودگردان فلسطین اعلام کرد: این وزارتخانه با توجه به تحولات اوکراین، به صورت شبانه روزی وضعیت دانشجوها و کارکنان سفارت فلسطین در اوکراین را زیر نظر دارد. وی از همه شهروندان فلسطین در اوکراین درخواست کرد که کی یف را ترک کنند.

المالکی همچنین از خانواده دیپلمات‌ها و کارکنان سفارت فلسطین خواست فوراً اوکراین را ترک کنند.

۲۰:۰۱ کاخ سفید: تماس بایدن و پوتین آغاز شده است

کاخ سفید در بیانیه‌ای از آغاز تماس تلفنی بایدن و پوتین در خصوص تنش آفرینی‌های غرب در خصوص موضوع اوکراین خبر داد.

شبکه تلویزیونی رویترز در گزارش کوتاهی در این خصوص خبر داد: کاخ سفید اعلام کرد که رایزنی تلفنی ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و جو بایدن همتای آمریکایی وی در خصوص استقرار نظامیان در مرز اوکراین آغاز شده است.

۱۹:۱۴ روسیه به زیردریایی آمریکایی هشدار خروج داد

وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که نیروهای این کشور به یک زیردریایی آمریکایی نزدیک جزیره کوریل آب‌های سرزمینی مسکو هشدار خروج دادند که به تَرک منطقه از سوی آمریکایی‌ها منتهی شد.

۱۸:۴۹ گفتگوی ۱۰۰ دقیقه‌ای پوتین و ماکرون درباره تحولات اوکراین

کاخ الیزه امروز با صدور بیانیه‌ای از گفتگوی تلفنی طولانی رؤسای جمهور فرانسه و روسیه در خصوص تحولات اوکراین خبر داد.

دفتر ریاست جمهوری فرانسه اعلام کرد که رؤسای جمهور دو کشور روسیه و فرانسه امروز شنبه در تماسی تلفنی در خصوص آخرین تحولات اوکراین گفتگو کردند.

۱۶:۴۸ گفتگوی تلفنی وزیران خارجه روسیه و آمریکا

«آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که امروز شنبه با «سرگئی لاوروف» همتای روس خود پیرامون مناقشه اوکراین گفتگو کرده است.

۱۶:۲۳ درخواست امارات و عراق از اتباع خود برای ترک اوکراین

کشورهای عربی امارات و عراق امروز از اتباع خود در اوکراین خواستند که در پی تشدید تنش‌ها میان روسیه و غرب، خاک اوکراین را ترک کنند.

۱۵:۱۱ واکنش پولیانسکی به ادعای قریب الوقوع بودن حمله به اوکراین

«دیمیتری پولیانسکی» معاون اول هیئت نمایندگی روسیه در سازمان ملل می‌گوید احتمال حمله آمریکا به اوکراین را در ادامه کارزار ایجاد رعب و وحشت از روسیه، بعید نمی‌داند.

وی با اشاره به گمانه زنی‌های «جیک سالیوان» مشاور امنیتی کاخ سفید مبنی بر قریب الوقوع بودن حمله روسیه به اوکراین گفت: با توجه به اینکه نیروهای روسیه همچنان در قلمرو سرزمینی این کشور هستند، از خود می پرسم مبادا آمریکا خیال دارد خودش به اوکراین حمله کند.

۱۵:۰۲ درخواست آلمان از اتباع خود برای ترک اوکراین

خبرگزاری تاس گزارش داد که وزارت خارجه آلمان نیز امروز شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرده است که با توجه به تشدید تنش‌ها بین روسیه و غرب، برلین از اتباع خود که در اوکراین به سر می‌برند، خواسته است در صورت عدم نیاز به حضور در آنجا، فوراً این کشور را ترک کنند.

۱۴:۴۰: خروج کارمندان غیر ضروری آمریکا از اوکراین

خبرگزاری اسپوتنیک گزارش داد که وزارت امور خارجه (آمریکا) به کارمندان سفارت این کشور در کی یف که کارشان به فعالیت‌های اضطراری مرتبط نیست، دستور داده است تا خاک اوکراین را ترک کنند.

سفارت واشنگتن در کی یف در همین رابطه در توییتی که منتشر کرد، نوشت: امروز، وزارت خارجه به کارمندان غیر ضروری ایالات متحده در سفارت دستور داد که به دلیل گزارش‌های مستمر در مورد استقرار نظامی روسیه در مرز با اوکراین، که نشان‌دهنده احتمال اقدام نظامی قابل توجه است، از آنجا خارج شوند.

در ادامه این پیام آمده است: علیرغم کاهش کارکنان دیپلماتیک، تیم اصلی سفارت، همکاران فداکار اوکراینی ما و کارکنان وزارت امور خارجه و ایالات متحده در سراسر جهان به تلاش‌های دیپلماتیک و کمک‌های بی وقفه در حمایت از امنیت، دموکراسی و رفاه اوکراین ادامه خواهند داد.

۱۳:۵۱ اوکراین: مردم آرامش خود را حفظ کنند

وزارت خارجه اوکراین امروز شنبه از شهروندان این کشور خواست آرامش خود را حفظ کرده و در مواجهه با نگرانی‌های فزاینده از آنچه آمادگی روسیه برای حمله به این کشور عنوان می‌شود، دچار هراس نشوند.

در بیانیه‌ای که در همین ارتباط صادر شد، وزارت خارجه اوکراین، حفظ آرامش و انسجام درونی کشور را در راستای پرهیز از اقدامات بی ثبات کننده و آنهایی که مایه ایجاد رعب و وحشت هستند، بسیار حیاتی ارزیابی کرد.

۱۳:۰۰ سفارت روسیه در اوکراین به کار خود ادامه می‌دهد

سفارت روسیه در کی یف امروز شنبه اعلام کرد که دیپلمات‌های روسیه در اوکراین به کار خود ادامه می‌دهند.

همچنین خبرگزاری اسپوتنیک به نقل از وزارت خارجه روسیه گزارش داد که سفارت روسیه در اوکراین به فعالیت خود در این کشور ادامه می‌دهد.

وزارت خارجه روسیه در این باره اعلام کرد که با پیش بینی تحریکات احتمالی، تغییراتی در حضور دیپلماتیک خود در اوکراین انجام داده‌ایم.

پیشتر یک منبع آگاه به خبرگزاری اسپوتنیک گفته بود که دیپلمات‌ها و کارمندان کنسولگری‌های روسیه در اوکراین، روند ترک خاک این کشور را آغاز کرده‌اند.

۱۲:۴۱ بلینکن: فقط شاهد تشدید تنش از سوی روسیه بوده‌ایم

«آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که امروز شنبه با «سرگئی لاوروف» همتای روس خود پیرامون مناقشه اوکراین گفتگو خواهد کرد.

وی در کنفرانسی خبری در این باره گفت که اگر روسیه واقعاً علاقه مند به حل بحران اوکراین از طریق دیپلماسی است، آمریکا آماده است تا نقش خود را ایفا کند، اما چنانچه مسکو راه ستیزه جویی را انتخاب کند، واشنگتن برای آن هم آماده است.

بلنیکن ادامه داد: اگر رئیس جمهور پوتین تصمیم به انجام اقدامی نظامی بگیرد، ما به سرعت تحریم‌های اقتصادی شدیدی را با هماهنگی متحدان و شرکای خود در سراسر جهان (برضد روسیه) اعمال خواهیم کرد.

وزیر خارجه آمریکا افزود: ما توانایی اوکراین برای دفاع از خود را تقویت خواهیم کرد. ما متحدان خود را در جناح شرقی ناتو تقویت خواهیم کرد.

وی در پایان و با اشاره به اینکه از لاوروف جویای پاسخ روسیه به پیشنهادهای آمریکا برای حل بحران یاد شده خواهد شد، گفت: ما تاکنون فقط شاهد تشدید تنش از سوی مسکو بوده‌ایم. این یک لحظه مهم است. ما برای هر اتفاقی که باید بیفتد آماده‌ایم.

۱۲:۲۶ انگلیس: از عملیات نظامی برای تخلیه جاماندگان خبری نیست

«جیمز هیپِی» معاون وزارت دفاع انگلیس به شهروندان این کشور هشدار داد، چنانچه در اوکراین بمانند و جنگی رخ دهد، هیچ عملیات نظامی برای خروج آنها در کار نخواهد بود.

وی در ادامه افزود: اتباع انگلیسی باید فوراً به هر طریق ممکن اوکراین را ترک کنند و انتظار نداشته باشند مانند آنچه که تابستان در افغانستان رخ داد، امکان تخلیه نظامی فراهم شود.

روز جمعه، انگلیس از اتباع خود خواست مادامی که پروازهای تجاری برقرار است، خاک اوکراین را ترک کنند اما آن طور که هیپی ادعا می‌کند، هنوز درباره تعطیلی هیئت دیپلماتیک انگلیس تصمیمی گرفته نشده است.

از سوی دیگر، «بن والاس» وزیر دفاع انگلیس هم مدعی است نظامیانی که برای ارائه خدمات آموزشی به اوکراین اعزام شده بودند، به زودی مأموریت خود را تمام کرده و باز می‌گردند.

وی در این باره گفته بود: چنانچه درگیری رخ دهد، هیچ نظامی انگلیسی در اوکراین نمی‌ماند.

۱۰:۵۱ دیپلمات‌های روسیه در حال ترک اوکراین هستند

یک منبع آگاه به خبرگزاری اسپوتنیک گفته است که دیپلمات‌ها و کارمندان کنسولگری‌های روسیه در اوکراین، روند ترک خاک این کشور را آغاز کرده‌اند.

گفته می‌شود که در پی این اقدام، گرفتن وقت از کنسولگری‌ها و سفارت روسیه با دشواری‌هایی همراه شده است.

این منبع گفته است که این تصمیم مسکو می‌تواند در پی انجام اقدام مشابه از سوی برخی کشورهای غربی اتخاذ شده باشد.

همچنین، سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه هم در کنفرانس خبری با همتای انگلیسی، احتمال اتخاذ چنین تصمیمی را رد نکرده بود.

۱۰:۱۹ پسکوف: کنفرانس مونیخ تبدیل به مجمعی با یک نظر واحد شده است

«دیمیتری پسکوف» سخنگوی کاخ کرملین اعلام کرد که کنفرانس مونیخ هنوز مورد نیاز است اما به دلیل از دست دادن عینیت و بی طرفی اش دیگر جایگاهی برای بحث و گفتگو نیست.

پسکوف در مصاحبه‌ای به مناسبت سالگرد سخنرانی پوتین در مونیخ، در این باره گفت: گمان نمی‌کنم که کنفرانس مونیخ به عنوان محلی برای بحث در حال از دست دادن اهمیت خود باشد. نه. هنوز هم برای بسیاری جالب و مورد تقاضا است اما در حال از دست دادن مفهوم خود برای ما است، زیرا در حال از دست دادن بی طرفی است. در حال تبدیل شدن به باشگاهی با یک دیدگاه است.

وی همچنین با اشاره به گسترش مستمر ناتو در سال‌های پس از هشدار «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه در سال ۲۰۰۷ نسبت به فشار به سمت مرزهای کشورش، گفت: اثر انباشته این گسترش افزایش یافته و چرکین شده است و روسیه را - به قول رئیس جمهور ما - مجبور کرده است که تا آنجایی که به منافع ملی و امنیتی مربوط می‌شود، به لبه خطوط قرمز خود برسد.

۹:۱۱ آمریکا در تدارک تخلیه سفارت خود در اوکراین است

آسوشیتدپرس به نقل از یک منبع آگاه مدعی شده که وزارت خارجه آمریکا قصد دارد امروز شنبه دستور تخلیه سفارت خود را در کی یف صادر کند.

این در حالی است که دولت واشنگتن پیشتر هم از شهروندان آمریکایی خواسته بود خاک اوکراین را ترک کنند.

آنگونه که ادعا می‌شود جو بایدن رئیس جمهور آمریکا، روز ۱۶ فوریه (۲۷ بهمن) را برای وقوع حمله ادعایی روسیه به اوکراین پیش بینی کرده است.

همزمان، اوکراین هم از روسیه خواسته است تا در ۴۸ ساعت آینده درباره فعالیت‌های نظامی خود در مرزهای اوکراین توضیح دهد.

۸:۳۷ بایدن ۲۷ بهمن را روز حمله روسیه به اوکراین پیش بینی کرد

وبگاه پولیتیکو به نقل از منابع آگاه مدعی شده که جو بایدن رئیس جمهور آمریکا طی جلسه‌ای که با شماری از سران کشورهای عضو ناتو داشته، پیش بینی کرده که حمله ادعایی روسیه به اوکراین ممکن است روز ۱۶ فوریه (۲۷ بهمن) انجام شود.

وی همچنین مدعی شده که حملات موشکی و سایبری می‌تواند مقدمه‌ای برای آغاز این تهاجم باشد.

بایدن این ادعاها را حین گفتگویی که روز جمعه با دبیرکل ناتو و سران کشورهای انگلیس، آلمان، ایتالیا، کانادا، لهستان، رمانی و فرانسه داشته، مطرح کرده است.

به نوشته پولیتیکو، حملات سایبری قریب الوقوع و گزارش‌های اطلاعاتی که در این باره وجود دارد، هشدارآمیز هستند.

۶:۰۷ اوکراین زمان ۴۸ ساعته برای روسیه تعیین کرد

وزیر امور خارجه اوکراین روز جمعه گفت: اوکراین از روسیه خواسته است تا در ۴۸ ساعت آینده درباره فعالیت‌های نظامی خود در مرزهای اوکراین توضیح دهد.

«دیمیترو کولبا»، وزیرخارجه اوکراین گفت: «ما به طور رسمی مکانیسم کاهش خطر را مطابق بند سوم سند وین راه‌اندازی کرده‌ایم و از روسیه درخواست کردیم تا توضیحات مفصلی در مورد فعالیت‌های نظامی در مناطق مجاور خاک اوکراین و کریمه که موقتاً اشغال شده ارائه کند.»

در بیانیه وزیرخارجه اوکراین گفته شده: «بر اساس سند وین، روسیه باید در مورد اهداف، مکان دقیق و تاریخ اتمام فعالیت‌های نظامی خود و همچنین تعیین، تابعیت، تعداد و نوع تشکل‌ها و همچنین انواع تجهیزات درگیر توضیح مفصلی ارائه کند.»

وزیر خارجه اوکراین در ادامه بیانیه خود گفته است: «روسیه ۴۸ ساعت فرصت دارد تا پاسخ دهد. در صورت عدم پاسخ یا ناکافی بودن و بی ربط بودن پاسخ، اوکراین با روسیه و دیگر کشورهای شرکت کننده در سند وین تماس خواهد گرفت تا جلسه فوق العاده ای تشکیل دهد و روسیه باید توضیحاتی را ارائه کند. ما به استفاده از تمام ابزارهای دیپلماتیک برای تضمین امنیت اوکراین ادامه خواهیم داد.»

۶:۰۳ آلمان برای جلوگیری از جنگ در اروپا تلاش می‌کند

«اولاف شولتز»، صدراعظم آلمان روز جمعه درخواست خود را برای حل دیپلماتیک بحران بین روسیه و اوکراین مطرح کرد و به مسکو هشدار داد که هرگونه تجاوز بیشتر هزینه‌های سنگینی را به همراه خواهد داشت.

شولتز این اظهارات را در جریان سخنرانی خود در شورای فدرال آلمان بیان کرد و گفت: «این وظیفه ماست که از وقوع یک جنگ جدید در اروپا جلوگیری کنیم. پیام واضح ما به روسیه این است که هرگونه تجاوز نظامی عواقب شدیدی در پی خواهد داشت.»

وی افزود: «در عین حال از همه فرصت‌ها برای ادامه تلاش‌های (دیپلماتیک) خود، از طریق گفتگوهای دوجانبه بین آمریکا و روسیه، نشست‌های شورای ناتو و روسیه و از طریق سازمان امنیت و همکاری اروپا و مذاکرات فرمت نرماندی استفاده خواهیم کرد.»

شولز گفت هفته آینده به عنوان بخشی از تلاش‌های دیپلماتیک برای یافتن راه حل سیاسی برای بحران به اوکراین و روسیه سفر خواهد کرد. او گفت: «همه این تلاش‌ها برای تضمین صلح در اروپا ارزش دارد.»

۶:۰۳ استقرار بمب افکن هسته‌ای آمریکا در اروپا همزمان با تنش اوکراین

همزمان با هشدارهای مکرر «ولودیمیر زلنسکی»، رئیس جمهور اوکراین مبنی بر افزایش تنش‌ها در مرزهای شرقی این کشور، نیروی هوایی آمریکا چهار بمب افکن B-۵۲ با قابلیت حمل بمب هسته‌ای را در انگلیس مستقر کرده است.

این بمب افکن‌های پیشرفته پیشتر در جریان جنگ خلیج فارس در سال ۱۹۹۱ در بمباران بغداد مورد استفاده آمریکا قرار گرفته بودند.

در این گزارش گفته شده که دو فروند «بمب افکن B-۵۲ استراتفورتس» روز پنجشنبه به همراه دو فروند دیگر وارد پایگاه نیروی هوایی سلطنتی انگلیس شدند. به گفته نیروی هوایی انگلیس، این بمب افکن ها با سایر جنگنده‌های نیروهای ناتو از جمله هواپیماهای انگلیسی تایفون و اف -۱۶ های پرتغالی در قالب یک واحد عملیات هوایی ادغام شده‌اند.

یک مقام سابق ارتش انگلیس گفته است که این بمب افکن ها، از پایگاه هوایی بریتانیا می‌توانند علیه طیف وسیعی از اهداف در جنوب روسیه و بلاروس، مسکو، سنت پترزبورگ و حتی پایگاه‌های دریایی در دریای سفید عملیات انجام دهند.

این بمب افکن ها که از پایگاه نیروی هوایی مینوت آمریکا در داکوتای شمالی اعزام شده‌اند، همچنین قادر به حمل سلاح‌های هدایت شونده دقیق و هسته‌ای هستند.

۴:۴۰ مسکو تصمیم گیری حمله قریب الوقوع به اوکراین را رد کرد

«ماریا زاخارووا»، سخنگوی وزارت خارجه روسیه، گزارش‌های روز جمعه درباره «تهاجم قریب‌الوقوع» روسیه به اوکراین را به شدت محکوم کرد و آن را «کمپین اطلاعات نادرست گسترده» علیه روسیه خواند.

او در پستی در کانال تلگرامی خود نوشت: «جوسازی کاخ سفید آشکارتر از همیشه است. آنگلوساکسون‌ها به جنگ نیاز دارند. به هر قیمتی که شده است. تحریکات، اطلاعات نادرست و تهدید روش‌های مورد علاقه برای حل مشکلات آن‌ها است.»

زاخارووا گفت که موضع مقامات غربی در شرایط یک کمپین گسترده اطلاعات نادرست علیه روسیه قابل توجه است.

این سخنگوی وزارت خارجه روسیه نوشت: «ما می‌توانیم درباره تبانی مقامات کشورهای غربی و رسانه‌ها به منظور تشدید تنش مصنوعی در اطراف اوکراین با انتشار گسترده و هماهنگ اطلاعات نادرست در جهت منافع ژئوپلیتیکی، به ویژه برای منحرف کردن توجه از اقدامات تهاجمی خود صحبت کنیم.»

در همین حال، «دیمیتری پسکوف»، سخنگوی کرملین در بیانیه‌ای جداگانه اعلام کرد که «ولادیمیر پوتین»، رئیس‌جمهور روسیه روز شنبه به درخواست واشنگتن با همتای آمریکایی خود جو بایدن گفت‌وگو خواهد کرد.

۱:۵۱ انگلیس هم خواستار خروج همه شهروندانش از اوکراین شد

بر اساس توصیه‌های مسافرتی وزارت خارجه انگلیس در روز جمعه، لندن به شهروندان انگلیسی توصیه کرده است که به اوکراین سفر نکنند و کسانی که در این کشور هستند باید این کشور را ترک کنند.

دفتر وزارت امور خارجه انگلیس گفت: «اتباع بریتانیایی در اوکراین باید همین الان آنجا را ترک کنند، در حالی که وسایل حمل و نقل تجاری هنوز در دسترس هستند.»

در این بیانیه آمده است: «از ژانویه ۲۰۲۲، استقرار نیروهای روسی در مرزهای اوکراین، خطر اقدام نظامی را افزایش داده است.»

در این بیانیه گفته شده که سفارت انگلیس در کیف باز خواهد ماند، اما نمی‌تواند به صورت حضوری کمک کنسولی ارائه دهد.

در این توصیه نامه همچنین به کسانی که ترجیح می‌دهند اوکراین را ترک نکنند، گفته می‌شود که «به دلیل عملیات‌های جنگی احتمالی مراقب باشند، برنامه‌های خود را دائماً بررسی کنند.»

تکمیل می‌شود...

کد خبر 5423242

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha